Birkózás nincs, baráti kör van

Nyuszi Kupa 89 04 02 A győztes csapat Varga Szabolcs, Sthreling András edző, Mazula Erik, Kékesi Szabolcs Molnár Norbert és Mácsai György.jpgA  birkózó  sportnak nagy hagyománya és tisztelete van  a mai napig. Városunkban 1926-ban jegyezzük a sportág beindulását. Jó néhány sikeres korszakról beszélhetünk, ha a szentesi  birkózásra gondolunk. 

Íme a legkiemelkedõbb  idõszakok: az 1920-as, 1940-es 1950-es és 1970-es évek. Az utolsó nagy aranykora városunk birkózó sportjának az 1979-1991-ig tartó idõszak. Ez a sportág 1991. elején lényegében megszûnt. Ami meglepõ, hogy nincs birkózás városunkban, s mégis megalakult nálunk a Birkózók Baráti  Köre. Elnöke Dr. Kiss Tóth Tihamér. Alelnöke Rónyai Zoltán. Velük beszélgettem.

* * *

2007. február 28-án alakultunk meg több mint tíz fõvel, – kezdte bevezetõjében a baráti kör elnöke, majd így folytatta. – Jelenleg a tagok száma meghaladja a húsz fõt. A baráti kör valamennyi korosztályt képvisel. Célja, hogy szervezett keretek között öszszefogja a város birkózóit. Erõsítse a sporttársi és emberi kapcsolatokat. Ápolja a város nagy múltú birkózó sportjának hagyományait.
A kiváló eredményt elért sportolók emlékét, a tisztelet és a megbecsülés okán azért õrizzük, hogy a jelen és az utókor is tisztában  legyen eredményeik jelentõségével. Ápolja Lõrincz Márton olimpiai bajnok és dr. Papp László olimpiai ezüst érmes, a városi sportcsarnok névadójának emlékét. Más szervezetekkel együtt a városi sportcsarnok falán elhelyezett emléktáblát megkoszorúzza, valamint a szülõházának falán lévõ emléktáblánál is elhelyezze a megemlékezés virágait.
– A legfontosabb célunk, hogy ismét legyen birkózó szakosztály Szentesen. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a baráti kör nem azonos a dr. Papp László Emlékbizottsággal.
A birkózósport újraélesztésének vannak kezdeti sikerei, – így az elnök: – Az egyik általános iskolában megrendezett versenyekre grund birkózásban Pintér Ferenc egykori birkózó és edzõ vezetésével – meglepetésünkre – negyven gyermek nevezett. Megpróbálunk a város iskoláiban grund birkózást rendezni, és erre építenénk a szakosztály megalapítását.
– Az a baráti kör véleménye, hogy akkor érdemes a szakosztályt újra életre hívni, ha annak a személyi és anyagi háttere megvan. Tehát diáksportkör keretein belül képzeljük el a birkózás talpra állítását városunkban. A régi és a volt fiatalabb birkózók is egyre gyakrabban hangoztatják, hogy a korábban oly népszerû küzdõsport lángját újra fellobbantanák.

1946/47 A Vasutas Bajnokság Ifi bajnok csapat Felső sor balról Szalai, Kiss Géza, Szabó Ottó, Boros István, Vass Sándor, Földvári Sándor, Szabó Ferenc Alsó sor Darabos Ferenc, Szlapák János Bélteki István dr. Kun László.jpg

Amikor a  sportág eltûnt a szentesi sportpalettáról, ön még aktívan ûzte e sportot. Hogyan tudta feldolgozni, hogy Szentesen nincs tovább?
–  Abban az idõben én még saját pályafutásommal foglalkoztam, – mondotta Rónyai Zoltán, aki városunkban kezdett el birkózni, majd következett a Honvéd, Vasas, onnan hazakerülve  tapasztalta, hogy nincs többé Szentesen birkózás.
– A szakosztály rajtunk kívül álló okok miatt szûnt meg, – tette hozzá  Dr. Kiss Tóth Tihamér, az utolsó szakosztályvezetõ.
 – Ez a generáció volt a legeredményesebb. Huszonöt birkózó szakosztály közül az 1990-es évben országos ranglistán a hetedik, nyolcadikak  voltunk a korcsoportunkban. Éppen ezek az eredmények ébresztenek állandó nosztalgiát. Majd ismét Rónyai Zoltán vette át a szót:
– Amikor hazaköltöztem Szentesre, akkor fogalmazódott meg bennem, hogy az itteni közösség hiányzik. Sok barát a szõnyeghez köthetõ, és ez a mai napig is ûrt ébreszt bennem. Már ezért is jó lenne, ha ismét lenne birkózás Szentesen. Egyrészt a gyerekek miatt, akik le tudnák vezetni felesleges energiájukat. Nem csavarognának az utcán. Másrészt az idõsebbek miatt is, mint én is, vagy az elõttem lévõ generációk, heti egy-két alkalommal a régi közösségbe lemenni, és egy jót mozogni.

–  Többször próbálkoztak már a sportág újraindításával, de ez idáig nem sikerült. Mi lehet ennek az oka?
Rónyai Zoltán: Valószínû, akik ezt próbálták, azok munkahelyi elfoglaltság miatt nem tudták vállalni heti rendszerességgel az edzések vezetését. Ez lehetett az elsõdleges ok.
Dr. Kiss-Tóth Tihamér:  Visszatartott bennünket az is, hogy az anyagiakat nem láttuk  biztosítva.
– A  jelenlegi helyzetben, amikor nagy elvonások vannak, az aktívan mûködõ szakosztályoktól is pénzt vesznek el. Egy kezdõ szakosztálynak fokozott nehézségei lehetnek. Elõször is meg kell keresni az anyagi lehetõségeket, amelyek biztosítják a leendõ szakosztály mûködését. A mielõbbi újraindításhoz támogatók segítségét várjuk.
Zárszavában a baráti kör elnöke hangsúlyozta:
– A baráti kör tagjai nem csak volt birkózók és családtagjaik lehetnek, hanem azok is, akik szimpatizálnak a küzdõsport ezen ágával. A jelenlegi húsz fõs baráti kör tovább növekedhetne, és nagy  családias közösségé válhatna.

 Varga Zoltán
(Fotók: családi archívumból.)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.