Egyre otthonosabban mozog a szem birodalmában – Az ember házi társára vigyáz

Injekció_szeműtét_előtt.jpgAz utóbbi idõben már a médiák is felfigyeltek dr. Dobos András állatorvos szemmûtéteire. Legutóbb Friderikusz forgatott nála. Egy 14 éves kutyust hozott a dunántúli gazdája, az állat  mindkét szemén szürke hályoggal. Egy új, aprólékos és idõigényes eljárással szemlencse cserére került sor, hogy az állat újra láthasson.

Dobos doktor azt mondja, amióta szemmûtétekkel is foglalkozik, sok hajdan leírt szabályt “rúgott szét.” Meglátása szerint igen kevés specialistája akad az állatgyógyászatban a szem betegségeinek. A régi dogmákat átlépte az idõ, hiszen mára az orvostudomány ezen a területen is hatalmasat fejlõdött. Itt elsõsorban az eszközökre gondolt a minden újra nyitott szentesi orvos.
– Sokan megkérdezik tõlem, miért fontos számomra a szemészet? Mivel erõsen mozgáskorlátozott voltam hosszú idõn keresztül, tudom mit jelent, ha valamely testrészünket nem tudjuk használni. Nem látni, tragédia, – mondja. – A kutyák, macskák a XXI. században egyetlen igaz társuk az embernek, mert minden megnyilvánulásuk õszinte. Amennyiben azonban idõ elõtt elveszíti egy kis jószág a szeme világát, már nem társ, hanem nyûg. Gyepmesteri telepre adják, kikötik valahol vagy elaltatják. De ha én azt a kis kedvencet meg tudom gyógyítani, még társ maradhat hosszú évekig.
– Át kell tehát értékelni a házi kedvenc fogalmát, mert a kisállatunk házi társ. Sokszor több törõdést kapunk tõlük, mint a másik embertársunktól, – magyarázza, és így folytatja:
– Én úgy érzem, hogy a gazdája lelkét is gyógyítom, mert amíg beteg a társa, addig beteg az ember lelke is. A legnagyobb jutalom az volt, amikor megharapott egy fehér puli. Régebb óta kezeltem, a szag alapján tudott engem azonosítani. Amikor meglátott, hirtelen örömében így reagált.
Azt mondod, áthágsz minden megkövült szabályt. Valóban ennyire egyszerû lenne?
– Szinte nem normális, amit csinálok. Szétszedem a szemet, belerakok valamit és visszavarrom. Beleavatkozom a természet rendjébe és jó dolgot teszek. A tapasztalatok lefordíthatóak a humán gyógyászat nyelvére is, mert a szteroidok, egyes gyógyszerek komoly veszélyt jelentenek a szervezetre.  Ezért nem mindegy, hogy van-e olyan eljárás, amellyel biztonsággal megmenthetjük a látást. Nagyon komolyan beleástam magam most már, és az állatorvosi munkámhoz képest egy plusz feladat lett a szemészet. 164 beavatkozást végeztem az idén, ebbõl több mint 60 volt lencsebeültetés. Az egésznek az a lényege, hogy a haszon ebeken keresztül emberek életére vigyázok. Vannak nagyon értékes kutyák, amelyek közvetlenül mentik az emberek életét. Az jár hozzám, aki nem csak az állatorvoshoz, hanem egy baráthoz szeretne jönni, hogy ne átlagos módon oldjuk meg a problémáját.
Dobos doktor már szabályos kisállatgyógyászati turizmusról beszél: – Szolgálom a város kisállat tartóit. Nagyon sokat áldoztam az eszközökre. S, hogy tevékenységem túlnyúlik a város határain, erre büszke vagyok. Ha a szemészeti sikereim öregbítik a város hírnevét, annak pedig nagyon örülök.
Azt mondja, sokat köszönhet dr. Gyenes Ágota kiváló szemsebészünknek, aki rendkívül segítõkészen igazítja útba bármikor, ha szüksége van rá. Közösen készülnek könyvet írni a látás birodalmáról.
– Még fogok eszközöket vásárolni, ilyen a szemészeti lézer pl. Szeretem az élelmiszerbiztonságot, a vágóhídi munkát, de legjobban a szemészeti beavatkozások érdekelnek, ez lett a hobbim, – mondja befejezésül.

Kép és szöveg: D. T.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.