Leplet le, majd fel a vitorlákkal!

Pedagógusok, akik - nyilván személyes véleményükkel - kívüllről szemlélik az eseményeket.jpgA lap legutóbbi számának címoldalán S. H. monogrammal fizetett politikai hirdetés jelent meg „Vitorlát fel” címmel.
Bár a szerzõ az írás elején, biztos, ami biztos, a vele egyet nem értõ „másik oldalt” – indításként – azonnal hazugnak nevezi, én mégis úgy gondolom, vitázni, a dolgokat tisztázni az emberek csak a kölcsönös tisztelet talaján, a tények ismeretében tudnak.

Ezért a szerzõnek megadom azt a tiszteletet, hogy állításaival nem a személyeskedõ politikai frázisok szintjén vitatkozom, hanem megismétlem és elmondom a kérdések sokak által ismert öszszefüggéseit. Lehet hogy néhány újat is. Közösen gondolkozva talán többre megyünk!
Az író azt kéri, lássunk tisztán! Hát lássunk!
S. H. szerint a problémák gyökere a megyék „kivéreztetett” helyzetében van. Ezért kell a megyének heroikusan megtakarítani, összevonni, átszervezni, leváltani. Csakhogy van néhány ellentmondás.

Kórház
S. H. szerint a kórház nehéz helyzetéért és minden bajáért a kórháztörvényt megszavazó képviselõket terheli a felelõsség, míg a szentesi kórház kiemelt státusa a törvényt ellenzõ Farkas Sándornak köszönhetõ azért, mert a Fidesz kormány idõszakában a sürgõsségi osztály létesítését megszavazta.
Nézzük, mi is történt valójában.
A sürgõsségi tömb létrehozását tartalmazó pályázatot a várossal közösen a megyei közgyûlés nyújtotta be. Annak érdekében, hogy a megye minden kórházának legyen esélye, Makó és Szentes polgármestere megállapodást kötött, hogy 1999-ben csak Szentes, 2000-ben csak Makó pályázik. Így a két város vezetése elõállította azt  a helyzetet, hogy a Csongrád megyei országgyûlési képviselõk vagy megszavazzák a megyébõl benyújtott egyetlen pályázatot, vagy arra voksolnak, hogy ne legyen kórházfejlesztés abban az évben a megyében. Becsületükre legyen mondva, hogy mindkét évben megszavazták, s így Szentesen és Makón is megvalósultak a beruházások. Ez egy ravasz, de eredményes összefogása volt a két városnak. Így lett a két MSZP-s városban a Fidesz-kormány alatt kórház-rekonstrukció.
S. H. fiatalsága miatt nem ismerhette ezt a történetet, bár segítõi elmesélhették volna neki.
Egy képviselõnek akár a parlamentben, akár a megyében dönt, egyrészt az egészet kell látnia, másrészt alapvetõen azt a térséget kell képviselnie, ahonnan megválasztották, s ezért bizony furcsa helyzetbe is kerülhet.
Erre jó példa a kórház kiemelt státusának az ügye.
A térségben több kórház is esélyes volt, s bizony a város vezetése részérõl komoly lobby kellett ahhoz, hogy a verseny a mi javunkra dõljön el. A versenytársak között voltak olyanok is, ahol néhány hónappal azelõtt avattak új létesítményeket. S hogy mégis mi lettünk a kiemeltek, az alapvetõen annak a szakmai munkának volt köszönhetõ, amit a Kórház kollektívája hosszú évtizedek alatt produkált, s minden idõben helytállt a betegek érdekében! Övék az érdem! Erre lehetett alapozni minden mást: a térségi helyzetet, az ellátási körzetet, a földrajzi státust s egyebeket.
A helyzet komikuma, hogy a sokat támadott kórháztörvény mellékletében vannak felsorolva a kiemelt kórházak. Ez egy törvény, külön szavazni nem lehetett. Tehát aki képviselõként a törvény ellen szavazott, az a szentesi kórház kiemelt státusa ellen is szavazott, aki pedig mellette, az Szentes mellett is. Szentesiként vajon ki hová állt?  Ugye milyen furcsa az élet?

Középiskolák
Az alaptörténet a cikk szerint itt is az, hogy a megszorítások miatt – aminek oka természetesen a kormány – takarékoskodni kell, a megye kényszerhelyzetben van. Egyébként is Szentesen intézményeket zártak be, s ilyen alapon a város vezetõi miért ellenzik a megye intézkedését?
Csakhogy a dolog több helyen sántít. Nézzük a párhuzamokat. Az eljárásokban, a probléma kezelésében tetten érhetõ a két eltérõ politikai felfogás közötti különbség.
Szentesen három óvodában és egy általános iskolában olyan mértékben csökkent le a gyereklétszám, hogy további fenntartásuk lehetetlenné vált. Ezzel szemben négy szentesi középiskolában folyamatosan nõtt a létszám, nem csak a városból, hanem azon kívülrõl is.
A szentesi képviselõ-testület a problémát érzékelve még az év elején nyilvános számításokkal alátámasztva döntött, elegendõ idõt hagyva az érintettekkel való párbeszédre. Személyesen ültem le valamennyi intézmény dolgozói kollektívájával, és az érintett szülõkkel. A Széchenyi iskolában ennek eredményeként kompromisszum született arról, hogy ha elég elsõst íratnak be a szülõk, az alsó tagozat megmarad. A szülõk a gyerekeket máshová íratták be, õk döntöttek. Tanév végére minden pedagógus, dolgozó, szülõ és gyerek tudta, hol kezdi az új tanévet. A racionalitás mellett a humánumot követve így tettük ezt mi itt Szentesen.
Mi történt a megyén? Amikor már a tanévnek vége volt, s minden érintett vakációzott, elõzetes egyeztetés nélkül beterjesztette a megyei vezetés az összevonási tervét. Szentesen egy iskolává összevonva a négy intézményt! A felháborodás óriási, s az elképzelés pár nap múlva módosulva Gimnázium – Boros, illetve Zsol-dos – Pollák összevonássá alakult.
Az érv: nagy a hiány, a kormány kevesebbet ad, kell a pénz. Az érv sántít!

A megyei közgyûlésben tételesen levezettem: a kormány 20 millióval többet adott a négy középiskolának, a megye ellenben 2007-ben 60 millióval kevesebbet tervezett már az év elején, azaz ennyit saját döntésével már elvont a négy középiskolától. (Forrás: a megye 2006. ill. 2007. évi költségvetése.) Ez tehát nem indok. Az elérhetõ megyei számok szerint a várható megtakarítás 8.5 millió. A város vállalta, hogy ezt a megyének megtéríti, az önállósággal tehát a megyét nem éri veszteség. A megye az ajánlatot nem fogadta el. A pedagógusok hívására egy megyei vezetõ sem ült le velük. Egyértelmûvé vált: a valódi indok nem gazdasági!
S aztán hab a tortán: Cseuz László, amikor megtudja, hogy mi az igazi feladata, nem vállalja, s emelt fõvel lemond. A megye váratlan esélyt kap, hogy visszavonja elhibázott döntését. Nincs egy hónap a tanévkezdésig, s minden a feje tetején áll! De nem. A nyilvánosság elõl elzárva, egy jobb sorsra érdemes ismeretlen fiatalt elõvéve, áterõltetnek mindent. Dacból, erõbõl, csak azért is megmutatva.
S. H. azzal zárja írását, a Fidesz biztos kézzel kívánja a megyét kormányozni, s ezért fel a vitorlákkal.
Szeretném felhívni a hajósok figyelmét, hogy a megyének nincs önálló területe! Minden döntése valamelyik önkormányzatot érinti, azaz a települések tengerén navigálnak! Ha valóban felelõsséget éreznek a megye iránt, akkor együtt kell mûködniük valamennyi településsel!
Erre Szentes város vezetése az egyenjogú partnerség alapján eddig is, ezután is nyitott!
 
SZ. I. azaz 
Szirbik Imre polgármester

Közvetlen előzmény: www.varosivisszhang.hu/2007/07/28/vitorlat-fel-avagy-a-szentesi-korhaz-es-a-kozepiskolak-helyzete/
Kapcsolódó témák: www.varosivisszhang.hu/2007/07/28/harom-fontos-temarol-a-polgarmester/
www.varosivisszhang.hu/2007/07/28/a-palmasok-az-aktualis-kerdesekrol/

 

4 hozzászólás “Leplet le, majd fel a vitorlákkal!” bejegyzésre

  1. férfi:

    Most ismertem rá az SH.monogram alá bujt ,”Fizetett hirdetésére”Nagyon csodálkozom a fiatal hölgy felvetésein azért is mert számára”fiatalsága miatt”néhány megnyilvánulása történelem,vagy párttársai elmondása alapján halott a témáról.Mégis számomra a legnagyobb meglepetés az ,hogy a CIVIL TV.FÜGGETLENKÉNT hirdeti magát,most meg kiderül,hogy egyes munkatársa nem az,lásd.SH.-t.Egy jóérzésű,városár szerető,szentesi lakos,pártállástól függetlenül,észreveheti,hogy mire megy a játék.Utóirat.Dongó László tanárurat sem értem,mivel nyugdijazásakor a betegségére hivatkozva nem vállalta tovább az igazgatói teendőket.Most meg már biztos meggyógyult oly annyira,hogy már egy egész város irányitását is vállalta volna. Jelenleg mint képviselő,frakcióvezető,óraadó tanár,mostmár két nagyintézmény(iskola) igazgatója,nem találja nehéznek a feladatok 100 %-osan való ellátását,sőtt azóta nemcsak,hogy meggyógyult,de valami plusz energiát is kapott,valaki-valakiktől. Jóegézséget a munkához.

  2. Dömsödi Teréz:

    Kedves Hölgyeim és Uraim! Nagyon örülök, hogy a téma sokakat véleményalkotásra késztetett. Lám, nem dolgozunk hiába. De inkább ne kellene ilyen témákkal foglalkoznunk. Egyet kérek Mindenkitől: párt hovatartozástól függetlenül NE SZEMÉLYESKEDJÜNK! A jövőben a személyeskedő bejegyzéseket a nem megfelelő hangneműekkel együtt fogom törölni! S ezért már most nem kérek elnézést! Üdv.: a főszerkesztő

  3. Egy nő:

    Kedves férfi, csalódott vagyok. Korábban igen pártatlannak mutatkozott. Most kibújt a szög a zsákból…

  4. férfi:

    Kedves NŐ.
    Én tudom,hogy pártatlan vagyok,csak nem szeretem ha valaki ,vizet prédikál és bort iszik.A szög meg nem bujt ki a zsákból,mert én nem vagyok semmilyen párt tagja,és ha a másik oldalhoz tartozó személyekről van szó,akkor is kinyilvánitom a véleményem.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.