Nem könnyű lazítani

Lehangoltan.jpgMostanában sok helyen lehet hallani: “olyan ideges vagyok.” “Felidegesítem magam, majd dühbe gurulok.” “Nem szólok semmit, csak folyton tûrök.” Ilyen gondolatok hatására fogalmazom meg a következõket:

Igen, ha jól kezelik a munka közbeni izgalom pozitív hatását, akkor segít felpörgetni minket, a legtöbbet kihozni önmagunkból. (Elõtte: nyugi, majd megoldódik.) A stressz olyan, mint egy stimuláló szer, amely felszabadítja az energiánkat.
Vigyázni kell azonban, mert ha túl sok van belõle, vagy roszszul kezeljük, magas árat fizetünk érte. Testünk belefárad, amikor naponta komoly feszültség ér minket.
Az elsõ áldozat a szervezet. Viták a fõnökkel, elintézetlen ügyek, vég nélkül érkezõ problémák… Az idegrendszerünk az ilyen hatásokra akcióba lép. A mellékvesekéregbõl kiválasztódik az adrenalin hormon szapora szívverés, gyors légzés, stb. tüneteket okozva. Ha tartós a stressz, akkor krónikussá válik, ezek után a mellékvesekéreg felszabadítja a kortizont, amely segíti a szervezetet a stressz elleni küzdelemben. Ilyen esetben feltûnnek a komolyabb tünetek, pl. alvászavar, hát, gyomor fájdalom, stb. Sokféle betegség okozója lehet. A stressz nem csak a testünket, a lelkünket is megtámadja, valódi pszichés problémákat okozva, pl. szorongás, depresszió, ingerlékenység, agresszivitás, stb.
Jó tanács! Mindig vegye figyelembe a személyiségén a stressz hatások fajtáit. Ha végsõkig felhúzták (kiabál), hagyja kirobbanni az agresszivitását, így ki tudja hozni magából a maximumot, a feladatok elvégzése gyorsabbá válik. A bajok,  amelyeknek kiteszi magát, vérkeringési problémákhoz vezethetnek. Mivel állandó feszültségben él, izomtónusa eltér az átlagostól. Pl. migrén, fájdalmak, stb. léphetnek fel. Fontos a mozgás, pl. gyaloglás, kerékpár, futás, stb. Ezáltal is csökkentheti az önben felhalmozódó feszültséget.
Kevesen vannak, akik jól tudják kezelni a stresszt. Érdemes relaxációs technikákat alkalmazni. Jó irányba terelni az energiát. A meditáció segíti a testi, fõleg a lelki mobilizálást.
Befelé forduló alkat, csak kevésbe tud megnyilatkozni, tûrõképessége túlzott. Nem tudja hogyan oldja fel a feszültséget. Dühét elfojtja. Felgyülemlik a szomorúság és harag. Így állandó szorongásba, lehangoltságba torkollik. A bajok, amelyeknek kiteszi magát, nem szabadítja fel az  összes energiát, így pszichoszomatikus problémák  várományosa. (Lelki okok miatt beáll a testi elváltozás.) Szabadulni kell a negatív gondolatoktól, jóra terelni az elmélkedést. Foglalkozzon olyan sportággal, amely csoportos. Olyan pozitív gondolatok legyenek a fejében, amelyek mozgásba hozzák testét és lelkét. 
Az élet bármely területén érezzük a megoldatlan helyzetet, elõször mindig lazítsunk akár fél órát, vagy kinek mennyi idõre van szüksége, csak utána jöjjön a probléma megoldása.

Csordás Istvánné
természetgyógyász,
eü. szaktanácsadó

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.