Talajterhelési díj
Akik még nem tették meg, 2012. április 02-ig adhatják be a talajterhelési díjra vonatkozó bevallásukat, valamint fizethetik be az éves díjat.
Az Országgyûlés által elfogadott – a környezetterhelési díjról szóló 2003. évi LXXXIX. tv. 12. §. (3) bekezdésének módosításával a talajterhelési díj egységdíjának mértéke 2012. február 01-jétõl a korábbi 120 Ft,-/m3 -rõl 1.200 Ft,-/m3 összegre emelkedett. A fizetendõ talajterhelési díj összegét a talajterhelési díj alapja, az egységdíj, valamint a közigazgatási területre vonatkozó területérzékenységi szorzó határozza meg. Szentes város esetében a szorzó 1,5, így a köbméterenként fizetendõ díj tényleges összege 1.800 Ft,-/m3 .
A fentiek alapján a 2012. évet terhelõ talajterhelési díj az alábbiak szerint alakul:
2012. január 01. és 2012. december 31. között elfogyasztott vízmennyiség után 180 Ft,-/m3, míg 2012. február 01. és 2012. december 31. között elfogyasztott vízmennyiség után 1.800 Ft,- a talajterhelési díj alapjának minden köbméter után fizetendõ összege. A megemelt díj a 2012. évrõl, 2013. március 31-ig benyújtandó bevallásban fog megjelenni.
A törvény a településeknek mérlegelési és méltányossági jogot nem biztosít.
Ezt figyelembe véve kérjük az érintett ingatlantulajdonosokat, amennyiben lehetõségük van, terheik csökkentése érdekében kössenek rá a városi csatornahálózatra, mert 2012. február 01. napjától a talajterhelési díj az elõzõ évhez képest viszonyítva tízszeres terhet fog jelenteni.
Kurca partfal
Márciusban elkezdték a Kurca partfalának megerõsítését az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Szentesi Szakaszmérnökségének munkatársai. A folyamat során fûzfakarók közé rõzsefonatot helyeznek el, melyek védelmet adnak a partoldalnak és megakadályozzák annak csuszamlását.
Március végére a szakemberek elkészülnek a Kurca folyásirányi bal partjával és megemelik a vízszintet, hogy a mezõgazdasági területeken megkezdhessék az öntözést. A folyó hátralévõ szakaszait õsszel, az öntözéses idõszak után fejezik be.
Új Életfa átadás
A több mint egy évtizedes hagyománynak megfelelõen, idén tavasszal is facsemetét kapnak az elmúlt fél évben született gyermekek. Szirbik Imre, Szentes Város Polgármestere április 4-én 15:00 órai kezdettel adja át az életfákat a Városháza udvarán. A facsemetét, amely nyír-, ezüstjuhar-, vérszilva-, tölgy-, díszcseresznye vagy aranykõris fa lehet, mindenki kedvére választhatja ki magának. A fácskák ültetésével, gondozásával kapcsolatban a Városellátó Intézmény mûszaki vezetõjéhez, Balogh Györgyihez fordulhatnak bizalommal.
„Matuzsálem” fák
Szentes város területén több matuzsálem korú fa vizsgálatát kezdték el március hónapban. Várhatóan április végéig tartanak a vizsgálatok, melyek segítenek kideríteni, hogy melyik fa milyen egészségi állapotban van.
Az úgynevezett „Fakoppos” vizsgálattal feltérképezik többek között az esetleges korhadás mértékét, a nyesés, metszés szükségességét és a törési szilárdságot. Így megelõzhetõk lesznek az esetleges balesetek, melyeket a kidõlt fák vagy nagyobb méretû letört ágak okoznának.
A vizsgálat 120 db fát érint, melyek a Liget sétányon és a futópálya mentén, a Kurca partján, valamint a Szent Erzsébet téren találhatók.
Élelmiszer-higiénia és vendéglátás
Mindenkinek, aki az élelmiszer ellátásban dolgozik, rendelkeznie kell – a felelõsségével és feladatával arányosan – a munkavégzéshez szükséges élelmiszer-higiéniai ismeretekkel. Az idevonatkozó új jogszabályokról, azok megismerésének fontosságáról tartott tájékoztatót a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság a vendéglátó és közétkeztetõ egységek vezetõinek.
Akiknek nem volt lehetõségük részt venni a tájékoztatón, azok számára ajánlott a nem rég elkészült Vendéglátás és Étkeztetés Nemzeti Jó Higiéniai Gyakorlat Útmutató (GHP) tanulmányozása, mely letölthetõ a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal honlapjáról (www.mgszh.gov.hu). Az útmutató igyekszik átfogó képet adni a változásokról, új rendelkezésekrõl.
Összeállította:
Puskásné
Bárány Zsuzsanna