Azok a sorsdöntő napok a huszárlaktanyában

Palatinusz_András_őrnagy_személyügyi_főnök_köszönti_az_egybegyűlteket.jpgA 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Zászlóaljnál az idén is megrendezték a huszártalálkozót. A megjelenteket Palatinusz András őrnagy, személyügyi főnök köszöntötte, majd Varga Nándor ny. százados tolmácsolásában Ambrus József naplójából hallottuk a szerző hiteles verssorait.

A Magyar Királyi Árpád Fejedelem 2 Honvéd Huszár Ezred katonái közül már egyre kevesebben tudnak eljönni a megemlékezésekre. Azonban Ambrus József és vitéz Forrás János ezt szívesen és örömmel tették, az idén már betöltötték 94 életévüket. 72 évvel ezelőtt vonultak be ebbe a laktanyába, s a legöregebb fákat is ők ültették, – mesélik meghatottan.

Huszárok__és_fiatalok_emlékezők.jpg

Az ünnepség vezérszónoka, Licsicsányi István az I. huszár osztálynak a csongrádi vashíd védelmében tett cselekedeteit idézte fel. A második világháború idején, 1944. október elején a századok Kunszentmárton-Szarvas, Fábiánsebestyén és Hódmezővásárhely- Mindszent felől vonultak fel, – hallhattunk arról a drámáról és hősies helytállásról, amelyben a szentesi huszárok védték állásaikat a bevonuló szovjet katonákkal szemben. Ahogy fokozatosan kellett visszavonulniuk, és megadniuk magukat a túlerőnek. Október 8-án délután a szovjet csapatok elfoglalták Szentest. Éjfélkor felrobbantották a hidat és sok huszár a Tiszában lelte halálát.

Varga_Nándor_ny._százados_Ambrus_József_egykori_huszár_versét_mondja_el.jpg

Licsicsányi_István_idézte_fel_a_második_világháború_1944._októberi_eseményeit.jpg

A vendégek, köztük Csongrád Város Történelem Munkaközössége képviseletében pedagógusok és diákok tisztelegtek a hősök emléke előtt a Bánomháti temetőben, és megnézték a Koszta József Múzeum kiállítását, valamint a Bólyai Honvéd Lovasklub hagyományőrző bemutatóját Sándor Zsolt százados vezetésével.

Vitéz_Forrás_János_és_Ambrus_József_a_legidősebb_huszárok.jpg

 

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.