Elismerések október 23-án – Közös pont a sokféleségben

Zemlényi_István_munkája.jpgMindenkinek mást jelent október 23. A sokféleségben azonban egyet jelentett 51 évvel ezelõtt, néhány napra a nemzet önmagára, az emberek egymásra találtak, – fogalmazott Szirbik Imre polgármester a Városháza dísztermében tartott hagyományos ünnepségen.

Szentes életében évek óta ez a nap a városi elismerések adományozásának napja. A polgármester, országgyûlési képviselõ köszöntõjében szólt az elõdök bölcsességérõl, az egymás felé fordulás példájáról.
Majd az ünnepség szónoka, Farkas Sándor országgyûlési képviselõ beszélt 1956 jelentõségérõl, ami nem más, mint hogy évrõl évre újragondoljuk a múltunkat, – vélekedett. Azért is, hogy az eddig feltárt dolgokat új összefüggésben láthassuk. Arra emlékezett, hogy azon az október 28-án itt a Városházán történt az ideiglenes forradalmi bizottság megválasztása. Majd felvázolta a Kossuth téri eseményeket a munkástanácsok megalakulásáig. A gyõztes tömeg itt gyûlt össze.

A Bárdos Lajos Vegyeskar műsora_1.jpg 

Farkas_Sándor_megemlékezése.jpg

A forradalmi bizottság elnöke, Hering Béla mondott beszédet, gondolatait hangszórók közvetítették a térre, sok mondanivalója volt. Itt került sor, – mondta – a következõ év májusában Hering Béláék perére. A téren újra épült a szovjet emlékmû. A forradalom vezetõit pedig börtönbüntetésre ítélték. Megemlékezett Gujdár Sándorról és társairól, akik elévülhetetlen érdemeket szereztek abban, hogy békés folyamatok menjenek végbe városunkban. Majd arról beszélt, mennyire másként hatnak ma az akkori események, milyen változásokat hoztak, amelyek igazi értelmüket a rendszerváltozás után érték el. Azonban a ma politikai ellentmondásait is hosszasan kifejtette. Majd Tamási Lajos sorait idézve gondolkodtatta el a jelenlévõket.

Az_ünnepség_résztvevői.jpg

A városi kitüntetéseket a polgármester adta át. Díszpolgári címben részesült Bucsány György ny. tanár, helytörténész kiváló szakmai munkájáért, városunk jó hírnevének öregbítéséért.  Munkásságát dr. Gyuricza Csaba egyetemi docens, dékán helyettes, egykori tanítványa méltatta.
A fiatalember szólt azokról az évekrõl, amikor a tanár úr õt magyar nyelv és irodalomból tanította. Jellemezte az embert és a tanárt, helytörténészt, aki a diákjai számára mindenkor példakép volt.

Balról_Bucsány_György_és_családja.jpg 

– Bucsány tanár úrnak mindig mindenrõl eszébe jut egy mondás, egy oda illõ versrészlet, amelyeket nem csak idézett, meg is tanított a diákjaival, – idézte fel, majd hangsúlyozta: mérhetetlen hálóval gondol vissza legendás  szigorúságára, amelynek nem hangjával adott nyomatékot, hanem a tudásával. Rendkívül magasra állította a mércét. Szégyenteljes volt felkészületlenül órára menni hozzá.
Egyetemi éveiben is megmentették a tanár úrtól tanultak, amelyeket maga is hasznosít elõadásai során. Majd elmesélt egy történetet, melynek lényege az volt, hogy nem az egymás felett aratott gyõzelem a fontos, az életben sokkal fontosabb a másik gyõzelemhez segítése. Ennek Bucsány tanár úr nagy mestere volt, – vázolta.
Gyuri bácsi most is egy Arany  János idézettel válaszolt. “Az életet már megjártam…”  Majd megköszönte az elismerést. Shelley-tõl idézve az emberi tökéletesség keresésének bölcs összegzését, “láncszemként illeszd a nagy egészhez magad” erõsítette meg mindazt, amit méltatója elmondott róla.

Dr_Gyuricza_Csaba_és_dr_Losonczy_Miklós.jpg

Díszpolgári címet adományozott a képviselõ-testület címadományozó bizottsága dr. Csíky László orvos-szobrásznak (képen jobbról) szakmai, és nemzetközi szinten elismert, kiemelkedõ mûvészi munkásságáért.
A méltató, dr. Losonczy Miklós mûvészettörténész rendhagyóan fogott mondandójához. Ady-t idézte Kossuth kapcsán, akinek képe a díszterem falán látható. Legyen bármennyire is határok nélküli a világ, a magyaroknak mindig lesz hazájuk, mert itt van nekünk Kossuth, – hangoztatta. De annak is hangot adott, hogy neki nagyon tetszik  Szentes, mert egyedülálló a világon egymásból nyíló tereivel. Szentes,  megnyitja a szívet terei születésével. Éppen Csíky doktor volt az, aki elkísérte õt a helyi múzeumba, ahol Koszta képei ámulatba ejtették.

Dr_Csíky_László_és_felesége.jpg 

Csíky Lászlót álláshalmozónak tartja a szó nemes értelmében, aki kiváló sportemberként sikeres sportolókat nevelt, mert hogy maga is a kalapácsot igen messzire hajította el. A francia válogatott edzõjeként is öregbítette Szentes hírnevét. Felidézte, hogy a sporttárs, Zsivótzky Gyula közelmúltbani halála után néhány nappal dr. Csíky a budapesti kiállításán bemutatta a híres kalapácsvetõ szobrát. Ez is bizonyítja, Csíky doktor nem csak nemzetközileg elismert karikatúra szobrász, hanem szobrászmûvész is. A Széchenyi szobrát elemezve megállapította: miközben a nagy államférfiak tudásukat, elméjüket, szívüket adják a nemzetnek, megrokkannak.

A szobor errõl a drámáról ad tanúbizonyságot, ilyen gondolatébresztõ szobrászuk van a Szentesieknek. Joggal mondta tehát Csíky-rõl Kõ Pál Kossuth-díjas mester, hogy a legnagyobb magyar állami kitüntetést is megérdemelné. A szobrász feladata nem az, – fogalmazott Losonczy – hogy ábrázoljon, hanem a belsõ értékeket is hozza kifejezésre. Ebbõl a szempontból emelte ki Pavarotti alakját is. És szólt az orvosról, aki segít, vigasztal és erõt ad a hozzá forduló betegeknek.
“Szentes városért Emlékérem” kitüntetésben részesültek: Balázs György könyvtár, magyar-történelem szakos, ny. fõiskolai tanár tudományos munkásságáért, és a városi sportélet önzetlen támogatásáért. A történelem tudományok kandidátusa címet 1983-ban szerezte meg.  Helytörténeti kutatási területe Csongrád megye és Szentes. Rendszeres elõadó. 1994-tõl a Szentesi Kinizsi TE. Papp László boksz klub vezetõje.

Kitüntetettek_egy_csoportja.jpg

Városért_emlékérem_dr_Orosz_Pálnak.jpg 

Dr. Berki Sándor traumatológus fõorvos, nemzetközileg is elismert szakmai munkásságáért. Munkahelye évek óta a dr. Bugyi István Kórház. Szakterülete a baleset utáni helyreállító sebészet. Európai és Európán túli kongresszusok szereplõje, elõadója.
Hojcsi Pál ny. középiskolai igazgató az oktatás és mûvelõdés területén végzett kiemelkedõ tevékenységéért. 1952-ben szerzett földrajz-történelem szakos diplomát Szegeden. 1964-tõl a Horváth Mihály Gimnáziumban tanított. Több mint húsz éven át a Közgazdasági és Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója. A közmûvelõdési tanács és a Koch Sándor Csongrád megyei TIT szentesi szervezetének elnöke.
Kis-Rácz Antalné tanárnõ közéleti és kulturális tevékenységéért kapta meg a kitüntetést. 1976-ban magyar, ének-zene szakos általános iskolai tanár diplomát, késõbb közoktatás vezetõi és felsõ fokú oktatás informatikusi oklevelet szerzett. Számos helytörténeti munka kezdeményezõje, kutatója és szervezõje.
Dr. Orosz Pál sportoló a labdarúgás területén nyújtott kiváló teljesítményéért. 1963-ban szerzett testnevelõi diplomát. Edzõ, labdarúgó szakedzõ. 1979-ben egyetemi doktori fokozatot ért el. Az FTC labdarúgójaként 1966-ban fejezte be pályafutását. 1974-ben megkapta a Ferencváros Örökös Bajnoka címet. 1960-ban az olimpiai válogatott tagjaként bronzérmes.

Badár & Szőke.jpg 

Szõke András és Badár Sándor színmûvészek. Szentesrõl indultak. Amatõr filmesként kezdték pályájukat. Jelenleg is külföldön öregbítik városunk hírnevét.
Zemlényi István cipész hét évtizedes kiemelkedõ iparosi munkásságáért. Cipész dinasztia gyermeke. Papucsokat, cipõket, szandálokat a mai napig készít. Munkájával elismerést szerzett a lakosság körében.
Szentesi Zenebarátok Egyesülete színvonalas kulturális munkájukért, az országos minõsítések eredményes megszerzéséért. Az egyesület a Bárdos Lajos Vegyeskar, és a Városi Fúvószenekar tagjaiból áll. A vegyeskar mintegy 30 éve alakult. Többszörös arany minõsítéssel rendelkeznek. Megszerezték a “Hangversenykórus” címet. A zenekar legutóbb elnyerte a “Fesztiválzenekar” minõsítést.

Elöl_a_kitüntetettek_másik_csoportja.jpg 

Félegyháziné Somogyi Éva 1990. és 2006. között négy választási cikluson át önkormányzati képviselõ, a pénzügyi bizottság elnöke. Javaslataival, interpellációival segítette a döntéshozatali munkát.
Halmai László 12 éven át volt a szentesi képviselõ-testület tagja. 4 évig a városrendezési, fejlesztési és környezetvédelmi bizottság elnökeként, és a jogi ügyrendi bizottság tagjaként vett részt a döntések elõkészítésében. Szívügyének tekintette a beruházások ügyét. 
Oltyán Lajos 1994-2006-ig a 2-es választókörzet egyéni képviselõje. Elnöke volt a sport, mûvelõdési és oktatási bizottságnak 1994-98-ig. A mûvelõdési és oktatási bizottság elnöke 1998-2006 években. Ma is szívesen szólal fel a fiatalok érdekében. A sport és ifjúsági bizottság külsõs tagja.
Pap Imre 1994-2006. között elõbb 4 évig a szociális és egészségügyi bizottság tagjaként, 8 éven át elnökeként dolgozott. A város külterületén élõ hátrányos helyzetûek életkörülményeinek javítását, a szociálisan rászorulók segítését különösen fontosnak tartotta. Több bizottság munkájában is részt vett.

Lejegyezte, fotók:
Dömsödi Teréz

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.