Gyógynövényeink (6.)
Borsosmenta. Mentha pierita L. Az ajakosvirágúak családjába tartozik. Vadon nem terem, nálunk is több száz holdnyi területen termesztett, jellemzõ illatú évelõ növény. A vízimenta és a zöld menta keresztezõdésébõl elõállított hibrid.
Gyökértörzse vékony, elfásodó, feketésbarna színû, amibõl a talajban nem mélyen kúszó, hosszú fehér, ibolyás színû, húsos tarackok, valamint a talaj felszínén futó indák fejlõdnek. Szára 60-80 centi magas és egyenes, elágazó négyoldalú, zöld vagy pirosló és gyéren szõrös. Levelei keresztben átellenesen állnak, nyelük kb. 1 centi hosszú. Lemezük 2-8 centi, lándzsa alakú, hegyes, fûrészes szélû, szíves, lekerekített formájú. Fonákján, az erek mentén gyéren szõrösek, sötétzöld színûek. A virágok kicsinyek, pártájuk kékeslila, júliustól nyílnak. A növény minden részében kellemes, jellemzõ illatú, hûsítõ izû(menta). Teája mindennapi reggeli vagy üdítõ italként, de gyógyszerként is egyaránt értékes. Használható magában vagy teakeverékben, étvágygerjesztõnek, szélhajtónak, epemûködést serkentõnek, idegnyugtatónak, görcsoldónak, menstruációs zavarok esetén, emésztõcsatorna és a húgyutak fertõtlenítésére, gyomor- és bélhurut, fejfájás, epekõkólika ellen. Torokbántalmakra és rekedtségre gargalizálóként hatásos, gyulladásokra borogatásként használható. A mentából készült olaj felhasználásának igen tág tere ismert. A legnagyobb felhasználója a kozmetikai ipar, amely fog- és szájápoló szerek, fogkrémek, fogporok, szájvizek- illatosítására alkalmazza. Sokat használ fel belõle a gyógyszeripar is fájdalomcsillapító bedörzsölõkhöz, gyógyszerek íz- és szagjavítására, hányinger elleni, idegnyugtató, köhögéscsillapító szerek készítéséhez. Használja az édesipar is”erõs” cukorkák és rágógumik ízesítésére. Mentollal nátha elleni orrcseppek, hûsítõ krémek, rovarcsípés elleni szerek, fejfájásra, homlokot bedörzsölõ rudacskák is készülnek.
Borvirág. Borago officinalis. A Földközi-tenger mellékérõl származik, nálunk kertekben termesztett, néha elvadulva is elõforduló, dúsan serteszõrös, egyéves fûszer-és dísznövény. Az érdeslevelûek családjába tartozik. Szára egyenes, 50-70 centi magas, húsos. Levelei közül az alsók hosszú nyelûek, szélesek, ép szélûek, 5-15 centi hoszszúak, a felsõbbek keskenyedõk. Virágai égszínkék színûek, 2-3 centi szélesek, kunkorban állnak, május-júniusban nyílnak. Konyhafûszerként mártások és savanyú fõzelékek ízesítésére, savanyítandó uborka eltevéséhez használják. Fiatal leveleibõl salátát készítenek. Teáját vizelethajtónak, vese-és hólyagbántalmak, valamint hasmenés ellen használják. Külsõleg toroköblögetõként és kelések érlelésére borogatónak alkalmazzák.
Búzavirág. Centaurea cyanus. A fészkesvirágzatúak családjába tartozik, Dél-Európából származik, nálunk különösen búza- és rozsvetések szélén, parlagokon, szárazabb réteken mindenfelé elterjedt, közismert, egyéves növény. Szára lehet fél méter magas, elágazó, rövid szõröktõl szürkészöld. Levelei közül az alsók három keskeny szeletre osztottak, a felsõbbek egyszerûbbek, végül szálasak, keskeny lándzsásak. A virágok élénk kék színûek, csövesek, pártájuk mélyen hasogatott, májustól virágzik. Forrázatát külsõleg szemgyulladás borogatására és toroköblögetésre használják. Teáját magában nem fogyasztják, a drogot étvágyjavító, görcsoldó és erõsítõ teakeverékhez adják.
Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár
fitoterapeuta
Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2007/08/18/gyogynovenyeink-5/