Spóroljunk a fűtéssel télen? – Szenzáció lehet a szentesi pellet
A T&T Technik Kft. tevékenysége sokak számára ismert már Szentesen. A cég tulajdonosa és ügyvezetõ igazgatója, Toroczkay József villamos- és gépészmérnök feltalált egy különleges berendezést, amellyel bio tüzelõanyagot, ún. pelletet tud elõállítani. A feltalálót találmánya lényegérõl kérdeztük.
– Az általam elkészített berendezés plusz energiák felvétele nélkül lehetõvé teszi a mezõgazdasági termékekbõl a nap, a természet energiájának visszanyerését. Ez azt jelenti, hogy a haszonnövényeink megtermelése közben mintegy 60-70 százaléknyi biomassza képzõdik, amely eddig haszontalan volt. A berendezésem azonban alkalmas arra, hogy a betakarítás után keletkezõ mellékterméket – bárminemû más anyag hozzáadása nélkül – tüzelõanyaggá alakítsa, – magyarázza.
– Miért is olyan jelentõs ez a felfedezés?
– A tüzelõanyag hõértéke meghaladja a tûzifáét, majdnem eléri – egyes esetben túl is szárnyalja – a barnaszén színvonalát. Két kilogramm tûzipellettel kiváltható 1 köbméter gáz. 1 kilogramm pellet 30 forintba kerül. Tehát 60 forintért van egy mennyiség energiám, amely egyensúlyban van 1 köbméter gázzal, amely 105 forint körüli mostanában. 50 forint gázköbméterenként bizonyíthatóan megtakarítható. Továbbá káros gáz- és egyéb anyagkibocsátás sem történik. A pellet égésterméke környezet azonos.
– Mennyi idõ alatt silabizálta ki ezt a berendezést?
– Két évvel ezelõtt, az útkeresés idõszakában jött az ötlet. Gyártottunk konténereket külföldre, közben a helyi élményfürdõ vasszerkezeti munkáit is elkészítettük. Mindent elvállaltunk, csak megéljünk. Nem volt számomra ismeretlen a pellet gyártás, mert ez egy õsrégi fogalom. A pelletálás azt jelenti, hogy nagy nyomás alatt kis apró szemcsés testek keletkeznek. A másik elnevezése a granulátom, amely alatt azonban egészen apró méretû tárgyakat értünk. A pellet 8-12 mm-es átmérõjû, csõszerõ termék. Mivel adott volt a gépgyártó cégem, és a biomassza is, így két éven át, saját költségemen, létrehoztuk az üzemet, amely óránként másfél tonnát tud ebbõl a tüzelõanyagból gyártani. A megfelelõ alapanyagot a környéken dolgozó gazdáktól be lehet szerezni. Vannak segítõim is most már, akik az alapanyag begyûjtésében, és a késztermék értékesítésében segítenek. Idáig azonban egyedül jutottam el. Közben a pályázatok sikertelensége mellett a fiskális, bürokratikus útvesztõkben is többször elakadtam. Most már pártfogóim is akadnak. Pl. polgármester úr segített, amikor megrekedt az ügyem.
– Milyen az érdeklõdés a termék, ill. a berendezés iránt? – Most már országosan, de Szlovákiában is híre ment a szentesi tûzipelletnek. Van vagy háromszáz névjegykártyám azoktól, akik a két év alatt itt, a kopott asztalnál ültek, ahogyan most ön. De a présmarketing dossziém még további hasznos bejegyzéseket tartalmaz, – sorolja, és így folytatja:
– A világ számára nagy dolog lenne, csak mindenki a pénztelenségtõl szenved. A saját házamra vettem fel kölcsönt, hogy megfinanszírozzam a költségeket. Most már ott tartanánk, hogy telepíteni lehetne a gépeket, de még mindig nem… Lehet, hogy ezért még nem jut pénz a törlesztésekre. Konferencia szervezõ szakemberekkel 19 városban jártunk. Számos helyen, köztük itt helyben is, bemutattam a termékmintáimat.
– Az ön által kifejlesztett berendezés milyen növények feldolgozására alkalmas?
– A biomassza teljes ábécéjére. Ezért is tartott ilyen sokáig az elõállítási folyamat. A lágyszárú növények teljes skáláját sorolhatnám, pl. a búza, szalmája, búzaocsú, repce, repceszalma, repceocsú, napraforgó, szára és ocsúja, gallynyesedékek, kukoricaszár… Mivel az üzem szárító résszel nem rendelkezik, így kombájnszárazságú anyagokat tudok felhasználni. Az ázott alapanyag feldolgozásával kb. 20%-os veszteséggel birkózik meg a berendezés.
– Bármilyen kályhában eltüzelhetõek ezek a pelletek?
– Természetesen, a grillsütõtõl a nagymama teakályhájáig mindenféle tûzhelybe belapátolható és elégetendõ.
– Igen ám, de ma a lakásokban radiátor, konvektor van…
– Ha a házon nincs kémény, akkor van probléma, – jegyzi meg mosolyogva. – Amelyiken azonban kémény van, ott hasznosítható. A magánházak nagytöbbsége kétéltû fûtésrendszerrel rendelkezik. Sokan meghagyták a régi tüzelõ berendezéseiket, most ezeket elõ lehet venni. Tiszta, nincs utána salakanyag, pernye, automatizálható a rendszer, így kényelmes is. A sok ásványi sót tartalmazó hamuját pedig vissza lehet adni a természetnek mûtrágyaszóró berendezéssel.
– A szentesiek a télen tehát már ezzel fûthetnek?
– Igen, ma is elvittek jó néhány mázsát próbaégetésre. Természetesen lehet különféle kiszerelésben vinni. Több tízezer kiló alapanyag várja, hogy feldolgozzuk. Ügyes szervezéssel juthat mindenkinek, – mondotta.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz