A vevő szeme vásárol… – Rekord fölé terveznek a Hungeritnél
Nehéz évre számít Magyar József vezérigazgató 2012-ben a Hungerit életében. Hiába hajtanak végre 350 milliós bérfejlesztést a cégnél, a dolgozók borítékja még sem lesz vastagabb a növekvõ járulékterhek miatt. De a forint kiszámíthatatlan gyengülése is fenyegeti a céget. Folyamatos növekedés mellett próbálják átkormányozni a nehézségeken a cégóriást, bizakodással és hittel, mert ez az év is a nagy számok éve lesz.
2011-ben 53 ezer tonna élõárut vágtak a Hungeritnél, ami dönt minden eddigi vágási rekordot. Ezzel párhuzamosan 37,2 MRD forintra nõtt az árbevételük is, ami szintén csúcsnak számít. Ám ezek a számok nem csak Szentes viszonylatában, országos szinten is kimagaslóak. Magyar József az elmúlt év eredményességérõl azonban már nem tud ilyen felhõtlenül nyilatkozni:
– Eredményünk a nagyon gyenge forint miatt a tavalyihoz képest valamivel elmaradt. A hiteleink devizában vannak. A Nemzeti Bank által kiadott év végi árfolyam alapján 40 forint pénzügyi veszteségünk keletkezett egy eurón, ez rontja le az eredményünket – magyarázta.
– Az idén szeretnék tartani, vagy túlszárnyalnák a termelés számait?
– 2012-ben 300 tonnával több árut szeretnénk levágni, ehhez a tervhez 41 MRD-os árbevételi terv társul, ezért nagyon feszített idõszak elé nézünk.
– Hogyan realizálódtak a beruházásaik tavaly?
– Évek óta halogattuk a kacsás pálya felújítását, zsigerelõ automata vonal beépítésével ezt a feladatot is teljesítettük. Ezen túlmenõen több apróbb eszközbeszerzést hajtottunk még végre. Lényegesen elõreléptünk a Csany-telek közelében lévõ Faragó-tanya csirkenevelõ-telep nagy beruházással, márciusra várhatóan teljesen elkészül és további 2,1 millió csirke felnevelésére lesz lehetõségünk. December 16-án már hat ólba telepítettünk csirkéket, tehát a vágóállat növekedés folyamatos – összegzett, majd a másik nagy társberuházásról is szólt:
– Az ipari zónában építünk egy új takarmánykeverõ üzemet, melynek átadása szeptemberben várható. A jövõben 120-140 ezer tonna takarmányt biztosít majd az állattartó telepeink számára.
– Mi a trend ma a csomagolásban: a nagyon dekoratív, ám környezetterhelõbb megoldás, vagy inkább a környezetbarát csomagoló, ami esetleg nem annyira színes, látványos?
– Több nézet fogalmazódott már meg nálunk is ebben a kérdésben. Én úgy vagyok vele, hogy a vevõ szeme vásárol. Ezért inkább a jó minõségû, tartós, szép csomagolást részesítjük elõnyben, lehetõleg minél környezetba-rátabb megoldással – válaszolta, és hozzátette:
– Az izgalmas ma inkább az, hogy egyre kisebb kiszerelés kell, tehát 20 deka helyett már egyes termékekbõl csak 8-10 dekás adható el, mert kevesebb a vevõ pénze. Így azonban jóval több csomagolóanyagra van szükségünk, ami inkább terheli a környezetet is. Ismét szigorodott a környezetvédelmi törvény, egyre többet kell a terhelés címén fizetniük a cégeknek, így nekünk is.
– Milyen új termékek kerültek piacra tavaly?
– Szeletelt, töltött, ill saját zsírjában sült kacsa-, libamáj termékeink bizonyították, hogy folyamatos megújulásra van szükség. Minden termékünknek megvan a maga életgörbéje, ezért szükség van az újabb és újabb fejlesztésekre.
– Mit tudhatunk az idei év újdonságairól?
– Jól haladnak az elõkészületek egy új, egészségmegõrzõ termékcsalád, a Mentálfitol fejlesztésében. A Szegedi Tudományegyetem orvosival kísérleteztük ki ezt az újdonságot, amely pl. a cukorbetegség megelõzésében, a vércukor szinten tartásában kaphat fontos szerepet. Két hónap múlva szeretnénk forgalomba is hozni – mondta.
– Dolgozunk továbbá egy újabb panírozott termékcsaládon is, amely a gyerekek egészséges táplálkozását lesz hivatott szolgálni. Nemsokára az is kiderül, melyik mesehõs él tovább e termékcsaládunk csomagolásán.
– Ha már csomagolásról és új termékekrõl beszéltünk, most is elnyertek egy újabb rangos csomagolási díjat…
– A WorldStar világcsomagolási versenyben egyszer már kaptunk elismerést, nem gondoltam, hogy újra esélyesek lehetünk. Úgy tûnik, hogy kockadobozos csomagolásaink egyre népszerûbbek. Nagy megtiszteltetés és öröm, hogy elõreláthatóan májusban ismét átvehetjük ezt a rangos nemzetközi elismerést – fogalmazott Magyar úr.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz