Fejezetek a baromfifeldolgozó múltjából (4.)
1975-ben sor került a tömbketrecbõl történõ vágásra a vállalatnál. A Bánki Donát TMK szoc. brigád díszkerítéssel látta el az 1936-os nyári olimpiai játékok egyetlen emlékfáját a Petõfi iskola elõtt…
Az egyre növekvõ tojás felvásárlás indokolttá tette a két mûszak beindítását a tojásfeldolgozóban. A baromfiipar történetében elõször, március 14-én rendezték meg az iparág munkavédelmi vetélkedõjét, melyen a vállalat csapata 4. helyezett lett. A Vállalat Kiváló Brigádja megtisztelõ címet ketten nyerték el, a Béke tojásfeldolgozó szoc. brigád és a Bolyai Közgazdasági Osztály. 35 éves folyamatos szolgálat után nyugdíjba ment Déló N. Lajos közgazdasági és információs osztályvezetõ.
1976-ban a Gagarin brigád elnyerte a Népköztársaság Kiváló Brigádja kormánykitüntetést.
További kitüntetések 1976-ban: Külkereskedelem kiváló dolgozója: Mag Pál. Élelmiszeripar kiváló dolgozója: Fábián Józsefné, Gáspár Sándor, Kotymán Lászlóné, Turi Ferenc. A vállalat kiváló dolgozója: Bugyi István, Ecseri János, Jaksa Jánosné, Kiss Attila, Kiss Mihályné, Miskur Istvánné, Nyul Ferenc, Õze Ferenc, Papp Imre, Papp Mihályné, Sarkadi Sz. Jánosné, Sip-kóczki Sándorné, Szilák Antalné, Téli Mihály, Tóth György, Vajda Mihály, Varga Antalné, Varga László, Veres Bálintné, Zsibók István.
(1977.) 24 csoportban 100 dolgozó, ill. családtagja részére, két összkomfortos lakásban, teljes ellátással biztosított gondtalan üdülést a vállalat és a szakszervezeti bizottság a Balatonnál. Április 27-én Csomós Károly, a TRÖSZT gazdasági igazgatója az l976-os eredményes év után a vállalatnak adományozott Vezérigazgatói Dicsérõ Oklevelet Mag Pál igazgató vette át.
Munka érdemrend ezüst fokozata kitüntetésben részesült Kiss Attila. SZOT aranyérem: Rozgonyi Józsefné. Miniszteri dicséret: Gulyás István. SZOT ezüstérem: Tihanyi Ferencné. Élelmiszeripar kiváló dolgozója: Erdélyi Lászlóné, Fási János, Lehota Kálmánné, Sipkóczki Sándorné, Szegedi Péterné. Vállalat kiváló dolgozója Bernáth Pálné, Darabos József, Jószai Gyula, Józsa Ilona, Kovács Mihályné, Kiss Mihályné, Kuczora Mihályné, Lakos Lajosné, Lindák András, Molnár Imréné, Nagykovács János, Oláh Andrásné, Sarkadi Sz. Béláné, Sarkadi Sz. Jánosné, Székely Katalin, Szircsák Péter, id. Szabó Sz. János, Tihanyi Ferencné, Vígh Ágnes, Vígh Zoltán, Vass Lászlóné.
Bakson a Magyar-bolgár Barátság Tsz-ben a nõdolgozók részére nem tudtak folyamatos munkát biztosítani. A vállalat vezetõsége és a Tsz vezetõi megegyeztek abban, hogy a nõdolgozók megtanulják a vállalatnál a tojásfeldolgozással kapcsolatos munkákat, így járulnak hozzá a termelõszövetkezet vezetõi a nõdolgozók foglalkoztatásához. A vállalat pedig a megállapodással a létszámhiányból eredõ gondokat mérsékli. A megállapodás értelmében 20 tsz-dolgozó nõ lett foglalkoztatva a tojásfeldolgozóban.
A pecsenyekacsa-feldolgozás idény jellege és technológiája sok nehézséget okozott a vállalat vezetõinek és dolgozóinak. A nehézségek leküzdésében jó segítséget nyújt az a 140 tagú iskolai tanulócsoport, akik a szünidõ egy-egy hónapjában felnõtt munkát végezve teremtik meg saját részükre az üdülés költségeit, a vállalatnál pedig a beérkezõ árufeldolgozásnál jelentenek átmeneti ideig segítséget.
Októberben elsõ ízben került megrendezésre a Baromfifeldolgozó Vállalatok TRÖSZT-je, a Szentesi Baromfifeldolgozó Vállalat, valamint a Szentesi Városi és Járási Tûzoltó-parancsnokság közös munkájával a baromfiipari vállalatok tûzoltóinak seregszemléje, versenye Szentesen. A verseny abszolút gyõztese a Szentesi Baromfifeldolgozó Vállalat I. sz. raja. A TRÖSZT által adományozott ólomkristály váza vándordíjat Mag Pál a vállalat igazgatója vette át dr. Tobak István vezérigazgatótól.
Közreadja, fotó:
Dömsödi Mihály