Szabó Anna élete
Nõi szabó szakmát tanult, mégis a Zsoldos Rt. telepén a negyvenes években már az építõanyag gyártás embert próbáló munkafolyamataiban dolgozott.
A Hoffmann építõanyag égetõ kemence huzatos padlásán folytatta – férfi társaival – három mûszakban…
A tüzelõnyílások öntöttvas fedelét bal kézzel felemelte, a kemencébõl a széngáz arcába csapódott… A jobb kezében lévõ lapáttal a szenet gyorsan a kemencébe rakta, a “kapszis” téglasorokra szórta. Mûszakonként legalább két tonnát, és egészen nyugdíjas koráig.
Szorgalmas munkájával részesévé vált a Zsoldos építõanyag jó minõségének, amelyek az épületek szerkezeti részei lettek. A bontott anyagokból igyekeztünk megmenteni. Pl. Juhász Erzsébet (férjezett dr. Szalva Péterné) hajdan Szabó Annával tevékeny munkása volt az építõanyag gyártásnak. Gyûjteményem a Magyar Építõipari Múzeumba, Veszprémbe került.
Anna életben, munkában való helytállásának családi alapja: Szabó Sándor és felesége leányukat és fiú gyermekeiket munkára nevelték. Imre hentes és mészáros, Pál szabó, Lajos pénzügyi szakember, László építész. Munkájuk alapján lettek ismertek. A családalapító szülõk halála után Anna ápolta testvéreivel a kapcsolatot. Életútja a család összetartozását példázza. Férje, Virág István asztalos szakmunkás, két fiú gyermeket neveltek. Anna élete 91 éves korban ért véget a csongrádi Aranysziget Otthonban. A Szabó testvérek az építõiparban munkatársaim voltak. Rájuk tisztelettel gondolok, mások is.
Kátai Ferenc