Aktuális pályázati információk mezőgazdasági termelőknek

Rónahír.jpgTisztelt mezõgazdasági termelõk! Örömmel tudunk beszámolni az elmúlt idõszak termékeny pályázati lehetõségeinek megjelenésérõl. E havi rovatunkban kizárólag az új pályázatok ismertetésével szeretnénk foglalkozni.

Mivel a terjedelem bõvebb lehetõséget nem biztosít számunkra, valamint úgy gondoljuk, hogy a különbözõ pályázatok megismerése talán a legfontosabb az agrártermelõk számára, ennek jegyében a következõkben öt pályázatról tájékoztatjuk Önöket.

1.) A fiatal mezõgazdasági termelõk részére nyújtandó támogatásra a 67/2007. (VII: 26.) FVM rendelet biztosít lehetõséget. Ennek keretében pályázat beadására jogosult az a természetes személy, aki a támogatási kérelem benyújtásakor elmúlt 18 éves, de a támogatási kérelem benyújtásának évében 40. életévét még nem töltötte be; mezõgazdasági üzem vezetõjeként elsõ alkalommal kezd gazdálkodni, új gazdaságot hoz létre, vagy gazdaságot vesz át; megfelelõ szakképesítéssel rendelkezik; gazdálkodási tevékenysége fejlesztésére vonatkozó üzleti tervet nyújt be az MVH-hoz. A benyújtási idõszak 2007-ben december 3. és 2008. február 7-e között van. A pályázható érték 40.000 eurónak megfelelõ forintösszeg, ami egyszeri, vissza nem térítendõ jövedelempótló támogatás. A pályázó kötelezettségei: köteles a pályázott gazdaság méretét az elõírt méretûre fejleszteni és ezt az 5 éves üzemeltetési kötelezettséget magában foglaló idõszakban így megtartani, képzésen részt venni, az üzemet személyesen, mezõgazdasági fõtevékenységként, egyéni vállalkozóként vezetni, az üzleti tervben vállalt mutatókat teljesíteni, a támogatási összeg 120%-ának megfelelõ mértékben a támogató javára biztosítékot nyújtani.

2.) Az évelõ, lágyszárú energiaültetvények telepítéséhez nyújtandó támogatásról a 71/2007. (VII. 27.) FVM rendelet rendelkezik. Ennek keretében pályázat beadására jogosult az a mezõgazdasági termelõ (regisztrációs számmal rendelkezõ õstermelõ, egyéni vállalkozó, társaság), aki/amely üzemi mérete meghaladja a 4 európai mértékegységet, kivéve az induló vállalkozást, ez esetben vállalni kell, hogy üzemének mérete a beruházás befejezését követõ elsõ lezárt gazdasági évben ezt eléri. A legkisebb támogatható területnagyság 1 hektár, megkezdett beruházáshoz támogatás nem vehetõ igénybe. Védett, illetve Natura 2000 területeken megvalósuló fejlesztések esetén a területileg illetékes környezetvédelmi hatóság írásbeli hozzájárulása szükséges. További feltétel, hogy az ügyfél rendelkezzen a saját nevére kiállított agrár- vagy kertészmérnök végzettséggel rendelkezõ szakember által készített és aláírt telepítési tervvel. Ezen kívül rendelkezni kell a megtermelt energianövény termõre-fordulásától legalább 5 évre szóló elõszerzõdéssel/szerzõdéssel, vagy nyilatkozatban vállalnia kell a saját felhasználását. A támogatási határozat kézhezvételétõl számított 12 hónapon belül a beruházást be kell fejezni, a kultúra spontán továbbterjedését megakadályozni, telepítési naplót vezetni, megfelelõ minõsítéssel rendelkezõ szaporítóanyagot felhasználni a telepítéshez, az ültetvényt kultúrállapotban tartani, annak termõképességét megõrizni. A beruházással érintett területen nem lehet 2000m2-t meghaladó kultúrával borítatlan folt.

A támogatási kérelmek a csatolandó mellékletekkel évente október 1-jétõl november 2-ig az MVH-hoz nyújthatók be. A támogatás mértéke: a beruházás összes elszámolható kiadásainak a 40-60%-a, de legfeljebb energiafû esetében hektáronként 75.000 Ft. Kínai nád, energianád, elefántfû esetében 250.000 Ft/ha. Elszámolható költségnek minõsül a terü-let-elõkészítés, tápanyag-utánpótlás, szaporítóanyag-beszerzés, telepítés, tárolás, telepítéshez kapcsolódó szolgáltatások (pl.: telepítési terv elkészítése), kerítés- térburkolat kialakítása – utóbbi két cím az összes elszámolható kiadás legfeljebb 20%-ig.

3.) A rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények telepítéséhez nyújtott támogatásról a 72/2007. (VII.27.) FVM rendelet biztosít támogatást. A szabályozás alá vont igénylési feltételek lényegében megegyeznek a lágyszárú ültetvényekre vonatkozó szabályozással, annyi különbséggel, hogy ez esetben rendelkezni kell jogerõs telepítési engedéllyel. A támogatás mértéke az elszámolható költségek 40-60%-a, de maximum 250.000 Ft/ha, ami igényelhetõ a telepítéshez és a termõre fordulásig történõ ápolási munkák elvégzésére. A támogatási kérelmek benyújtására vonatkozó szabály megegyezik a lágyszárú ültetvényeknél leírtakkal.

4.) A mezõgazdasági energiafelhasználás megújuló energiaforrásokból történõ elõállításához nyújtandó támogatásokat a 78/2007. (VII. 30.) FVM rendelet szabályozza. E rendelet alapján vissza nem térítendõ támogatás vehetõ igénybe a mezõgazdasági energiafelhasználást biztosító biomassza kazán és az elõállított energia szétosztását, tárolását szolgáló eszközök beszerzéséhez. Támogatási kérelem benyújtására jogosult a 4 európai mértékegység üzemi mérettel rendelkezõ természetes személy, egyéni vállalkozó, gazdasági társaság. Induló vállalkozásra ez nem vonatkozik. Az igényléshez szükséges technológiai tervet becsatolni, amit erre feljogosított, megfelelõ gépészmérnöki végzettségû személy készíthet el. A támogatást kérõ ügyfélnek nyilatkoznia kell a felhasználni tervezett biomassza tüzelõanyag forrásáról és formájáról. A pályázó köteles a beruházással elõállított energiát mezõgazdasági tevékenység keretében, illetve a mezõgazdasági üzemen (telephely) belül elhelyezkedõ, a mezõgazdasági tevékenység folytatásához kapcsolódó infrastrukturális létesítményekben hasznosítani (karbantartó mûhely, szociális helyiség stb.).
A pályázó kötelezõ képzésen kell, hogy részt vegyen nyertes pályázat esetén az utolsó kifizetési kérelem beadását megelõzõen. A támogatás mértéke az elszámolható kiadások 50%-a. A támogatási kérelmet 2007-ben szeptember 17-tõl október 17-ig, 2008. évtõl kezdõdõen évente április 1-jétõl május 2-ig lehet az MVH-hoz beadni.

5.) Fiatal mezõgazdasági termelõi minõsítés megszerzésére irányuló kérelmeket, és az ehhez szükséges üzleti terveket a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez 2007. augusztus 15-éig van lehetõség benyújtani. A minõsítés megszerzése azért fontos, mert a minõsítés birtokában lehetséges az EMVA támogatások meghatározott körében 10%-os, a rendes támogatási mértéket kiegészítõ (tehát plusz) támogatást igényelni. Sikeres üzleti terv és bírálat esetén az FVM VKSZI igazolást állít ki és küld meg 15 napon belül az ügyfél és az MVH részére. A kiállított igazolás 2008. december 31-ig érvényes. A kérelmeket 2008-tól évente augusztus 1-31. között lehet megküldeni.
Fiatal mezõgazdasági termelõ lehet az a természetes személy, aki az igazolás kiállítása iránti kérelem benyújtásának évében elmúlt 20 éves, de a 40. életévét nem töltötte be, mezõgazdasági termelõ tevékenységet végzõ õstermelõ vagy egyéni vállalkozó, meghatározott végzettségek legalább egyikével rendelkezik vagy felsõfokú oktatási intézmény agrár karán szerzett oklevelet, diplomát. Az üzleti terv értékelése során legalább 30 pontot elér. A fiatal mezõgazdasági termelõknek nyújtandó támogatás elnyeréséhez ez az igazolás nem szükséges, illetve többlettámogatásra sem jogosít.

Aszálykárral érintett területalapú támogatást igénylõ termelõk figyelmébe!
Azok a gazdálkodók, akik a területalapú támogatással érintett mezõgazdasági parcelláknak csak egy részét vágták le, silózták be – vis-maior nyomtatványon, vagy egyszerû levél formájában ezt közöljék az MVH Kirendeltséggel. Vis-maior jelentése esetén természetesen a Falugazdász által felvett jegyzõkönyv csatolása is szükséges. Javasoljuk, hogy a vis-maiorral és az aszálykárral kapcsolatos kérdéseik esetén haladéktalanul keressék fel a területileg illetékes Falugazdászukat.

A pályázatokkal kapcsolatos kérdéseikre is rendelkezésre állnak (Szentesen a 401-011-es telefonszámon), illetve az MVH Kirendeltség dolgozói (Szegeden a 62/814-900-as telefonszámon).
Minél többen éljenek a pályázati lehetõségekkel!

Kanász-Nagy Gábor

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.