Vitorlát fel! – avagy a szentesi Kórház és a középiskolák helyzete
Ez a nyár úgy alakult, hogy a közélet és a politika nem ment szabadságra. Ebben a nagy melegben sem vágyik felfrissülésre, sõt egyre inkább csak forrong.
Amikor megpróbálunk megérteni egy döntést – már ha eljut hozzánk, mint hír -mindig úgy alakul, hogy „jó szándékú” politikusok jelennek meg, és elkezdõdik a félelemkeltés és a riogatás. Ez igaz országosan, de érzékelhetõ Szentesen is. Azt mondják, tisztességtelen félrevezetni az embereket. Õk mondják. Õk, akik hazudnak reggel, délben és este. Hogyan láthatunk így tisztán? Hogyan érthetjük meg a körülöttünk zajló eseményeket? Hogyan támogathatjuk, vagy ítélhetjük el így közügyeinket?
Bizonyára emlékeznek még Lamperth Mónika nyilvánosságra került hangfelvételére. 2006. október 6-án a szocialista önkormányzati miniszter az MSZP választmányi ülésén nyugtatni próbálta párttársait, és cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint „mostantól a Fidesz fogja osztani a pénzt”. Tehát világosan ki lett mondva: megnehezítik a megyék helyzetét.
Ilyen körülmények közepette tervez a Megyei Közgyûlés, és próbál meg életben tartani intézményeket. Közoktatási intézményeket, és a nekünk oly sokat jelentõ Dr. Bugyi István Kórházat.
De lássunk tisztán, és menjünk tovább!
Mivel a kormány Csongrád megyétõl 1 milliárd Ft-ot vont meg, így az általa fenntartott intézmények nehéz helyzetbe kerültek. A munka természetesen így sem áll meg, hiszen a megye legfontosabb feladatának tartja intézményeinek életben tartását.
Molnár Lajos, volt egészségügyi miniszter rendelete (ágyszám csökkentés, teljesítmény volumen korlát bevezetése, vizitdíj, napidíj, dobozdíj) súlyosan érintette a szentesi kórházat is, és az addigi nehéz helyzetét nagymértékben rontotta. Ki az, aki ezt megszavazta? 1:0 Kórházunk kiemelt státusszal rendelkezik, ezért mûködhet még ma is. Sokan azonban nem tudják, hogy miért. A sürgõsségi osztály annak idején a Széchenyi Terv keretében jött létre. Kinek köszönhetjük ezt a fejlesztést? Az akkori és jelenlegi országgyûlési képviselõnek, Farkas Sándornak. Õ nem szavazta meg a megszorításokat, a város MSZP-s országgyûlési képviselõje viszont igen. Az állás: 2:0.
A szentesi kórház 2006 decemberére kifizetetlen szállítói számláinak összege elérte az intézmény átlagos havi bevételének 168%-át. 2007 elsõ negyede sem hozott változást, mivel a 3 hónap alatt további 100 milliós nagyságrenddel növekedett a tartozás állománya. Világosan látszott: váltani kell, s a kórház további mûködése érdekében új feltételeket kell létrehozni.
A teljesítmény visszaesés és az ágyszám csökkentés (-94 ágy) következtében létszámleépítésre van szükség. Elsõ körben ez több mint 129 álláshelyet érintett, de ebbõl 62 állás betöltetlen volt. A nyugdíjazások, és munkaterület átalakulások után ez közel 60 fõre változott. A létszámleépítés a Munkaügyi Központtal együttmûködve, annak segítõ, gondoskodó programjával fog megtörténni. Persze a szükséges és elkerülhetetlen létszámleépítés mellett komoly gazdasági intézkedésekre is sor kerül. Az új igazgatónõ elsõ vizsgálatai siralmas állapotokat tártak fel. A kórházban rendet kell tenni. Az 1 milliárd forintos költségvetési elvonással sújtott megyei közgyûlés a napokban erõn felül 90 millió forinttal támogatta a kórház gazdálkodását.
A másik, sokakat érintõ ügy a középiskolák összevonása. A megye megszorítások miatti nehéz helyzetét már vázoltuk. Az intézményrendszer átalakítása ezért elkerülhetetlen. A koncepció átgondolt, szakmai javaslatot tett: középiskolákat von össze, területi elv szerint. A riogatásokkal szemben az összevonás nem azt jelenti, hogy az iskola elveszíti sajátosságát, és hagyományait. Szentesen összevonásra kerül a Horváth Mihály Gimnázium a Boros Sámuel Szakközépiskolával, a Zsoldos Ferenc Középiskola pedig a Pollák Antal Mûszaki Szakközépiskolával. Hiedelmek ellenére az összevonás csak gazdasági vonulatot érint. Az iskolák megmaradnak régi önmaguknak, és a diákok semmit nem fognak érezni az összevonásból. Logikusan átgondolva: nem is lehetne öszszeolvasztani az országos hírû drámait egy magas színvonalú közgazdasági osztállyal. Vagy fodrásztanulókat számítástechnika szakos diákokkal. Nincs szó elbocsátásokról, vagy ahogyan baloldali képviselõk híresztelik: kádercserérõl. Mindenki eddigi intézményében tanulhat, dolgozhat tovább. Az integráció lehetõséget nyújt a gazdasági folyamatoknak. Az átalakításra takarékossági szempontok miatt van szükség. De ki is szavazta meg anno a megszorító intézkedéseket? A válasz ismert. Az eredmény: 3:0.
Olyan ez, mintha mindannyian egy nagy közös hajón utaznánk. Vannak, akik próbálnak vihart gerjeszteni, vagy embereket nehéz helyzetbe hozni. De szerencsére vannak olyan edzett emberek, akik a vihar ellenére két kézzel, biztosan fogják a hajókormányt. A Fidesz többséggel rendelkezõ megyei Közgyûlés célba akarja juttatni ezt a hajót. Biztonságosan, erõs hittel. Ez a hajó nem süllyed el, a lécek erõsen tartják össze, és a hosszú-hosszú út alatt mindenkinek jut majd egy-egy mentõöv. Õk ezt az utat szeretnék könnyebbé, biztonságosabbá, és szebbé tenni, hogy a hajóra egyre több utas férjen fel.
S. H.
(Fizetett hirdetés!)
2007 07 28 12:04-kor
Időközben Cseuz László lemondott a megbízatásról, részint arra való hivatkozással, hogy utóbb derült ki részleteiben milyen feladatok is várnak rá, valamint nem szeretne lemondani a jövő évi kerékpáros olimpiai útjáról.
2007 07 28 12:18-kor
Lapunkat politikai támadás érte azért, mert a Fidesz frakció fentiekben megfogalmazott álláspontját nyilvánosságra hozta. Mint a ‘Mosolygósabb Régióért’ Egyesület elnöke, jelen lap felelős szerkesztője és kiadója kijelentem, hogy egyesületünk elhatárolódik mindenféle, a kialakult helyzetet kísérő vádaskodástól, így az itt közölt mindhárom írás tartalmától is. Minden tekintetben a jövőben is az egyenlő esélyek elvét követve végezzük munkánkat. Amennyiben egyesületünk lejáratására alkalmas megnyilatkozásokat fogunk a továbbiakban is tapasztalni, a megfelelő jogi lépéseket meg fogjuk tenni az érintettekkel szemben!
2007 08 13 18:46-kor
No, de ki is az az S.H?
Nem más, mint a Fidesz oszlopos(lábú) tagja, a Fidelitas szentesi elnöke, a Civil Tv “sztárriportere”: Sinka Henrietta.
Ennyit a civilségről…
2007 08 15 08:56-kor
Na hát akkor megkérdezném: ha nem az egészségügy és az oktatás, akkor mi a fontos?? A megyénktől megvont 1 milliárd forint,a parlamenti dolgozók füzetésének hányada.A kórházakban ÁGYSZÁMCSÖKKENÉS? Majd azt mondják, ne légy beteg, mert itt nem férsz el? Elöbb megy házhoz egy orvos, mint hogy ilyet mondjon.Ezért kirúghatják? Meg is teszik…=létszámleépítés,valóban sokat kerestek az ő fizetésükön…ha egy tizeddel kevesebb ember venné fel a parlamentben a havi milliós keresetét a semmiért, már rendben lenne az ország. Apropó:Bevallották, hogy nem csinálnak és sosem csináltak semmit? Már ezzel is hazudtak! Mert nem kis munka lehetett tönkretenni az országot…