Mosoly és könnyek – Strok a családban IV.

Beteg_végtagok_gyógytornája.jpgSürgősségi, intenzív, kórházi, majd ezeket követõen a rehabilitálódás szakasza következik a strok túlélõk legnagyobb többsége számára. Napjainkban háromféle alternatíva áll a gyógyulni vágyók rendelkezésére, de azt hogy ezek közül mi a legmegfelelõbb, szakember – érintett – hozzátartozó (elsődleges gondoskodó) együttes döntése kell, hogy megelőzze, ami bizony nem könnyû feladat.

Amerika egészségügyi rendszerében komoly szerepe van a biztosító társaságoknak, és mivel ezek az intézmények közel sem tekinthetõk jótékonysági szervezeteknek, nagyon is anyagi orientált az egyes strok betegek sorsa. Akkor, ha magas volt a biztosított önrészesedése,  avagy saját zsebből tudja finanszírozni a költségeket, válogathat a színvonalas, kombinált ellátások között, akkor azonban ha szerényebb a több éven – esetleg évtizeden – keresztül befizetett biztosítási díj…Szerényebb a szolgáltatás is… és ez még közel sem minden. Az esetek jelentõs részében, elsõ lépésnek a kórház elhagyása után a benntlakásos szakaszt javasolják. Ez általában 3 – 4 hetes, intézményes keretek közötti ellátást jelent, és a biztosítók többsége kompenzálja ezt a formát. Ez alatt az idő alatt orvos, nővérek, segítõk, modern berendezések, mozgás, beszéd, foglalkoztatás-therapeuta segíti a felépülést, és mint egy hotelben, a beteg teljes ellátást kap (étkeztetés, mosatás, testápolás {mosdatás, hajápolás, pedikûr-manikûr}, szórakoztatás). A meglehetõsen sok hasonló feladatra szakosodott létesímény közül kiválasztani szerettünk számára a legmegfelelőbbet, azonban nem nélkülözhet egy kis nyomozást, vagyis személyes látogatást a pontenciálisan számba jöhetõ egységekben. Tapasztalatból ajánlom a következõket… természetesen a magyarországi lehetõségek figyelembevétele mellett.

Mozgásterápia.jpg

Javaslatot (a USA-ban) általában a kórház vagy a biztosító társaság tesz, és ajánlja ezt vagy azt a rehabilitációs helyet, színes ragyogó képekkel feltöltött prospektusok, szolgáltatást meggyőzően eladni szándékozók által.
#1. szabály: Semmi esetre se döntsünk azonnal. Gyûjtsük be az ismertetõket, formanyomtatványokat majd nyugodtan elemezzünk, és legyen az elsõdleges meghatározó szempont a végsõ elhatározáskor a stroke érintett lakóhelye. Ez azért lényeges, mert Amerikában körzetesítve épül egymásra az utókezelõ rendszer, és biztosak lehetünk abban, hogy ott, ahol van bentlakásos szakasz, ugyan abban a vonzáskörben lesz bejárós, illetve otthoni ápolási szakaszt nyújtó egység is, ami kényelmi és anyagi szempontból a későbbiek folyamán egyaránt fontos elem lesz.
# 2. szabály: Kérdezzünk. Kérjük ki a kezelõorvos, a therapeuták és azon stroke érintettek véleményét akik jóval nagyobb tapasztalattal, rálátással rendelkeznek, mint mi… kezdõk. Sok – sok érdek nélküli, segítõkész információkhoz juthatunk ezáltal.
# 3. szabály: Személyes látogatás a … feltételezhetõen ez meg fog felelni… intézménybe. Nyitott szemmel, belső megérzésünket is bátran használva keressük a megnyugtató választ: Van-e állandó orvos ügyeletben? Ha nem, milyen gyakori a vizit? Milyen a stok túlélõ, gyógyulást akarók átlagéletkora? Fontos… mert pl. ha szerettünk 50 éves, nem oda kell elhelyezni, ahol 70-90 éves gondozottak vannak, mert ott nem azt az ellátást fogja megkapni, ami korához, fizikai-mentális állapotához igazodik. Milyen az adott intézményben strok túlélõk aránya más (baleset, infarktus) rehabilitálódó betegekhez viszonyíva? Van-e mozgás-, beszéd-, foglalkoztatás therápiás program? Milyen gyakori? Mennyi idõtartamú? Egyéni vagy csoportos a kezelés? Milyen elfoglaltságot biztosít az intézmény a gyógyulni vágyó számára a therápiás programokon kívül? Mennyi idõ után (átlagosan) hagyják el az intézményt a strok betegek, és kerülnek át a kevésbé intenzív bejárásos, illetve otthoni rehabilitációs szakaszba?    
A 75 éves strok túlélõ Carry úr példája a benntlakásos rehabilitációs intézetben (sajnos) nem egyedi… Egy órás gyógytorna van számára kijelölve, napi rutin szerint.                 
1: 00 p.m. Fizikotherápiás program kezdete.
1:10  p.m. Gyógytornász sehol               
1:15  p.m. Carry úr telefonál az ügyeletes növérnek, érdeklõdik.
Gyógytornász úton… közli a nõvér.
1:30 p.m Megérkezik a gyógytornász, elkezdi összerendezni a gyakorlatokhoz szükséges eszközöket.
1:40 p.m. Elkezdi a gyakoroltatást, megkéri 12 láb emelésre Carry urat, de míg a beteg eljutna a negyedik lábemelésig … El kell intéznem valamit… és felügyelet nélkül hagyva a beteget elhagyja a gyakorlószobát.
2:05 p.m. Jól kitornáztuk magunkat?…. kérdezi visszaérkeztekor.

Nemtörõdömség, szakmai hanyagság, nem kellõ felsõbb ellenõrzöttség, antipátia a beteg és a therapeuta között vagy egyszerűen… adjunk túl már a betegen, mert úgy is olyan leterhelt az egészségügy… attitude?
# 4. szabály: Jó therapeuta megtalálása szerettünk számára legalább olyan fontos, mint magának a bentlakásos intézménynek a kiválasztása. Gondoskodói beszélgetések kritikai észrevétele, hogy egy hanyag, lusta, felelõtlen, képzetlen segítõ mennyire vissza tudja vetni a gyógyulási folyamatot, ugyanakkor egy mind emberileg, mind szakmailag professzionális segítõ szinte (még ha furcsa ebben az összefüggésben, és itt ez a hasonlat) szárnyakat tud adni a strokot átélt számára. A therápiás programokon való részvétel a strokból való felgyógyulás csupán egy szakasza. A rehabilitáció az érintett egész hátralévõ életére szól… és arra egyáltalán nincs, vagy csak nagyon-nagyon csekély, a garancia, hogy a felépülés mind fizikálisan, mind mentálisan száz százalékos lesz. És végül, de talán lehetne ez az elsõ és legfontosabb szabály. Soha ne érzezzük kiszolgáltatottnak magunkat akkor, ha az intézmény, biztosító, vagy akármilyen szintû támogató, egészségügyi/egyéb szolgáltató munkatársaitól a legalaposabb információt, tájékoztatást akarjuk megkapni. Hiányos ismeretek alapján, látatlanba még saját sorsunkról sincs jogunk dönteni… Nem hogy beteg szerettûnkérõl. 

Folytatjuk…

Susan T. de Buzna dr.  

Előzmények: www.varosivisszhang.hu/2006/06/19/gondoskodom-szerettemrl-i-a-stroke/
www.varosivisszhang.hu/2007/02/06/mosoly-es-konnyek-strok-a-csaladban-i/
www.varosivisszhang.hu/2007/03/02/mosoly-es-konnyek-strok-a-csaladban-ii/
www.varosivisszhang.hu/2007/04/09/mosoly-es-konnyek-strok-a-csaladban-iii/

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.