A melatonin csodája
Amikor az alvászavar jelenségérõl beszélnek különbözõ fórumokon, akkor egyre többször halljuk ezt az érdekes csengésû szót, hogy melatonin. Ez az anyag a tobozmirigyünkben termelõdik és a kutatók egyre nagyobb szerepet tulajdonítanak neki, alvással kapcsolatos problémáink vizsgálatakor.
Az utóbbi idõk kutatásai alapján két olyan anyagról is említést tehetünk, amelyek az emberi szervezetre jótékonyan hatnak és agyunkban termelõdnek. Az egyik ilyen anyag az epithalamin, a másik pedig írásom fõszereplõje a melatonin. Utóbb említett hormon, sötétedéskor keletkezik tobozmirigyünkben, egy szerotonin nevû anyagból, amely ingerületátvivõ szerepet tölt be az emberi agyban. Hosszas kísérletezések azt igazolják, hogy a melatoninnak óriási szerepe van az alvás-ébrenlét periódusainak szabályozásában. Termelõdése sötétedéskor (a természetes fénymennyiség csökkenésekor) fokozódik, ezáltal elõsegítve a szervezet élettanilag megfelelõ pihenését.
Szintjétõl függõen a biológiai óra mûködését olyan állapotba hozza, amely elõsegíti az alvásfolyamatot. A melatonin több módon befolyásolja biológiai óránkat, amelynek aktivitása összefügg a melatonin termelésével. Fontos megemlíteni, hogy az alvás-ébrenlét, anyagcsere, hormonális ritmusok, testhõmérséklet és reprodukciós folyamatok közül, jelentõsége az utóbbiban, nagyon lényeges.
Mint, ahogy említettem a melatonin erõteljesen jelen van, az alvás-ébrenlét periódusainak szabályozásában. Ez azért is nagyon fontos, mert ébrenléteink során rengeteg méreganyag halmozódik fel az emberi testben, amelynek jelentõs része alvás közben távozik szervezetünkbõl. A civilizáció rohamos fejlõdésének köszönhetõen nagyon sok inger éri az emberi testet, szinte habzsoljuk a modernizációnak köszönhetõ élvezeteket. A felgyorsult élet, a mindennapi stressz, a mesterséges fényforrások egyre nagyobb mértékû használata, a kialvatlanság, biológiai ritmusunk felborulásához vezet. Ennek következtében szervezetünk kimerül, nem termel megfelelõ mennyiségû melatonint, mindez elöregedéshez vezet.
Az alvás-ébrenlét periódusának felborulása nem csak a stresszes életmóddal hozható kapcsolatba. Azok az üzletemberek, sportolók, akár egyszerû turisták is szenvednek ettõl a jelenségtõl, akik sokat utaznak a kontinensek között repülõgéppel. Esetükben az idõeltolódásból adódó alkalmazkodási zavarról (jet lag) beszélhetünk. Ezt a problémát nem minden esetben lehet megszüntetni megfelelõ mennyiségû alvással, hiszen nem mindig van rá idõ.
Az említett esetek megoldására segítséget nyújthatnak a melatonin tartalmú táplálék-kiegészítõk. Ezek a vény nélkül kapható tabletták, megfelelõ minõségû és mennyiségû alvást biztosítanak a szervezetnek, ezáltal megteremtve a kipihentség érzését, és a megfelelõ munkabírást.
(Folytatás a 2. oldalról)
Az elõzõekben említettem felborult biológiai ritmusunkat, a szervezet kimerültségét, a csökkenõ melatonin termelést, ill. ennek következtében az elöregedést. Igen, joggal teheti fel önmagában kérdését, a Kedves Olvasó! Miért? Van összefüggés?
Az önök képzeletben feltett kérdésére a választ, az ebben a témában végzett kutatások eredményei adhatják meg. A vizsgálatok szerint, a tobozmirigynek, ill. az általa termelt melatoninnak óriási szerepe van abban, hogy jól aludjunk, megõrizzük fiatalságunkat és jókedvünk legyen.
Az igazi útmutatást rendszertelen életünkkel kapcsolatban, talán Márai Sándor gondolatai adják meg számunkra:
“Mindig váltani az élet ritmusát. Tudatosan és figyelmesen cserélni munkát és pihenést, koplalást és bõséget, józanságot és mámort, igen, még gondot és örömet is…”
A készítmény beszerezhetõ a szerzõnél. Érdeklõdjenek kedves olvasóink a 06-70-282-0427-es telefonszámon, vagy e-mailben: ridrob@freemail.hu, a várom kérdéseiket
Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár, fitoterapeuta, az Aryan
Természetgyógyász
Oktatóközpont
óraadó tanára