A tél után jöhet a nagy influenzajárvány
A tél a nátha, az influenza idõszaka. A ködös, hûvösebb idõjárás jobban megviseli az alkalmazkodó képességünket és immunrendszerünk mûködését.
A felsõ légúti megbetegedések megelõzésének fontos része a rendszeres mozgás a szabadlevegõn, a C és D vitamin pótlása. A napfény ugyanis megemeli a D vitamin szükségletünket.
Nyáron az erõs napsütés, ultraibolya fény elpusztítja a kórokozók többségét. Télen a nedves, nyirkos idõjárás kedvez a betegségek terjedésének, pláne ha jobban össze vagyunk zárva óvodában, iskolában, munkahelyen, szórakozóhelyen. A nyálkahártyákat megviseli a jelentõs hõmérséklet különbség, ha szabadból a fûtött helyiségbe megyünk, vagy fordítva.
Nagyon fontos az étrend, citrom narancs… fogyasztása, a lakás szellõztetése, párologtató használata, hogy tiszta levegõ kerüljön a tüdõnkbe. A folyadékpótlás ilyenkor is nélkülözhetetlen. Lehetõleg kerüljük a tömeget és rendszeresen mossunk kezet. Megelõzésképpen kulcsfontosságú pl. a vízben oldott illóolajokkal frissített levegõ, az aromák a kórokozókat pusztítják, belélegezve tisztítják a légutakat (pl. levendula, borsmenta, citromos teafaolaj).
A fertõzés cseppfertõzés útján terjed. Ha a beteg köhög, tüsszög és nem takarja el az arcát, akkor a környezete 2-3 méter távolságban fertõzõdhet. Terjedési mód, ha a beteg megtörli az orrát, utána megérint tárgyakat, kilincset, poharat… Így a másik fogékony ember nyálkahártyájára jutva orr-, szájüregi-, torokgyulladást okozhatnak a baktériumok. Ha már erõs a végtagfájdalom, gyengeség, jobb, ha ágyban otthon vészeli át a beteg ezt a néhány napot.
Mindezek ismeretében készüljünk a jobb idõre, ami meghozza számunkra a jobb idõszakot és az egészségesebb életet is.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó