Az ügyvéd válaszol: szabálysértést követtem el…

Olvasói kérdés: Mit lehet tudni az április közepén életbe lépett új szabálysértési törvényrõl, különösen az érdekelne, hogy a pénzbírság miként váltható át közmunkára?

Ügyvédi válasz: 2012. év április hó 15. napjától hatályba lépett az új szabálysértési törvény, amellyel az volt a kormány célja, hogy gyorsabban és szigorúbban léphessenek fel a „csekély fokban veszélyes cselekményekkel” szemben (rossznyelvek szerint pedig pénzbehajtás). A törvény részét képezi a közlekedési szabálysértések új szabályozása, amelynek megfelelõen most már csak törvény állapíthat meg új szabálysértést. Eddig önkormányzati  rendelettel is lehetett alkotni szabálysértést. Az önkormányzati elõadók most nem járhatnak el szabálysértési ügyben, a jövõben a járási hivatalok fogják intézni a szabálysértési ügyeket (amíg nem mûködnek a járási hivatalok,  addig a kormányhivatalok kihelyezett munkatársai intézik azokat).
A törvény a jelenlegi 20.000 Ft szabálysértési határértéket 50.000 Ft-ra emeli, vagyis az 50.000 Ft-nál kisebb értékû lopás, sikkasztás, orgazdaság is szabálysértésnek minõsül, s nem bûncselekménynek. Így az elkövetõt gyorsított eljárásban lehet pénzbírságra vagy elzárásra ítélni. Érdekességként megemlítem, hogy az áruházi tolvajnak is most már meg lehet tiltani azt, hogy legalább fél évig ne menjen be abba a boltba, ahonnan lopott.
A törvény szigorúbban jár el, ekként elzárással sújthatja pl. a magánlaksértést, az önkéntes beköltözést, a távoltartási végzés szabályainak megszegõjét, a garázdaságot, a rendzavarást,  stb. A szabálysértés leggyakoribb szankciója a pénzbírság, ami 150.000 Ft-ra lett felemelve, míg  az elzárással sújtható szabálysértések értékét 300.000 Ft-ra emelték.
A törvény arra törekszik, hogy a lehetõ legtöbb esetben helyszíni bírsággal lehessen a szabálysértést elintézni, melynek összege 5.000 Ft-tól 50.000 Ft-ig terjedhet. A közlekedési sza-bálysértéseknél a törvény kizárja a mérlegelést, fix összeget kell fizetni. Aki nem tud vagy nem akar fizetni, közérdekû munkával válthatja ki a büntetést, melynek megfelelõen 5.000 Ft 6 óra közérdekû munkának felel meg. A jogalkotó a nem elég hatékony végrehajtási eljárások – pénzbírság be nem fizetése – miatt építette be ezen elemet a törvénybe.
Figyelem, a pénzbírságot 30 napon belül kell befizetni! Akit a nem fizetés okán elzárásra büntetnek, annak 1 napi elzárás 5.000 Ft-nak felel meg.
Az alábbi példákkal az új szabálysértési törvénybõl, a közlekedési szabálysértések (elsõ alkalommal elkövetõkkel szembeni) meghatározott összegeibõl szemezgetek:
– Kijelölt gyalogos átkelõhelyen a gyalogosok megsértése 20.000 Ft helyszíni bírságot von maga után, de szabálysértési eljárási szakaszban ez az összeg 40.000  Ft.
– Vezetéskor kézben tartott telefonnal közlekedünk, 15.000 Ft helyszíni bírságot kell fizetni a helyszínen, de szabálysértési eljárási szakaszban ez az összeg 30.000 Ft.
– Gyerekülés vagy biztonsági rendszer hiánya 30.000 Ft helyszíni bírságot jelent, de szabálysértési eljárási szakaszban ez az öszszeg 60.000 Ft.
– Záróvonal átlépése 15.000 Ft helyszíni bírságot von maga után, de szabálysértési eljárási szakaszban ez az összeg 30.000 Ft.
A gyorshajtás vagy a parkolással kapcsolatos szabálytalanságok továbbra is közigazgatási hatósági eljárás alá tartoznak. Lényegre törõen ennyit állt módomban írni, az új szabálysértési  törvényrõl.
Dr. Dömsödi József

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.