Nem lesz ebadó Szentesen? – A káosz költségvetése készül

Harminc év alatt már sok költségvetést látott, és huszonötöt maga készített el Szirbik Imre polgármester. Azonban most elismeri: 2012 rendkívüli pénzügyi kihívást jelent Szentes számára. A folyton változó jogszabályi környezet nemcsak bizonytalanságokat, kérdõjeleket is teremt. Az azonban már látszik, nem csak feladataiban, önállóságában is zsugorodni kényszerül az önkormányzat.

– Polgármester Úr! Hogyan alakul idén a város mûködési költségvetése?
– A tavalyi 5,5 MRD-ról elõreláthatóan 5,2 MRD forintra módosul ez az összeg. Szerkezeti változásokat is tartalmaz, hiszen kikerül belõle pl. a tûzoltóság 200 milliós költségvetése, és bevétel csökkenéssel is számolnunk kell. Nem biztosítja az állam az áfa-növekmény kompenzációját, ahogy az inflációkövetést, vagy a csökkenõ dolgozói jövedelmek kiegészítését sem.
Mi várható a fejlesztési forrásoknál?
– Itt nyugodtabb helyzet mutatkozik. A 2006. évi kötvénykibocsátás és az MFB kedvezményes hitelkeret a pályázati önrészek mozgásterét továbbra is megadja.
– Idén melyek lesznek a város legnagyobb beruházásai?
– Kiemelt beruházásunk a városközpont rekonstrukció elindítása, viszont nemsokára befejezéséhez közeledik a Klauzál óvoda átalakítása is. A strand fejlesztése érdekében a Román-Magyar határmenti együttmûködések pályázatán szeretnénk forrásokat szerezni. Elkezdõdött a szennyvíztisztító beruházás papírmunkáinak az elõkészítése, ezt a beruházást 2013 tavaszán tervezzük indítani, és részt veszünk az alföldi ivóvíz-javító programban is.
– 2013. január elsejével járási rendszer lesz hazánkban. Ezekben a napokban lehet jelezni, ha a települések változtatni szeretnének a hovatartozásukon. Ebben a térségben várható-e ilyen jelzés?
– Tudomásom szerint nem, hiszen a szentesi kistérség helyébe lép majd a szentesi járás, tehát ugyanazon települések alkothatják az új felállást is. A területinél sokkal izgalmasabb kérdést jelent, hogy hol és hogyan fognak mûködni a járási intézmények. Azt már tudjuk, hogy a kétezer fõ alatti kistelepülések közös hivatalt hoznak létre, de a városok közötti feladatmegosztás, vagy az, hogy a járás hivatalai melyik épületben kapnak helyet, még tisztázatlan.

Szûkül, vagy bõvül pl. Szentes feladatköre?
– Egyértelmû feladatelvonás történik. A kormány ketté választja a hatósági ügyeket végzõ polgármestert, és az önkormányzati tevékenységet. Ám egyelõre kaotikus, hogy milyen feladatokhoz, milyen források lesznek rendelve. Egy bizonyos, hogy február 11-én a városi költségvetést a testület elé kell terjeszteni, és a költségvetésnek nullásnak kell lennie, azaz a jelenleg mutatkozó 6-7%-os forráshiányt ki kell kormányozni – említi, majd azt mondja:
– Nem látható ma még, hogy az általános iskolák finanszírozása hogyan történik majd. Amennyiben a német modell valósulna meg, ideálisabb lenne, de még nem tudhatjuk. Bizonyára az átszervezések létszámcsökkentéssel kádercserékkel fognak járni.
Az olvasóink többségét érdekli: lesz-e ebadó Szentesen?
– Értelmetlennek tartom. Már volt módom az ebadó bevezetéséhez és megszüntetéséhez egyaránt, most azonban nem nyúlunk az adórendszerhez, hiszen a lakosság teherbíró képessége határához érkezett. Ez az intézkedés csak a kóbor kutyák számát növelné Szentesen, az adót pedig nem tudnák befizetni az emberek.
–  Pályázott-e a város a szociális földprogramban?
– Eszközökre pályáztunk, azonban nem nyert a pályázatunk. Támogatjuk, hogy a szentesiek családi önfenntartásukhoz földet mûveljenek. Ha van ilyen igény, szívesen adunk hozzá földterületet. Azonban aki teheti, elõbb a saját kertje mûvelésével mutathatna jó példát. A “Vedd és védd a szentesit!” jelmondatot komolyan gondoljuk, ezért engedjük a kispiacok mûködését is. Csak egyet kérünk: senki se éljen ezzel vissza. Vagyis ne áruljon saját termésként multiban vásárolt gyümölcsöt, zöldséget!

Kép és szöveg: – dite –

Egy hozzászólás “Nem lesz ebadó Szentesen? – A káosz költségvetése készül” bejegyzésre

  1. Dömsödi Teréz:

    MIÉRT ÉRI MEG…

    … családi önellátásra termelni? Lássunk néhány fontos érvet:
    Ismerjük, tudjuk, mit eszünk, és mindig van odahaza friss zöldség, gyümölcs.
    Egészséges életmódunk, táplálkozásunk feltételeit így magunk teremtjük meg.
    Nem képzõdik annyi kommunális hulladék, mint ha mindent az áruházakban veszünk.
    Újrahasznosítható minden zöld hulladék.
    Lehetõséget ad a termények cseréjére, ön és értékítélet növelõ, önbizalom erõsítõ tevékenység, fokozza sikerélményünket.
    Hasznos testmozgás.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.