Agrár hírek
A napokban kezdõdik Magyarországon a 2007 és 2013 között megvalósuló LEADER vidékfejlesztési program. A fejlesztési szakaszt egy 6 hónapos elõkészítõ fázis elõzi meg. Az elsõ két hónapban a helyi közösségek alakulhatnak meg, míg az azt követõ négy hónapban a térségi terveket készítik el a társulások.
A tárca jelezte, hogy az ÚMFT-ben 250 milliárd forintot szánnak vidékfejlesztésre. Az összeg elosztásában a már említett közösségek döntési jogosítvánnyal rendelkeznek majd, s csoportonként 1-2 milliárd forint sorsáról dönthetnek.
Az elõzõ Rónahír megjelenése óta fontos jogszabályi változás történt. Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályai módosításra kerültek. A legfontosabb változás a fiatal mezõgazdasági termelõi minõség megszerzésével kapcsolatos: 2007. évben a cím elnyeréséhez a kérelmeket az FVM Vidékfejlesztési és Szaktanácsadási Központjához 2007. október 31-ig, ezt követõen évente augusztus 1- 31-ig lehet benyújtani.
A cím elnyerését követõen az érintettek az alábbi támogatási jogcímek esetén többlettámogatás igénybevételére szereznek jogosultságot: növénytermesztés, kertészet és állattartó telepek korszerûsítése, valamint ültetvénytelepítés. Ezen pályázatok esetében a többlettámogatás mértéke automatikusan növekszik 10%-kal, vagy 20%-kal, abban az esetben, ha az ügyfél rendelkezik a fenti igazolással, és egyúttal kedvezõtlen adottságú területen valósítja meg a támogatás tárgyát.
Magyarországon nem lesz takarmányhiány, mivel a kormány lépéseket tett a gabonatakarmány biztosítására, és uniós engedélyezés elõtt áll egy takarmányvásárlási hitel, amellyel a magas gabonaárak hatását jövõ évre lehet áttolni – jelentette ki Gráf József egy szakmai tanácskozáson: “Lépéseink egy része nem volt nyilvános, mivel további árfelhajtó hatása lett volna” – tette hozzá a miniszter, aki a takarmányvásárlási hitelrõl elmondta: azoknak, akik legalább ötven százalékát megvásárolják a takarmánynak, öt éves futamidõvel, egy éves fizetési moratóriummal 50 százalékos kamattámogatású hitelt biztosítanak.
A tárca vezetõje az ország történelmi felelõsségének nevezte, hogyan “élünk azzal az 1.300 milliárd forinttal, melyet a következõ hat és fél évben az agrárium fejlesztésére fordíthatunk, melyhez minden adottságunk és tehetségünk ellenére eddig hiányzott a tõke”. A miniszter kiemelte, hogy az ágazatnak összesen 58 pályázati jogcíme van, amelyek folyamatosan jelennek meg az FVM honlapján. (Forrás: MTI)
Kanász-Nagy Gábor