Az élet (is) küzdősport

Bíró_Jenő pipájával.jpgBíró Jenõ szentesi festõmûvész köztiszteletnek örvendõ lakója városunknak. Munkássága révén Szentes nevét az ország határain túl is ismertté tette. Azt hiszem, kevesen tudják róla, hogy sport múlttal rendelkezik, s különbözõ hobbijai közül a gyûjtõszenvedélye csúcsosodik ki. Sokoldalúságáról beszélgettünk.

–  A sportmúltad ökölvívással kezdõdött, s attól indulva jutottál el a festõállványig. Mikor kezdtél el bokszolni, és milyen szintig jutottál?
– Nyolcadik elemista koromban Hódmezõvásárhelyen a Dózsában kezdtem a bokszot. Késõbb átvett bennünket a Vasas (Hódmezõvásárhely Mérleg csapata). Negyvenen voltunk “versenyképesek”. Edzõnk Vásárhelyi Géza – nem rég hunyt el – igen erõs csapatot kovácsolt belõlünk. Abban az idõben Szentesen is jól ment a bunyó. A legrégebbit említve, a világhírû profi bokszoló Konkoly Gáborral alapítottunk egy csapatot. Pályafutásom vége felé Szentesen, a Vörös Meteorban is bunyóztam. Amikor az megszûnt, jött a Szentesi Honvéd, s azzal “végig söpörtük” a környéket. Abban az idõben egy megye bajnoki cím megszerzéséhez legalább húsz ellenfelet kellett legyõzni, mert nagyon sokan bokszoltunk.
Tizenöt évig ûztem versenyszerûen ezt a sportot. Nyertem megye bajnokságot, dél-magyar bajnokságon ezüst érmes lettem. 58 kg-os súlycsoportban versenyeztem, innen elvergõdtem a 115 kg-ig, de ez már nem versenysúly volt.
– Az ökölvívás után tértél át a gyûjtõszenvedélyre. Voltak különbözõ motorjaid. Ma is rendelkezel fegyver gyûjteménnyel. A motorsportban versenyeztél, vagy csak gyûjtõ vagy?
– Nem versenyeztem. Ma is van öt antik motorom, s ezekkel közlekedem. Korábban volt BMW oldalkocsis 750-es, rövid ideig egy sivatagi 12 hengeres zündapom. Volt olyan idõszak, amikor 18 különbözõ motor állt a ház elõtt.
A fegyvergyûjteményedben mi volt a legértékesebb darab?
– Nehéz volna erre kitérni. Volt egy teljes szamuráj páncélzat, zománc pajzzsal, elefántcsontnyelû, faragott szamuráj kardok. Egyedül vasálarc nem volt hozzá. A japánoknál nem sisakrostélyok védték az arcot, hanem rettentõ grimasszal ellátott vasálarc.

Bíró_Jenő saját festménye előtt.jpg

– A legértékesebb darabom egy velencei dózsénak (vezérnek) a tiszta vésett mellvédje, bevésve a dózse arcképével.
Az említettek megszerzéséhez óriási kapcsolatok kellettek. Fogyott a gyûjteményed, vele párhuzamosan a kapcsolataid is?
–  Igen. Az elsõ házasságom holtpontra futott. Sokszor költöztem, kisebb lett a lakás. A gyûjteményemhez nyúltam. Csavargásaimat is finanszírozni kellett. Igyekeztem szerényen, de jól élni.
–  Honnan a fegyver szereteted?
–  Õsi dolog. Én katona családból származom. A felmenõim mind katonák voltak. Ez valahogy rám ragadt.
–  1960-ban, elég fiatalon,  kezdtem el vadászni. Szép területünk volt sok vaddal, ami létezett az országban, még vaddisznó is. Egyiknek a bõre a falon díszeleg. A vadászatot most hagytam abba. “Átigazoltam” Fábiánsebestyénbe, ahol a társaság tiszteletbeli tagja vagyok.
A képeid között láthatunk-e majd olyan festményt is, ami az ökölvívásról szól, vagy bármely küzdõsportot dolgozza fel?
– Rettentõ nehéz volna válaszolni. Az élet a legnagyobb küzdõsport, amiben az emberek részt vesznek…
– Témaköröm általában a Szentes környéki tájak. Mesterem, Tokácsli Lajos, aki szinte egy életen keresztül tanított engem is. Hagyományaink Kosztához fûzõdnek. Képeimen meg-megvillannak a szentesi tájakban a dolgozó emberek is, akiket nagyon szeretek.

– A festészettel kapcsolatban még annyit, a legtávolabbi pont, ahol a képeimet kiállították, Japán. A japán nagykövet látta Szegeden a Gulácsy-teremben néhány munkámat. Felkerestek, így történt…
Varga Zoltán
(Fotó: Szélpál István)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.