Pánikra semmi ok … Ez csak a klimax

A klimax idõszakot 40 -55 év körüli hölgyeknél emlegetik, de ez változhat. A férfiaknál is bekövetkezik a klimax, más néven a változókor. Ez a szakasz is az élet természetes része, mint a születéstõl az idõs korig tartó idõszakban végmenõ változások egyike.

A klimax a hormonháztartást érintõ testi és lelki változásokat válthat ki. Nõknél az ösztrogén csökkenése kezdetben hõhullámokhoz, érzelmi ingadozáshoz vezet,  alvászavart, egyensúlyvesztést is jelenthet. A nemi hormonok csökkenése a menstruáció rendszertelenségéhez, majd teljes megszûnéséhez vezet. Megváltozik a szervezet anyagcseréje, gyakori a hízás, megnõhet a vér koleszterinszintje is. Átalakul a csontok szerkezete, csökken a kalcium és foszfor beépülése, így a csontritkulás kialakulása fenyegetõ veszély.
Az anyagcsere változásnak tudható be a bõr ráncosodása, megereszkedik és fénytelenné válik. Sajnos a köröm, haj és bõrünk is egyre inkább érzékeny lesz. Hajlamos a kiszáradásra, gyakoribbá válik a bõr és köröm berepedezése, fertõzése.
A változókor egyik nagy problémája lehet a hüvely, nyálkahártyájának szárazsága is, ezért a szexuális élet fájdalmassá és kellemetlenné válhat. Lehet ugyan hormonpótló tablettával vagy kenõcscsel kezelni, de inkább szorítkozzunk a gyógynövényes alapanyagú készítményekre. Több gyógynövény kombinációja hozza meg az eredményt, pl. hõhullámra, ingerlékenységre ajánlott a palástfû, verejtékezésre a zsálya, a nyugalom szinten tartására, a nyugodt alvás érdekében citromfû ajánlott.
A férfi klimaxról: Sokan a fiatalabb partnert keresik. Ez is egy tünet a bonyolult testi és lelki változások között, amelyek a férfi változókorára utalnak. A tesztoszteron szint lassan, fokozatosan csökken, ez kihat a szexuális életre, egészségre, a családi élet, munkavégzés nehézségeire.
Jellemzõ tünetek: fáradékonyság, nehezen oldja meg a feladatokat, rossz a közérzete, ingadozó a vérnyomása, a hõhullám miatt izzad, csökken a fizikai képessége, pocakot ereszt. Merevedési zavarok léphetnek fel, szexuális teljesítõképessége csökken. Kezdeti stádiumban urológus segíthet a kezelésekkel.
Tudni kell, hogy a klimaxos idõszak nem betegség. Átmeneti periódus, amikor életmód-változtatással, odafigyeléssel csökkenthetjük a tüneteket (úszás, kocogás, kerékpározás). Sõt azok meg is szûnhetnek.
Mindenkinek sok-sok szabadban töltött idõt, tempós életet, jó fizikai aktivitást kívánok, ami közben az agyban boldogsághormonokat szabadít fel. Ezáltal kiegyensúlyozottabbak lesznek.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.