Aktualitások vállalkozóknak – A gépbeszerzésekről
Felhívjuk a gazdálkodók figyelmét, hogy az önálló építéssel nem járó gépek, technológiai berendezések támogatásához a pályázatok beadási lehetõsége május 16-tól él. A beadási határidõ vége június 15.
A pályázat részletes követelményeit a 30/2007. (IV. 23.), a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal közleménye, valamint a 26/2007. (IV. 17.) FVM rendelet szabályozza. A támogatható gépek listája, illetve a támogatási mértékek besorolása a hivatkozott jogszabály mellékletében, valamint az interneten a http://www.fvm.gov.hu/, és a http://www.mvh.gov.hu/ honlapokon közzétett gépkatalógusban található.
Felhívjuk a figyelmet, hogy csak a gépkatalógusban szereplõ, ill. oda felvenni kezdeményezett gépek részesülhetnek támogatásban. Támogatás a 2007. január elsejét, vagy az azt követõen megkezdett mûveletekhez nyújtható. Igénylésre jogosult az a mezõgazdasági termelõ, aki a TEÁOR szerinti 01.1; 01.2; 01.3; 01.4. növénytermelési, állattenyésztési, vegyes gazdálkodási, valamint mezõgazdasági szolgáltatási tevékenységet végez, és e tevékenységébõl származó éves nettó árbevételének aránya – a kérelem benyújtását megelõzõ évben – eléri, vagy meghaladja az 50%-ot. A beruházással érintett mezõgazdasági üzem mérete meghaladja a 4 EUME-t.
Induló vállalkozás esetén nyilatkozatban kell vállalni, hogy a 4 EUME üzemméretet, illetve az árbevételi arányt a beruházás befejezését követõ elsõ évben eléri. A fentieken túl pályázhat még TÉSZ és termelõi csoport is. A kérelem részét képezi a pénzügyi terv, amelynek elkészítésénél figyelembe kell venni, hogy az értékelést befolyásoló mutatókkal elmaradni bizonyos esetekben csak szankció mellett lehetséges. A támogatással megvalósított beruházást 5 évig üzemeltetni kell. A támogatással kapcsolatban felmerült kiadásokat, és meghatározott esetben a bevételeket, elkülönítetten kell nyilvántartani.
A támogatási kérelemhez csatolandó az érvényes õstermelõi igazolvány, vagy vállalkozói igazolvány hiteles másolata, illetve hatósági igazolványt kell beadni arról, hogy az engedélyt nem vonták vissza. A pénzügyi tervet, az értékelési szempontokhoz meghatározott dokumentumokat, igazolásokat, nyilatkozatokat szintén csatolni kell.
Az õstermelõi igazolvány hitelesített másolatát a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal helyi falugazdászi irodájában lehet beszerezni, míg a vállalkozói igazolványnyal kapcsolatos ügyintézés a területileg illetékes polgármesteri hivatalok okmányirodájában történik. A támogatási kérelmeket az MVH által rendszeresített formanyomtatványokon, a Falugazdász Hálózat közremûködésével elektronikus formában, és postai úton a területileg illetékes megyei MVH kirendeltségre szíveskedjenek eljuttatni.
A területalapú
támogatásokról
A támogatási kérelmek szankciómentes javítási lehetõsége május 30. volt. Amenynyiben a beadott kérelemcsomagban hibát vélnek felfedezni, úgy annak korrigálására lehetõség van. A késedelmesen beadott kérelmek június 11-ig nyújthatók be, azonban szankcióra lehet számítani.
Helyi iparûzési adó
bevallási határidõ
Felhívjuk a vállalkozók, vállalkozások, õstermelõk figyelmét, hogy a 2006. évi helyi iparûzési adó bevallások benyújtásának, és az iparûzési adókülönbözet megfizetésének határideje május 31. A bevallást – mely alapul szolgál az adómentesség igénybevételéhez is, az árbevétel nagyságától függetlenül – minden érintettnek meg kell tennie. A szükséges nyomtatványok beszerezhetõk, és a bevallások benyújthatók a Polgármesteri Hivatal adóirodájában (127-es szoba).
Együttmûködés a
vidékfejlesztésben
A földmûvelésügyi- és vidékfejlesztési, valamint az oktatási- és kulturális tárca együttmûködési megállapodást írt alá közösségi és szolgáltató központok létrehozása, könyvtárak és közmûvelõdési intézmények felújítása céljából. Elsõsorban ötezer lakosnál kisebb településen szeretnének integrált „közösségi tereket” kialakítani.
Az együttmûködés szerint támogatják a helyi hagyományokon és értékeken alapuló gazdaságfejlesztést, az értékes kézmûves hagyományok ápolását célzó vállalkozások alakulását, illetve fennmaradását, továbbá “a vidéki örökség megõrzésével és fenntartható fejlesztésével összefüggõ falu-megújítást”.
A vidékfejlesztés céljaira 2007-2013 között több mint 200 milliárd forintot vehetnek igénybe – pályázatok révén – a települések. Az integrált közösségi terek kialakítására, és a vidéki örökség megõrzésére mintegy 30- 30 milliárd, a gazdaság, és a szolgáltatások fejlesztésére csaknem 110 milliárd, a Leader programra pedig 74 milliárd forint pályázati lehetõséggel számolhatnak a kistelepülések. A kulturális vidékfejlesztési célra még nem jutott akkora összeg, mint amennyi a következõ hét évben az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében rendelkezésre fog állni.
Virágszínvonalasabb
Szentesért
Már hagyománnyá vált, hogy az önkormányzat minden évben meghirdeti a “Virágszínvonalasabb Szentesért” versenyt. Ennek keretében ismeri el azoknak a munkáját, akik sokat tesznek környezetükért, virágosabb, zöldebb az elõkertjük, a házuk tája dísze környezetüknek. Jelentkezni különbözõ kategóriákban lehet: egyéni kategória (családi házak elõtti kert), munkahelyi kategória (intézmények, vállalkozások), lakóközösségi kategória (tömbházas épületek).
Nevezhet bárki, aki partner abban, hogy a város virágosabb, szebb legyen. Jelentkezni július 15-ig lehet a következõképpen: fax: 510-341, telefon: 63/510-300, 510-373, e-mail: baloghcs@szentes.hu. Levélben vagy személyesen: Polgármesteri Hivatal Mûszaki Osztálya Szentes, Kossuth tér 6. A versenykiírással kapcsolatos bõvebb információt a városi fõkertésztõl kaphatnak.
Felhívás
A város rendezett képének megõrzése érdekében felhívjuk a Tisztelt ingatlantulajdonosok figyelmét, hogy az ingatlanuk elõtti közterületeket szíveskedjenek rendben tartani! A helyi rendelet értelmében a zöldterületeken az emberre káros gyomnövények (pl.: parlagfû) elleni védekezést folyamatosan el kell végezni. Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni az ingatlana elõtti járdaszakasz, – ennek hiányában 1 méteres területsáv, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, akkor az úttestig terjedõ teljes terület – a járdaszakasz melletti nyílt csapadékvíz elvezetõ csatorna, és ennek mûtárgyai, valamint az egyéb épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület tisztántartásáról. Mindezek a város komfortérzete, és közös állampolgári érdekeink miatt roppant fontosak, idõszerûek.
Zöldhulladék
A Városellátó Intézmény által a Szentes – Berki Hulladéklerakó telepen üzemeltetett komposztáló 2006. évben 1800 tonna zöldhulladékot fogadott. A lakosság, valamint a mezõgazdasági termelõk által beszállított zöldhulladékból a komposzt a városi zöldterületek, virágágyások talajjavítására szolgál.
Annak érdekében, hogy a lehetõ legtöbb hasznosítható zöldhulladékot komposztálják, a Városellátó Intézmény folyamatosan, heti rendszerességgel gondoskodik a zöldhulladék-gyûjtõ járatról a város szemétszállítással érintett minden utcájában. A zöldhulladék-gyûjtõ járat, valamint a komposztáló telepre történõ – szemétmentes – zöldhulladék beszállítása díjmentes. Érdeklõdni lehet a 63/400-179, és a 313-343-as telefonszámokon.
Kanász-Nagy Gábor