Nyitás a vidék felé – Országszerte megnyílnak a Helyi Vidékfejlesztési Irodák

UMVP logo.jpgÚj hídfőállásokkal bővül a hazai vidékfejlesztési intézményrendszer, ugyanis a napokban az ország 167 vidéki kistérségében nyitják meg kapuikat a Helyi Vidékfejlesztési Irodák (HVI).

A hálózat országos megnyitására augusztus 7-én 14 órakor a Pest megyei Tápiógyörgyén került sor, melyet augusztus 15-ig további hat regionális helyszínen – Szentgotthárdon, Sümegen, Dombóváron, Kisteleken Baktalórántházán és Encsen – megtartott rendezvény követ.

De mit is értünk vidékfejlesztés alatt? Bizonyosan nem kizárólag az agrárium fejlesztését, jóllehet sokak máig a mezőgazdaságot tekintik az elsődleges megélhetési forrásnak vidéken. Közel sem ez az egyetlen. Fontos felismerni az új kor lehetőségeit és kihívásait, hiszen a vidék nem termőföldek, legelők és az ezekből  élő tanyák, falvak puszta sora, hanem szervesen összefüggő, folyamatosan változó, komplex társadalmi tér, minden ehhez kapcsolódó gazdasági és kulturális vonatkozással együtt. A haladó szellemű vidékpolitika, illetve az integrált, minden szektorra és ágazatra kiterjedő vidékfejlesztés jegyében megtervezett, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) 2007-2013 között rendelkezésre álló fejlesztési forrásai új esélyt jelentenek a felzárkózásra. A XXI. századi vidéki lét alapvető minsőgeiben nem különbözhet a várositól, legfeljebb életvitelében, stílusában és árnyalataiban – a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) célja, hogy az ehhez szükséges feltételeket megteremtse, a Helyi Vidékfejlesztési Irodák országos hálózata pedig a végrehajtás egyik új, decentralizált eszköze.

A HVI-k a szaktárca, ill. a kistérségi önkormányzatok, válalkozók és civil szervezetek közötti kommunikáció kulcsfontosságú szereplői lesznek az ÚMVP megvalósítása során. Valóban egyfajta hidat, összekötőkapcsot képeznek majd az országos stratégiát kidolgozó FVM, és az azt tartalommal megtöltő, helyi szinten megvalósító projektgazdák között. Az információk áramoltatásán túl számos egyéb szolgáltatást nyújtanak majd a kistérségben, főként a helyi adottságokra építő tudatos tervezés, a tervek operatív megvalósításában való közreműködés, a képesség- és készségfejlesztés, valamint a helyi közösségépítés körében, de részt vesznek a térség gazdasági és kulturális elképzeléseinek összehangolásában is. A helyi érdeklődők és érdekeltek által közösen kialakított fejlesztési stragégiák fogják kijelölni a kistérségek következő hét évre szóló fejlődési irányait, az elképzelések, és ezek megvalósulása között az út tehát teljesen lineáris, nincsenek felesleges útvesztők. A HVI-k felelőssége a folyamat koordinálása, adminsiztratív hátterének, átláthatóságának és követhetőségének biztosítása, ill. a helyi szereplők motiválása.

Legaktuálisab feladatuk az augsztus 15-től szeptember 15-ig tartó LEADER – regisztráicó lebonyolítása, melynek keretében lajstromba veszik mindazokat az akciócsoportokat, és a hozzájuk csatlakozó tagokat, akik – felismervén a helyi közösségek együttműködésében, a közös tervezésben és felelős kivitelezésben rejlő lehetőségeket – részt kívánnak venni a 2013-ig megvalósuló új LEADER programban.  

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.