Indul a LEADER regisztráció – Igen, de mi az?

Gyömbér Ferenc adatokat keres az interneten.jpgAugusztus 30-án nyílt meg Szentesen a Helyi Vidékfejlesztési Iroda, amelynek vezetõje, Gyömbér Ferenc az iroda rendeltetésérõl, feladatairól, a lakossági kapcsolattartás módjáról tájékoztatja olvasóinkat.

Az irodavezetõt elõször arra kértük, az iroda megalakulásának elõzményérõl mondjon néhány szót.
– Az uniós tagállamoknak el kell készíteniük a nemzeti vidékfejlesztési stratégiai tervüket, a vidékfejlesztési programjukat. Magyarországon a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium felelõs a program kidolgozásáért, s egyben irányítja a Magyar Vidékfejlesztési Hivatal és a Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézet munkáját, – sorolja a fiatalember, és hozzá teszi:
– Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program megvalósulásáért az ország 160 kistérségében hozta létre a szaktárca a Helyi Vidékfejlesztési Irodákat. A Szentesi Kistérségben, pályázat útján a Szentesi Kistérség Többcélú Társulása nyerte el az iroda mûködtetésének a jogát, – magyarázza.
Kiknek várja az érdeklõdését, és mely témákban?
– Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program 3-4-es tengelye vonatkozik a vidékfejlesztésre, amelyben hat intézkedést fogalmaztak meg. Az egyik a mezõgazdasági diverzifikáció*, a mikro vállalkozások fejlesztése, a turisztikai tevékenységek ösztönzése, a falumegújítás támogatása, a vidék örökségének megõrzése és az alapszolgáltatásokhoz való hozzáférés. Ezekrõl, és a 4-es tengelybe tartozó LEADER programról kérhetnek információkat, ill. nálam jelezhetik csatlakozási szándékukat az érintettek.
Hogyan érhetik el önt az érdeklõdõk?
– A hét bármely munkanapján 8-16 óra között a volt Panoráma helyén, a vállalkozói központban vagyok elérhetõ. Cím: Szentes, Kossuth tér 5., a Szentes Kistérség Többcélú Társulás irodája. E-mail: szentesi@hvi.hu, de további információk a http://www.hvi.hu/  oldalon is találhatóak. Tel: 06-30/6847-590, vagy a társulás 06/63/401-493 telefonszáma.

Gyömbér Ferenc adatokat keres az interneten_1.jpg

Melyek azok az aktuális feladatok, amelyekrõl jó, ha értesülnek a helybeliek?
– A 4-es tengelyben most indul a LEADER akciócsoport regisztrációja. A regisztráció levezénylése lesz elsõdleges feladatom október hónap folyamán. A regisztrációs folyamat két szakaszból áll. Az elsõ szeptember 20-ig tart. Ez az alapító tagok jelentkezésének dátuma. Ezután, október 10-ig lehet a leendõ akciócsoporthoz csatlakozni.
Mi a különbség a két szakasz között?
– Az elsõben az alapító tagok vesznek részt, és alakítják meg a helyi vidékfejlesztési közösséget, amely az irányító hatóság, az FVM elfogadását követõen, pályázati úton LEADER akciócsoporttá szervezõdhet. A második szakaszban pedig bárki csatlakozhat ehhez a közösséghez.

Az akciócsoport lényege, hogy önkormányzat, civil szervezõdés és gazdasági társaság adhatja az alapját…
– Ez az elgondolás azon alapszik, hogy az állami és önkormányzati szereplõk túlsúlya elkerülhetõ legyen. Szabályozva van rendeletben, hogy a helyi vidékfejlesztési közösségekbõl a közszféra aránya maximum 40 százalék lehet, míg a civil és vállalkozói szféra minimum 60 százalékot tegyen ki.

Hány akciócsoport jöhet létre pl. a Szentesi Kistérségben? Mit tapasztal, milyen az érdeklõdés?
– Egy akciócsoport szervezõdésérõl van már tudomásom. Az ország területén 140-150 helyi vidékfejlesztési közösség kap lehetõséget a programja kidolgozására a Helyi Vidékfejlesztési Terv keretében. Jövõ év februárjában az irányító hatóság fogja eldönteni, hogy melyik hetven lesz a potenciális akciócsoport, amely tényleges LEADER akciócsoportként mûködhet tovább.
Ezek az akciócsoportok azután milyen pályázatokból várhatnak forrásokat?
– A 3-as tengely pályázatai közül a mezõgazdasági diverzifikáció már ez év utolsó negyedévében (várhatóan november) elérhetõ lesz. További pályázatok indulnak 2008. elsõ negyedévétõl. Attól függõen, hogy a helyi közösség kiválasztása a LEADER csoportban megtörténik-e, mert ez esetben helyi elõkészítõ és végrehajtó bizottság jön létre, és a pályázati kiírások helyi szintûek lesznek.
Vannak-e már meghatározott területek, amelyek kiemelt prioritást élvezhetnek?
– Bármelyik pályázat támogatható, amely az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban szerepel. Az 1-es tengely a mezõgazdaság és az erdészeti ágazat. A 2-es a környezet és vidékfejlesztés (NATURA 2000, Agrár-környezetgazdálkodási programok), a 3-as alapszolgáltatásokhoz hozzáférés és a diverzifikáció, a 4. a LEADER program. Minden olyan pályázat támogatást élvezhet, amely ezen területekhez kapcsolódik.
Nyitott a késõbbi csatlakozás lehetõsége?
– Pályázat útján bárki bármikor bekapcsolódhat a programba. De az akciócsoport e két hónapban alakul meg. Õk adják majd a bizottságot, amely a pályázati rendszer kiépítését megoldja, a pályáztatás útját levezényli. 
A korábbi pályázatok során alakult közösségek ebbe beleszámítanak?
– A 2004-2006-os LEADER Plusz program lezárul, teljesen új szakaszról van szó, amely a 2007-2013-as tervezési periódust fogja át, – hallottuk Gyömbér Ferenctõl, a Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetõjétõl.       
Kép és szöveg: – dite –
* diverzifikáció (befektetések kockázatának megosztása-szerk.)

Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2007/08/30/szentesen-is-iroda-nyilt-a-videk-jobb-eselyeiert/

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.