Négy évtized a cukrász szakmában – Hagyomány és tradíció Szentesen
Füsti-Molnár Lajos cukrászmester 1972. április 2-án nyitotta elsõ cukrászmûhelyét. A Bocskai utca 3. szám alatt, a nagyszülõi házban azonban csak négy évig üzemelhetett a kis mûhely. Akkor még nem gondolta, hogy városunk meghatározó cukrász dinasztiáját teremti meg, hiszen két fia is idehaza viszi tovább ezt a szép szakmát. Bizonyára hat unokája közül is lesz majd, aki átveszi a stafétát.
Igazolta az idõ, hogy jó helyre került a Kiss Zsigmond utcába, mai végleges helyére a Füsti cukrászda. Bár mint mondta a mester, sokáig tartott a költözéstõl, hiszen jókora beruházás után nyithatott meg. Azonban az egyre népesedõ lakótelep állandó forgalmat biztosított az új mûhely termékeinek.
– Mennyit változott a szakma az évtizedek során? – kérdeztük.
– Rengeteget, mind az anyagok, mind a technológiák, de még az ízek és formák is korszerûsödtek – válaszolta. – Miután már utazhattunk az Unióban, Bolognában, az élelmiszeripar bölcsõjében, Firenzében, Milánóban jó minõségû gépeket, alapanyagokat ismerhettünk meg és szerezhettünk be. Számos ötletet sajátíthattunk el, amelyeket azután a magyaros ízvilág szerint alakítottunk át és fogadtattunk el.
– Így váltak egyes sütemények igazán „Füstissé”?
– Nincs olyan sütemény, amit én találtam volna ki. Nincs ilyen a szakmában, hiszen legalább félezer cukrász dolgozik az országban, igazából össznépi tudásra épül a szakma kínálata. Azonban minden cukrász ízlés formáló is. Olyan reformokat, mint pl. a vajas sütemények túlsúlyáról a lágyabb, tejszínes sütemények irányába áttérés, nem volt könnyû kivívni. Azonban mindig megéri a kitartás. Számomra máig fontos, hogy természetes anyagokat használjak a munkám során, így egészséges, ízletes, változatos süteményeket készítsünk.
– A cukrászmesternek melyek a kedvenc süteményei?
– Nem vagyok „édesszájú”, de azért a mai napig az eredeti recept szerint készülõ Dobos tortából szívesen fogyasztok, vagy a másik kedvencem a zserbó, két igazán hagyományos, sütemény.
– Mekkora volt a legnagyobb torta, amit eddig készített?
– Az egy vegyes ízesítésû esküvõi torta volt. Mindszentre készítettük a 80-as évek elején. 168 cm magasra raktuk fel az elemeit, asztalos készített külön állványt hozzá. Pontosan akkora tortát kértek tõlünk, amilyen magas volt a menyasszony.
– Készültek még más, különlegesen egyedi torták is itt a mûhelyben?
– Budapesti ismerõsömnek köszönhetem, hogy a legnevesebb énekesek, zenészek, mint pl. Demjén Ferenc, Fenyõ Miklós, Ákos és még sok más híresség, aranylemezének átadása alkalmából készíthettem el az egyedi alkalmi tortákat. Ezeket mindig a lemez borítójának megfelelõen díszítettük.
Füsti-Molnár Lajos cukrászmester 1993. február 22-én Aranykoszorús mester címben, idén a 40. jubileum alkalmából jubileumi emlékplakett elismerésben részesült, amelyet az Országos Cukrász Ipartestülettõl vehetett át.
Ezekben a napokban is érdemes felkeresni a Füsti cukrászdát, hiszen a gazdag és finom fagylalt választék mellett édes- és sós aprósütemények ízletes kínálatából is emlékezetessé tehetjük a húsvéti ünnep perceit. Meglepetés játékhoz is csatlakozni lehet, ha valaki minél több centit vásárol a három ízben kapható méteres tortából. (Részletek a Kiss Zsigmond utcai cukrászdában és az interneten: www.ilovetorta.hu. – szerk.)
Mostanában a cukrászmestert a folyók partján lehet gyakran találni, hiszen hobbijának, a horgászatnak él, amikor csak teheti. Így a halételek gyakoriak a Füsti család asztalán. Persze büszke nagy fogásaira is, amikor 9 kg-os harcsa, 7 kg-os ponty vagy 12 kg-os amur akadt a horogra. Bizonyára sok ilyen alkalom lesz még.
Április 16-án hétfõn kerül sor a 40 éves jubileum megünneplésére, amikor minden kedves vendég ajándékot kap a cukrászdában.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz