Mi várható a változókorral?
A változókori panaszok (hõhullám, éjszakai izzadás, szívdobogás) enyhítése és megszûnése csak egy feladat. De az 50-64 éves kor közötti nõknél számtalan további tünet jelentkezhet, amelyek szakorvosi segítséget igényelnek.
Ilyen a havi vérzés elmaradásával járó esetleges szövõdmények vizsgálata, vagy a pszichés és pszichoszomatikus problémák kezelése. Jelentkezhetnek húgyivarszervi panaszok, mint vizeletcsepegés, vagy folyamatos vizelési inger, netán visszatérõ húgyhólyaggyulladás, és a közösülés fájdalmassá válása.
Gyakran kíséri a változókort a bõr- és haj rugalmasságának csökkenése, a haj- és bõrszárazság. Az egyik leggyakoribb tünetet, a csontritkulást pedig rendszeres ellenõrzés mellett lehet elkerülni, vagy a veszélyét csökkenteni. Gyakran kísérik ezen tüneteket a szív- érrendszer betegségei, mellrákra utaló elváltozások.
Már ez a rémesen sok negatív tünet magában riasztó, pedig ez a változókor, menopausa velejárója lehet, amikor a gyakori hangulatváltozások arról adnak számot, hogy a szervezetben több hormonális változás zajlik. Egyrészt csökken az ösztrogén hormon szintje. Másrészt az egyes betegségek egymással párhuzamosan is felléphetnek. Természetesen a menopausa állapotában is nagyobb rizikófaktort jelent a dohányzás, alkohol (drog) fogyasztás, mozgásszegény életmód, a nem megfelelõ életvitel. A változókor utáni komplex szemlélettel kell megtanulni élni, elfogadni a figyelmeztetõ tüneteket és idõben cselekedni egészségünk érdekében.
Figyeljünk testünk megterhelésére is. A csontritkulás leggyakoribb szövõdménye a csonttörés. Ha izmaink aktívan dolgoznak, akkor a csontok vérellátása javul. A csontszövetben olyan anyagcsere folyamatok kerülnek elõtérbe, amelyek a csont felépítésének kedveznek. Ajánlott az aktív mozgás, gerincvédõ életmód, pl. kényelmes lábbeli viselése, egyenes járás és testtartás.
Összefoglalva: a hormonpótlás az élet minõségének (testi, lelki, szexuális) jelentõs javulását, az öregedés természetes folyamatainak késleltetését eredményezi. Gondoljunk arra, hogy életünk során újra kell kezdeni a napi teendõket. Nem jut idõ arra, hogy magunkkal foglalkozzunk. Jól irányítottuk az életünket? Nyugdíjas korban több idõt fordíthatunk sajátmagunkra.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó