Életházzá alakítanák az iskolát Eperjesen – A pályázatokban bíznak
A 630 lelkes Eperjesen is jelentõsen kevesebb a születések száma, mint az egészséges volna. Ezért a lakosság enyhe ütemû, ám biztos csökkenése, elöregedése miatt a falu képviselõ-testülete kiemelt figyelmet fordít a fiatalokra.
A nyáron például a Sport Szakállamtitkárság kistérségi pályázatán szerepeltek sikeresen. A nyertes projekt az egészséges életmód és sport, szabadidõs táborok témájában íródott, melynek keretében 3-6. osztályos gyerekeknek biztosítottak egy hetes úszó- és szabadidõs tábort a szentesi strand területén.
A tábor alapja az úszásoktatás és a játék volt. A témáról a község orvos polgármestere, dr. Kiss Csaba úgy vélekedett, hogy a faluban sok felnõttnek maradt ki az életébõl az úszás. Ezért is fontosnak tartja, hogy a gyerekek jól feltalálják magukat a vízben.
Ha már a helyi diákokról esik szó, feltétlen meg kell említenünk, hogy ettõl a tanévtõl teljesen megszûnt az iskola a községben. A felsõsök a korábbi megállapodás alapján a szentesi Klauzál Gábor Általános Iskolába járnak tanulni a község kisbuszával.
Az alsósokkal kapcsolatban a polgármester azt mesélte:
– Szentes, Fábiánsebestyén vagy Gádoros állt a szülõk elõtt, mint választási lehetõség. A szülõk többségi döntése alapján Gádorosra esett a választás. Így a gádorosi iskolával jött létre a megállapodás. A tanyagondnoki szolgálat buszával, szervezetten hordjuk a kicsiket a négy kilométerre lévõ községi iskolába. Kicsik lévén, esetükben fontos szempont volt a távolság.
A község mozgástere minden tekintetben szûkülõ. Dr. Kiss Csaba elmondta, hogy a közel 200 méteres járdaszakasz felújításán túl a legfontosabbnak ítélt terveikhez keresik folyamatosan a pályázati forrásokat.
– Gondolkodunk akadálymentesítésben, be van adva a pályázatunk a mûvelõdési ház tetõszerkezetének felújítására is. Megjelent közben az óvoda rekonstrukciójához is az alkalmas pályázat, az óvoda és konyha teljes tetõszerkeze-tét szeretnénk felújítani.
– Milyen hasznosítást nyerne a megüresedett oktatási intézmény?
– Az iskola kapcsán új ötlet merült fel. A Megyei Közgyûlés tervpályázatán is részt veszünk, ahol olyan terveket várnak, amelyek késõbb a Regionális Operatív Programokba illeszkednek. Szeretnénk az iskolát egy ún. „Életházzá” átalakíttatni. Megvalósulna az épület teljes felújítása, és beköltözhetne egy idõsek napközi otthona, a posta, gyógyszertár, a szociális gondozó, védõnõ. Kihasználva a szabadidõs tevékenység kereteit, korszerûbb faluközpontunk lehetne.
– Ezek a funkciók most külön épületekben mûködnek, vagy részben nincsenek is?
– Legtöbbjük külön épületben van. A védõnõi szolgálat, a gyógyszertár régi épületben mûködik, amely salétromosodik, ötvenéves nyílászárókkal, óriási rezsi költséggel tartható fenn. Három-négy épület fûtés, világításköltsége egy épületben lenne, ami jelentõs megtakarítást jelentene.
Dr. Kiss Csaba azt is elárulta, örülnének, ha a belterületi telkeikre akadna vállalkozó. Szívesen fogadnának olyan beruházókat, akik munkahelyeket teremtve, jobb kilátásokat biztosítanának a falunak.
– dt. –