Miért jó katonának lenni Vásárhelyen? – Népszerű a külszolgálat

Áteresztőpont_ellenőrzés.jpgBékepartnerség a haderõreform után: Melyek az aktuális feladatok Hódmezõvásárhelyen? – tudakoltuk Farkas Imre ezredes, dandárparancsnok-helyettestõl, aki a laktanya és a helyõrség parancsnoka.

Elõször arra kerestünk választ, milyen szervezeti formában mûködnek valójában.
– A MH 5/62 Lövészzászlóalj és a MH 5/3. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj az önállóságát valóban elvesztette, most már a munkáltatói jogkört is a debreceni parancsnok gyakorolja, – kaptuk a választ.
– Ugyanígy van a 37/4 Mûszaki Építõ Zászlóalj esetében is, amely mûvelettámogató zászlóaljként mûködik. A szentesi alárendeltségbõl Debrecenhez kerültek, de a mi laktanyánkban dolgoznak. Közel ötven fõs kihelyezett dandártörzs irányít bennünket, – tette hozzá az ezredes.

Farkas_Imre_ezredes_parancsnok.jpg 

– A tervezett ötszáz fõs létszámnövekménybõl eddig mennyi valósult meg? – tudakoltuk.
– Toborzó kampányunk eredményes-nek bizonyult. Egyébként sok helyet eddig nem lehetett feltölteni, amelyeket most szabadítottak fel. Tényleg ötszáz új munkahely jön létre, de a laktanya létszáma nem nõ ennyivel.
– Jelenleg mennyi a teljes létszámuk?
– Több mint ezernyolcszáz fõnek kellene lennie a laktanyában, ehhez képest ezerháromszáz-ötvenen vagyunk.
– Katonáik milyen békepartnerségi programokban vesznek részt?
– Nálunk a békepartnerségi program kicsit más értelmet nyer. Mindkét zászlóaljunk felajánlott, az 5/62-es a NATO Magaskészenléti Erõihez, jó feltöltöttséggel, kifogástalan technikai állapotban lévõ zászlóalj. Az 5/3-as az EU harccsoport magyar lövészszázada, õk vesznek részt a magyar-román közös békefenntartó zászlóalj tevékenységében is. A mûvelettámogató mûszakiak a Tisza Mûszaki Zászlóaljba tartoznak.

Kovács_József_dandártábornok_a_zászlót_Rédei_Róbert_őrnagynak__a_kontinges_parancsnokának_adja_át.jpg 

– A napokban folytattak román partnereikkel tárgyalásokat. Milyen eredményekkel?
– A találkozás a közös gyakorlat elõkészítésérõl szólt, amelyre minden évben más helyszínen kerül sor. Egyik évben Magyarországon, a másikban Romániában. Idén szeptember harmadikától másfél hetes gyakorlat lesz Várpalotán. Ennek a záró tervezõi konferenciáját tartottuk. A több éves együttmûködés után már ismerjük egymás gondolatait, jól tudunk együttmûködni. Apró részletekig sikerült megtervezni ezt a gyakorlatot.
– Milyen elemekbõl épül majd fel?
– Három fõ részbõl áll, egyik a törzsvezetési gyakorlat, a másik, magyar és román szakasz bevonásával közös kiképzés. Ennek az az újdonsága, hogy a kiképzõket csere alapon biztosítjuk. Így hatékonyan tudjuk a tapasztalatainkat kicserélni. A harmadik részben éles lõgyakorlatok lesznek.
– Mivel ezek a gyakorlatok mindig az éles bevetéseket készítik elõ, adódik a kérdés, hogy katonáik most milyen missziókban teljesítenek szolgálatot?
– Talán szerencsések vagyunk, mert mintegy négyszáz katonánk van külföldön. Most történik a KFOR Õr-és Biztosító Zászlóalj váltása Pristinában. Ez a 62. lövészzászlóaljat érinti. Július 11-én kezdõdött és 25-ig befejezõdik.
– Áprilisban új feladatot vállalt a Magyar Honvédség Sarajevóban, ahol az ALT-HEA mûveletben vesz részt egy kontingens, amelynek bázisa szintén a 62-es lövészzászlóalj. De vannak katonáink Cipruson, egyes beosztásokban Afganisztánban is. Nagyon gazdag a lehetõség. 
Zárógyakorlat__sebesült_bajtárs_mentése.jpg– A váltások ciklusokban történnek, vagy feladat szerint?
– Általában ciklusonként. Az Õr- és Biztosító Zászlóaljban másfél évente kerül ránk a sor. A különbözõ NATO beosztásokra idõnként tiszteknek, tiszthelyetteseknek pályázni lehet. Vásárhelynek a vonzereje éppen a missziós lehetõség, s talán a megtartó erejét is ez adja, mondta, és így folytatta: 
– Nem misszió ugyan, de július elsejétõl szolgálatba lépett az EU Harccsoportba felajánlott lövészszázad, a 3-as lövészzászlóalj bázisán. Fél évig vannak készenléti szolgálatban.
– Melyek a legfontosabb instrukciók, amelyeket az idõsebb katonák a fiataloknak átadnak egy-egy misszió elõtt?
– A parancsnokok legfõbb feladata, hogy épségben hozzák vissza az állományukat. Ennek alapja a bizalmi kapcsolat, a probléma érzékenység. Egy parancsnoknak diplomataként kell megjelennie, aki más nemzetek gondolkodásmódjára nyitott, egy percre sem téveszti szem elõl, hogy intézkedéseiben, megnyilatkozásaiban a Magyar Köztársaságot képviseli, – mondotta.       
Dömsödi Teréz
(Fotók: Horváth Ildikó és Dancsi Attila szakaszvezető)

NATO-RÉGIÓ ROVATUNK A KÜLÜGYMINISZTÉRIUM TÁMOGATÁSÁVAL KÉSZÜL.

Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2007/06/28/a-vezerkari-tanfolyam-hallgatoi-szentesre-latogattak/
www.varosivisszhang.hu/2007/06/28/ujra-nyari-egyetem/

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.