2011-ben az Év sportolója paralimpiára készül
Rácz Nikolett a Koszta József Általános Iskola tanulója, idén fejezi be a nyolcadik osztályt. Végtaghiánnyal született, mára azonban ugyanolyan teljes életet él, mint ép kortársa, sõt. Niki mára profi úszóvá fejlõdött, sikerei révén a világ számos pontjára eljutott. Május 20-ig kell megúsznia a szintidõt ahhoz, hogy ott lehessen Londonban a Paralimpián.
NÉVJEGY: Rácz Nikolett
1997-ben született
Kedvenc tantárgya: történelem, angol
Könyv: Szent Johanna Gimi
Kabala: A berlini maci, mindig a legutóbbi
Film: Barátok közt
Zene: Pop
Szín: rózsaszín, kék, fekete
Ez a kislány 2010-ben Szentesen a 2009-es év sportolóit jutalmazó rendezvényen különdíjban részesült, a 2011-es teljesítménye alapján az Év sportolója lett. Vele, és edzõjével, Kovács Brigittával a napokban, kuwaiti edzõtáborozásuk után beszélgettünk.
Brigitta mesélte, hogy a Szentesi Úszó Clubban lett Niki edzõje öt évvel ezelõtt. Niki mögött már akkor két éves szárnypróbálgatás volt, mivel az úszás lehetett az egyedüli megoldás arra, hogy sérült karja megerõsödjön. Közös munkájuk elsõ nagy sikere 2007-ben ért be, amikor Niki az országos versenyben minden versenyszámot megnyert. Majd következett a berlini világkupa 2009-ben, ahol a nemzetközi mezõnyben is bizonyított. Ekkor dõlt el, hogy a mellúszás lesz a versenyszáma, ebben erõsítenek. A világbajnokságon már a felnõtt mezõnyben végzett a tizennegyedikként, tavaly pedig, ugyancsak felnõtt mezõnyben, az Európa Bajnokságon szerezte meg a hetedik helyezést.
– Mennyi edzésre van szükséged ahhoz, hogy meglegyen a szintidõ?
– Eddig egy óra kondi edzés után délelõtt kettõ, délután három órát úsztam. Most már csökkentünk egy kicsit ezen, mert közelednek a versenyek, s hogy ne fáradjak ki nagyon – válaszolta.
Niki két hét múlva Egerben, majd Sheffieldben és Splitben áll a rajtkõre. Ezután Prága és további két edzõtábor következik. Edzõje reméli, mielõbb meglesz a szintidõ, s utána mindketten megkönnyebbülnek, és teljes erõbedobással tudnak készülni az olimpiára.
– Ott milyen eredményt tûztél ki célként?
– Mindenképpen ott szeretnék lenni az elsõ nyolcban. Arra törekszem, hogy minél jobb idõt teljesítsek, mert néhány másodperc is sokat számít
Niki nagyon határozott, céltudatos sportoló, ami kérdéseimre adott válaszaiból is jól látszik. Ezt edzõje is megerõsítette. Jól ismerik már egymást, hiszen naponta hat-hét órát töltenek együtt.
– Az aktív sport mellett hogyan tudsz helytállni az iskolában? – faggattam.
– Igyekszem a lehetõ leggyakrabban ott lenni az iskolában. A humán tárgyakkal kevesebb gondom van, de szeretném, ha a többi tárgyban se maradnék le nagyon. Mivel magántanulónak számítok, a témazárókat kell jól elkészítenem. Fontos számomra, a szüleim is elvárják, hogy jól tanuljak és a továbbtanulás is célom.
– Hol fogod folytatni a tanulmányaidat?
– A Horváth Mihály Gimnáziumba jelentkeztem. Hosszabb távú célom, hogy edzõ legyek, de szeretnék más munkát is végezni.
– Hogyan éled meg, hogy példakép lehetsz más gyerekek számára?
– Ez nagyon nehéz kérdés. Szeretnek az osztálytársaim, sok barátnõm van, akik minden verseny elõtt nagyon szurkolnak nekem. Másrészt, amikor nem tarthatok velük közös programokon, mert számomra elsõ az edzés, mindig hiányolnak. De nagyon szeretek úszni, ez kárpótol.
– Brigitta! Okoz-e nehézséget finanszírozni az utazásokat, a felkészülést?
– Szerencsére nem, mert Niki teljesítményét már elismerik. Most sem volt kérdés, hogy ott lehetünk a kuwaiti csapatban. A versenyekre kijutásban is mindig van segítség. Van, hogy a szövetség, van, hogy az úszó club, és nagyon gyakran az önkormányzattól is kapunk támogatást. Magántámogatóink is rendszeresen segítenek, köszönet mindannyiuknak azért, hogy kiállnak Niki fejlõdése mellett.
Nagyon fontos üzenetnek szánjuk, hogy vállalják a szülõk, ha gyermekük sérüléssel, fogyatékkal él, és próbálják megkeresni a képességeinek, adottságainak megfelelõ sportágat, ahol mód nyílik személyisége, önállósága fejlesztésére. Óriási önbizalmat, kitartást nyújt a sport számukra, erre kiváló példa Niki eddigi életútja is. (rez)