Légimentő bázis – mégis Szentesen?

Szirbik Imre a művese állomás átadásán.jpgEz év  elején egyszer már arról szóltak a hírek, hogy  Szentesen létesül a régió légimentõ bázisa. Aztán a szaktárca úgy határozott, hogy a beruházásnak jobb helye lenne inkább Szegeden. Eltelt újabb egy-két hónap, most ismét Szentes felé billen a mérleg nyelve. Hogy is van ez? – kérdeztük Szirbik Imre polgármester, országgyûlési képviselõtõl.

– Megértem a tárca azon törekvését, hogy szeretne mielõbb mûködõ bázist létrehozni. S ahol van egy már üzemelõ repülõtér, könnyebb megoldani. – hangzott a válasza. – Ez az ügy a miniszterváltás idõszakára esik, nyilván információhiány vezetett a bizonytalansághoz, – mondta.
– Most mi is történt?
– Július 30-án a szaktárca államtitkára, Kovács Attila összehívott egy értekezletet, ahol a Dél-alföld érdekeit szem elõtt tartva minden érintett kifejthette az álláspontját. Két alapvetõ érv körül zajlott a beszélgetés, az egyik: elvárható, hogy a balesetek helyszínére a légimentés 15 percen belül érjen oda. A másik pedig az, hogy a sérült túlélési esélyei attól függhetnek, milyen gyorsan kap a helyszínen ellátást.  – vázolta a polgármester, majd így folytatta:
– A pro és kontra érvek után az az álláspont alakult ki, hogy a bázis Szentesen legyen. A logisztikai érv az a földrajzi kör, amely szerint Szentes esetében a Dél-alföld lakosságából 20%-kal többen kapnak esélyt, míg Szegednél a földrajzi kör mintegy 40%-ban határon túlra tolódik. A javaslat a szabadságáról visszatérõ miniszter asszony asztalára került, aki e héten dönteni fog.
– Tehát Szeged vezetése is tovább harcol a bázisért.
– Ez természetes, hiszen ez a dolgunk. Úgy gondolom, hogy a régiós vezetõ szerep nem mindig földrajzi kérdés, – jegyezte meg. –  A felelõsséget egy vezetõ úgy kell, hogy átérezze: a térség minél több lakójának a javára szülessen pozitív döntés. Felül tudjon emelkedni a szûk települési érdeken. A tárgyalások alapján úgy vélem, mondta, Szeged vezetõi erre képesek. Hangsúlyoznám, – tette hozzá – nem két város szembenállásáról, rivalizálásról van szó, hanem két település egymást segítõ, a régióért felelõsséget  érzõ politikusainak az egyeztetésérõl.
– Hol helyezkedne el pontosan a bázis?
– A repülõtér és a város között, közvetlenül a mûút mellett. A két hektáros területet az önkormányzat már korábban a Légi-mentõ Kht. rendelkezésére bocsátotta. A kht. az engedélyeket jogerõsen meg is kapta. Elméletileg a beruházás kezdhetõ. Közbeszerzési eljárást kell lefolytatni. Szakemberek szerint  három és fél hónap múlva megkezdõdhet a bázis építése. Ha minden jól megy, decemberben szolgálatba léphetnek a helikopterek.
– Mekkora beruházással kell számolni?
– 80-90 millió forint a bekerülési költsége.
– Milyen finanszírozásban épül, a városnak hozzá kell járulnia?
– Kormánydöntés van arról, hogy a Dél-alföldön légimentõ bázis valósuljon meg. Nyilván a kormányzat a feladathoz forrásokat is rendelt. De amikor több település is versenyez, a költségvetés is igyekszik a helyzetet kihasználni, és bevételre szert tenni, – nyugtázta.
– A tárgyaláson megerõsítettem a képviselõ-testületünk azon álláspontját, hogy a város – a régióban elfoglalt nagyságrendje alapján – nem zárkózik el, hogy támogatást nyújtson a bázis megépítéséhez. A 3 millió forint értékû telek mellé némi anyagi hozzájárulást is adjunk, hiszen ez más régiókban is így történt.
– Azon túlmenõen, hogy a betegek számára gyorsabban elérhetõvé válik az õket ellátó kórház, milyen egyéb haszna lehet a városnak ebbõl a beruházásból?
– Konkrét gazdasági elõnye nincs, hiszen öt-hat munkahelyet jelent, amelyek – specialitásuk miatt – nem valószínû, hogy  szentesiekkel lesznek betöltve. Egészségügyi beruházás lévén, adóbevételt sem jelent a városnak, – vélekedett Szirbik. – Inkább presz-tízst, elismertséget hoz, – mondta. – Egy kis lépéssel közelebb kerülünk ahhoz a besoroláshoz, hogy a régiónak vannak szellemi, gazdasági és földrajzi-logisztikai központjai. S hogy utóbbi Szentesen van, ez adhat plusz indíttatást azoknak, akik más szempon-tok szerint keresnek ilyen központokat, és döntési helyzetben majd Szentes mellé tehetik a voksukat, – mondotta befejezésül Szirbik Imre.  D. T.

Egy hozzászólás “Légimentő bázis – mégis Szentesen?” bejegyzésre

  1. Tamás Kata:

    Mégis Szentesen! Ma megszületett a tárca döntése, amelyet a délelőtt folyamán az Egészségügyi Minisztérium államtitkára jelentett be. Szentes mellett szakmai érvek döntöttek, hangzott el. Továbbá az is nyomós érv volt, hogy engedélyes tervekkel rendelkezik a város. Indulhat a beruházás, s ha az idő engedi, év végére el is készülhet. (Forrás: Kossuth Rádió)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.