Öt és fél év a mérlegen

A Pálmások Szövetsége 2006. július 27-én alakult Szövetség Szentes Felemelkedéséért Egyesület néven. Az elmúlt öt és fél évrõl beszélgetünk Horváth István egyesületi elnökkel.

– A Pálmások Szövetségének a pártokon kívüli helyi közéleti szerepvállalás a célja. Mennyire bizonyul mûködõképesnek ez a gondolat?
 – Egyesületünket azért hoztuk létre, hogy ne csak a pártok megosztó érdekei szerint, hanem szakmai alapon szülessenek döntések a képviselõ-testületben. Azt tapasztaltuk 2006 elõtt, hogy fontos várospolitikai értékek estek áldozatául a pártpolitikáknak. Lásd a kórház vagy éppen a középiskolák ügyeit – válaszolja.
– A mi célkitûzésünk kezdettõl az, hogy kizárólag városunk, az itt lakók, itt mûködõ vállalkozások érdekeire figyeljünk! Ebbõl kiindulva igyekszünk a képviselõ-testület döntéseit az általunk vélt jó irányba befolyásolni. Így sikerült képviselõi és bizottsági helyeket szereznünk a 2006-os és a 2010-es választásokon. Olyanok a testületi számarányok, hogy nagyon gyakran tudjuk érvényesíteni álláspontunkat. Tehát amit célul tûztünk ki, az mûködik, jó irányba tudjuk befolyásolni a döntéseket.
  Miért éppen Pálmások Szövetsége?
– Pálmások úgy lettünk, hogy a jelképünkben lévõ pálmafáról a közvélemény így nevezett el bennünket. Emiatt örömmel vettük fel a városunk címerében lévõ pálma növény számunkra is szimpatikus nevét hivatalosan is.
  Mennyire civil a közösség, milyen csoport érdekek képviselete a célja?
– Azért vagyunk civilek, mert nem vagyunk egyetlen politikai irányzat befolyása alatt sem. Az ügyek szerint gondolkodunk. Nem azért nem támogattuk például a Petõfi utca és az Ady E. utca egysávosra szûkítését, mert az a szocialista városvezetés érdeme vagy éppen hibája, hanem mert fölösleges pénzkidobással elrontaná a közlekedési feltételeket, lehetetlenné tenné az ottani vállalkozások mûködését és a parkolást. Vagyis mi városunk minden önállóan gondolkodó polgárának igazi  érdekeit képviseljük. 
Hogyan értékeli az elmúlt öt és fél évet a város politikai életében?
 – 2006-ban a semmibõl indultunk és két hónap alatt választási tényezõvé váltunk, kettõ képviselõi helyet szereztünk. Négy vagy öt szavazaton múlott, hogy nem hármat. A 2010-es választáson megismételtük jó eredményünket, még alpolgármesteri pozícióra is futotta. Annyira nõtt a befolyásunk, hogy valakiknek ez már sok lett és be is kellett avatkozniuk – mondja.
– Ma a pálmások véleményére a képviselõ-testületben és annak bizottságaiban is odafigyelnek, több témában igazodási pont lettünk. Az ötbõl három bizottságban dolgozunk, egyet vezetünk. Elértük, hogy döntési tényezõ lettünk. Sok visszajelzést kapunk a város lakosságától, hogy egyetértenek azzal amit és ahogyan csinálunk. A legnagyobb siker, hogy megkeresnek ügyekkel, hogy ezt meg azt hogyan kellene képviselni – teszi hozzá.
Mire a legbüszkébbek?
– Nagy eredménynek tartjuk a vállalkozástámogatási pályázati rendszer 2009-es elfogadtatását és az Ipari park fejlesztésére pályázatok beadatását. Az önkormányzati cégek mûködtetésébe sikerült bevinni a civil üzleti életben mûködõ elemeket (üzleti terv készítése, vezetõi eredmény érdekeltség). Többen sajnos még ma sem értik, vagy nem akarják érteni ezek jelentõségét – vázolja Horváth István.
– Sikerült két felesleges önkormányzati céget is megszüntettetni. A pálmásoknak köszönhetõ a fizetõs parkoláson belül a 20 Ft-ért 20 perc kedvezményes lehetõség, és a január 27-i ülésen végre megszületett a turisztikai akcióterv is. Vannak tehát konkrét, pozitív élményeink és elértük, hogy néhány fontos kérdésben a mis-másolás helyett világos beszéd legyen.
Véleményük szerint merre halad a város?
– Városunk fejlõdik, de nem világos, hogy merre halad, mert nincs világos jövõképe arról, hova akar eljutni. A jövõkép és annak megvalósítási stratégiája ügyét persze meglehetõsen nehezíti a jelen gazdasági és politikai környezet, de éppen ilyenkor van nagy jelentõsége világossá tenni a célokat. Nem világos a népességszám alakulásával kapcsolatos városstratégia. Ebbõl kifolyólag az intézményrendszer mûködtetési, fejlesztési stratégia sem. Melyikbõl mennyi, milyen kell 5 – 10 év múlva. A fiatalok helyben tartására sincs elképzelés, terv. A városszerkezet alakítására, a közlekedési hálózat fejlesztésre nincsenek összehangolt középtávú és évekre lebontott operatív tervek.
-Mi a szervezet jövõképe?
– A pálmások tovább folytatják várospolitika alakító ténykedésüket, változatlan szlogen és filozófia szerint: Városunkért! Nem pártokért! Velünk, függetlenekkel! Önállóan, pártokkal való összeszövetkezés nélkül, de együtt velük minden jó ügyért és szemben mindenkivel, aki ártani akar városunknak. Persze hogy kellenek szövetségesek, de az ügyek és nem az eszmék mentén. Biztosak vagyunk abban, hogy ezzel a felfogással mindig lesz jövõnk, lesznek támogatóink.
A pálmások nem csak várospolitizálnak, jótékonykodnak is…
 –  Öt és fél év alatt nyolc véradó akciót szerveztünk, több, mint kétszáz véradóval. Megalakulásunk óta minden decemberben és több gyermeknapon adtunk adományokat gyermekintézményeknek és más jótékonysági ügyekre. Ezek eddig összesen közel kettõ millió Ft-ot tettek ki, tagjaink felajánlásainak köszönhetõen.   
A Pálmások Szövetsége szívesen fogadja tagjai sorába a hasonlóan gondolkodó és munkálkodni kívánó személyeket. További információ: Horváth István a Pálmások Szövetsége elnök 30/9353 845 .

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.