Edelénykerti Huncut és Városszéli Bitang Cövek sikerei – Mennyit ér egy kuvasz?
Tudta ön, hogy Szentest a 60-70-es években a “pásztorkutyák fõvárosaként” emlegették? A mezõvárosi léthez tartozó állattartás és õrzés, terelés fontos segítõi a Fekete vagy Mészáros tenyészetekbõl, javarészt az Árpád Tsz -bõl kerültek ki.
A Dobos család 1987 óta tart kuvaszokat, kisebb megszakításokkal, folyamatosan. Dr. Dobos Andrásné Jutka elmondta, hogy az igazi fordulat az elmúlt évben következett be, amikor találkoztak Balogh Lajos tenyésztõvel, aki három évtizedes kutyatartói és versenyzõi múlttal a versenyzésre biztatta õket. Ám a biztatás nem merült ki ennyiben, “kezelésbe” is vette Edelénykerti Huncutot (szuka) és Városszéli Bitang Cöveket (kan).
Kérésemre Balogh Lajos megmagyarázta a nevek eredetének és hosszúságának okát:
– Az elsõ név mindig a kenel tulajdonosára utal. A választott nevet a tulajdonos levédeti, és másik eb gazdája ezt a kenel nevet már nem használhatja. A további nevek már a tulajdonos fantázia nevei.
– Tavaly májusban kezdtünk a kuvaszokkal kiállításokra járni és versenyezni. Magunk sem gondoltuk, hogy mire az elmúlt év értékelésére kerül a sor, ezek az ebek 16 CAC, azaz országos bajnoki címet, 7 CACIB, 7 fajta gyõztes elismerést és 9 champion (nemzetközi) címet gyûjtenek be – összegzett Jutka.
A legutóbbi sikerük a FEHOVA kiállítás keretében rendezett verseny és bemutató alkalmával született február 16. és 19. között. Mára ez a két kutya minden díjat elnyert, amit a Nemzetközi Kutya Szövetség (FCI) által elismert fajták versenyében el lehet érni.
– Egyetlen nagy megmérettetést, a Salzburgban május közepén rendezendõ Világbajnokságot azért még nem szeretnénk kihagyni – említette Jutka. – Érjenek el itt bármilyen eredményt, utána befejezzük velük a versenyzést és tenyészállatokként tartjuk õket tovább, de bemutatókra azért elvisszük majd õket azután is.
– Mennyire költségesek ezek a versenyek?
– Meglehetõsen, hiszen a nevezési díjak, utazás és számos járulékos költség meggondolásra készteti az embert. A legrangosabb versenyeken azonban fontosnak tartottuk a részvételt, és az eredményeket látva megérte áldozatot hozni.
– Mi alapján ítélik oda a bírálók a kutyáknak ezeket a rangos címeket?
– Nem elég csak vezetni a kutyákat, és az sem, hogy jól néznek ki, egészségesek. Helyt kell állniuk az egyes feladatok teljesítésében is. Pl. nem riadhat meg a tûztõl, hanghatásoktól, indokolatlanul nem kezdhet támadásba, nem fordulhat másik versenyzõ kutyával szembe, stb. A szépsége mellett a viselkedése, idegrendszeri állapota, kondíciója, mozgása, sok apró részlet adja össze az elismertség feltételeit. Sok-sok óra törõdés, odafigyelés az ára annak, hogy megfelelõen irányítható legyen bármilyen fajta kutya, meg legyen a megfelelõ összhang, ragaszkodás a kutya és gazdája, ill. felvezetõje között – sorolta Jutka, akitõl arról is hallottunk, hogy ez év szeptember végén Szentesre terveznek egy rangos CAC kiállítást és versenyt. – D. T. –