Új agrárfejlesztési hitelprogram fiatal temelőknek
Az agrárforrás-hitel a verseny- és növekedésre képes vállalkozások tõkehelyzetét erõsítõ, infrastruktúra és technológia fejlesztésére irányul.
Az új támogatási formát igénybe vehetik a kis- és középvállalkozások, illetve azok a fiatal mezõgazdasági termelõk, akik a KKV törvény hatálya alá tartozó, magyarországi székhelyû vállalkozást indítanak el, és megfelelnek legalább a következõ feltételeknek:
– 40 évesnél fiatalabb és elsõ alkalommal kezd gazdálkodni mezõgazdasági üzem vezetõjeként,
– rendelkezik a megfelelõ szakképzettséggel és szakmai alkalmassággal;
– a gazdálkodási tevékenységének fejlesztésére vonatkozó üzleti tervet nyújt be.
A hitelprogram keretében finanszírozható fõ hitelcélok: ingatlanépítés, vásárlás, fejlesztés; gépek-berendezések vásárlása; nem építési célú földvásárlás (a beruházás összes költségének legfeljebb 10%-áig), illetve a fiatal mezõgazdasági termelõk tevékenységének megkezdéséhez projekt kiegészítõ hitelként, az UMVP pályázatok kiegészítõ finanszírozására.
A hitel lehetõséget biztosít arra, hogy annak visszafizetése tartós idegen forrásként funkcionáljon, ami azt eredményezi, hogy legalább öt, legfeljebb hét év türelmi idõ után negyedévente, vagy félévente egyenlõ részletben kell visszafizetni. A kamatok és költségek tekintetében a piaci költségeknél jóval kevesebbre számíthatnak az e programban résztvevõk. A hitelt a Magyar Fejlesztési Bank és a hitelprogramban résztvevõ pénzintézetek fogják nyújtani. (Forrás: FVM.)
Borreform az uniós országokban
Az Európai Bizottság az elmúlt héten elfogadta az uniós borpiac reformjáról szóló javaslatcsomagot, amellyel az immár krónikus bortúltermelésnek akarnak véget vetni, s elõmozdítani az erre a célra szolgáló közösségi szubvenciók hatékonyabb felhasználását. A döntésrõl szóló brüszszeli közlemény szerint a borágazat eddigi uniós költségvetése (évi 1,3 milliárd euró) változatlan maradna, de az elköltésében jelentõs változások várhatóak. Így például: az intézkedések életbe lépésének elsõ napjától kezdve, (legkorábban 2008 augusztusban, hiszen a csomagról még a tagállamok és az Európai Parlament is vitát folytat majd) megszûnne minden olyan piactámogatási intézkedés – így a különféle lepárlási támogatások, a magántárolási, az export-visszatérítések -, amely nem bizonyult hatékonynak. A cukor hozzáadásával való alkoholtartalom-növelés (szárazcukrozás) tilossá válna és megszûnne az ugyanerre szolgáló must után járó támogatás, amely a szárazcukrozáshoz képesti többletköltséget volt hivatott ellensúlyozni. A krízislepárlás helyébe két másik válságkezelõ intézkedés lépne, amelyet országos pénzügyi keretek fedeznének.
Több pénz szolgálna az európai uniós bor népszerûsítésére, különösen a harmadik országok piacain. A javaslat egyik kulcseleme a kivágási program: vagyis a legkevésbé hatékony termelõk vonuljanak ki a szõlõágazatból. Nekik az EU-s bizottság önkéntes kivágási támogatást ajánl. Ez az elsõ évben a mostaninál 30 százalékkal magasabb lenne, majd a program öt éve során fokozatosan csökkenne, hogy érdemesebb legyen mindjárt az elsõ évben igénybe venni a támogatást.
A javaslatcsomag szerint összesen körülbelül kétszázezer hektárnyi szõlõültetvény kivágására lehet számítani. (Forrás: MTI)
Egyéves kiegészítõ támogatás
Az EMVA program általános végrehajtásáról új FVM rendelet jelent meg. A legfontosabb változás azt jelenti, hogy a rendeletbe bekerült a fiatal gazdálkodóknak járó kiegészítõ támogatáshoz kapcsolódó szabályozás.
Azoknak a fiatal gazdálkodóknak, akik a késõbbiekben szeretnének beruházásaikhoz (pl. növénytermesztési épületek, illetve állattenyésztés) plusz 10%-os kiegészítõ támogatást igényelni, ehhez kapcsolódóan 2007. augusztus 15-ig üzleti tervet kell készíteniük, és benyújtaniuk az FVM Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez.
Ha a feltételeknek megfelelnek, és üzleti tervük eléri a minimum 30 pontot, egy éven keresztül jogosultak lesznek kiegészítõ támogatásra. Ez a fiatal gazdálkodókra vonatkozó szabályzat nem vonatkozik azokra, akik a késõbbiekben a fiatal gazdálkodók induló támogatására kívánnak pályázni.
Aktuális
2007. augusztus 1-31. között újra meg fognak nyílni az állattartó telepek korszerûsítéséhez nyújtandó támogatási jogcímek. A támogatások részletes feltételeirõl a módosított 27/2007. (IV. 17.) FVM rendelet rendelkezik.
Szigorodtak a köztisztasági szabályok
Módosították a helyi környezetvédelmi rendeletet, amely szabályozza az egyes ingatlanok elõtti tisztántartási és szemétgyûjtési elõírásokat.
Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni az ingatlan vonala és az útburkolat közötti közterület tisztántartásáról, a zöldfelület gondozásáról. Ez alól azok a közterületek kivételek, amelyeknek a gondozását az önkormányzat által kijelölt Városellátó Intézmény végzi. Errõl a tulajdonosok – a pontos határvonalak megjelölésével – írásos értesítést kapnak.
Az intézmények, a kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó-ipari egységek, más elárusítóhelyek, üzletek üzemeltetõi, társasház esetén a társasházi közösség (közös képviselõk) az ingatlan elõtti járdaszakaszt kötelesek tisztán tartani, és a hulladék elszállításáról gondoskodni.
Az intézmények, a kereskedelmi-, szolgáltató- és vendéglátó-ipari egységek, más elárusítóhelyek, üzletek, irodaépületek bejárata elõtt az üzemeltetõ a teljes nyitvatartási idõ alatt köteles hulladékgyûjtõ edényt kihelyezni, és annak szükség szerinti ürítésérõl gondoskodni.
A négynél több lakást tartalmazó társasházak esetében az ingatlan bejáratánál a társasházi közösség köteles hulladéktartó edényt is kihelyezni, melynek elkülönített módon tartalmaznia kell cigarettavég elhelyezésére alkalmas részt, illetve meg kell felelnie az utcabútorokra vonatkozó elõírásoknak.
A módosított rendelet és mellékletei elérhetõek Szentes hivatalos honlapján, a http://www.szentes.hu/ oldalon, illetve a Polgármesteri Hivatal Mûszaki Osztályán.
Kanász-Nagy Gábor