Zéró tolerancia – Ellenőrzés a boltokban
A nyár legfontosabb feladata a fogyasztók egészségének védelme egy hosszú nevû, a Csongrád Megyei Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc Biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága részérõl, amely az élelmiszer higiénikus állatorvosok (élelmiszer biztonsági szakértõk) által “tartja rettegésben” az élelmiszereket elõállító és forgalmazó cégeket.
Õk ugyanis – zéró toleranciát hirdetve – könyörtelenül vizsgálnak, s ha kell, koboznak és büntetnek. S mindezt mindannyiunk érdekében teszik.
– Az országos fõállatosvos és a földmûvelésügyi miniszter elrendelte a szigorú ellenõrzéseket, amelyek a legaktuálisabb nyári élelmiszerekre, mint a fagylaltok, üdítõk, sörök, terjednek ki, – tájékoztat dr. Dobos András, a szakértõi team egyik tagja, élelmiszerbiztonsági szakértõ.
– A globális felmelegedés megmutatja, hogy az élelmiszerek megfelelõ hõmérsékleten tartása mennyire fontos, – mondja. Vizsgáljuk a szavatossági idõket, a garantált beltartalmi értékeket.
Dobos doktor felhívja a figyelmet, hogy a hajnalban a bolt elé lerakott tejtermék, mint szállítási szokás a múlté. Ha ilyet találnak, azonnal elkobozzák.
De szigorú szabályok vonatkoznak a füstölt árukra is. Azokat csak +20 C-fokig lehet a boltok légterében tárolni. E fölött egyértelmû a hûtési kötelezettség. Ilyen szempontból nincs jelentõsége a boltok méretének sem, – jegyzi meg.
– Tudnál egy-két elrettentõ példát mondani, ami mégis határeset?
– Pl. megjelentek a vákuum csomagolt, elõregyártott, félkész hústermékek. A védõgázokkal megnyújtják ugyan a szavatossági idõket. A hús felülete gyönyörû, alatta viszont zöldes-feketés, gusztustalan lét találtunk a fogyaszthatósági idõn belül. Döbbenetes. Az ilyen manipuláció számomra elfogadhatatlan. Azonnali helyszíni megsemmisítés vár az ilyen termékekre. Evidensnek kellene lennie az eladók számára, hogy amit maguk sem fogyasztanának el, azt másnak se kínálják.
Dobos doktor álláspontja szerint az élelmiszer ágazat hihetetlen minõségromlásáról tanúskodnak az ilyen esetek. Az élelmiszernek akkor is minõséginek kell lennie, ha az ára olcsóbb, – és hozzá teszi:
– A másik rendkívül bántó dolog, amikor meg van mindennek a helye, de mégsem rendeltetésszerûen használják az eszközöket és helyiségeket. Ez már emberi tényezõ.
– Milyen körülmények nehezítik, hogy végre rendet lehessen tenni az ágazatban?
– Gondnak látom, hogy a társhatóságok nem tudnak együtt ellenõrizni. Sõt olyan is elõfordul, hogy egymással ellentetés véleményt képviselnek. Az is baj, hogy mindenki másként ellenõriz. Az összehangolódást a fogyasztók érdekében szükségszerûnek tartanám. Másrészt az élelmiszer biztonsági ügyekben csak megfelelõ szakképesítéssel rendelkezõ szakemberek járjanak el. Az ellenõrés színvonalának is egységesnek kellene lennie, – vázolja.
– Nyilván akadnak jó példák is?
Van a múltiknál is. Az egyik szentesi áruház felvett egy belsõ higiénikust. Az addig sem rossz mutatóik azóta tovább javultak. A másik múlti esetében az üzletvezetõ hölgy személye a garancia, de még mindig sok a megdöbbentõ példa is a városban, – szögezte le a szakember.
S hogy ezeket az eseteket kiszûrjék, szükséges a folyamatos és szigorú, újabb és újabb ellenõrzés.
Az elõzõ számunkban a játék kérdése így hangzott: mi a kullancs latin neve. Válasz: Ixodes ricinus. A Kiséri Állatorvosi Rendelõ felajánlását nyerték: Perjési Jánosné Szentes, Csongrádi út 19. sz. alatti, lakos cica tulajdonos, míg a kutya tulajdonosok közül Kulman Zsuzsanna Csongrád, Hortenzia u. 4. szám alatti lakosnak kedvezett a szerencse. Az ajándék átvételérõl levélben küldünk értesítést.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz