Az ügyvéd válaszol – Az Alaptörvény a jogos önvédelemről
Olvasói kérdés: Az új Alaptörvénnyel kapcsolatban olvastam, – hallottam – hogy tulajdonomat betolakodóval szemben (mint az USA-ban), akár „agresszívan” is megvédhetem. Igaz-e ez?
Ügyvédi válasz: 2012. év január hó 01. napjától életbe lépett az alkotmányt fölváltó alaptörvény, amelybõl idézve válaszolok kérdésére: „Mindenkinek joga van a törvényben meghatározottak szerint a személye, ill. a tulajdona ellen intézett, vagy az ezeket közvetlenül fenyegetõ jogtalan támadás elhárításához.” Az új Büntetõ Törvénykönyv (Btk.), összhangban az idézett szöveggel, elõre láthatóan bõvíti majd a jogtalan támadás elhárításának lehetõségeit.
Az USA-ban a jogos védelemnek meg van a kultúrája, nálunk még nincs. A törvény korábban a támadó oldalán állt, pl. a megtámadottnak kellett bizonyítania, hogy védekezése arányos volt. E tekintetben szemléletváltás történt 2009-ben, amikor a módosított Btk. alapján, a megtámadottnak nem kell kitérnie a jogtalan támadás elõl, hanem jogosult az arányos védekezésre, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy védd meg magad, pl. vezess akár áramot a kerítésedbe, ha ellened támadnak a saját birtokodban. Az arányosság és az emberi élet megóvásának a követelménye vet fel nagy kérdéseket, ugyanis a korlátlan jogos védelmi szabályokkal vissza lehet élni, hiszen adott esetben az értéket közvetlenül fenyegetõ támadás elhárítására hivatkozással akár büntetlenül kioltható egy ember élete.
Sajnos egy ál bûncselekmény, hogy tõrbe csaljunk valakit, könnyen megvalósítható. Álláspontom szerint a vagyon elleni támadások agresszívek lesznek, az elkövetõ tudja, hogy kevés esélyt kap a védekezésre, mivel pl. egy besurranásos lopás testi épség elleni támadást eredményezhet. A jogtalan támadás elhárításához szükséges arányos védekezés a jelenlegi Btk-ban is benne van, félõ, hogy a hírekben is felröppent változtatás bevezetése (véleményem szerint nem szükségszerû), „vadnyugati” állapotokat eredményez, mivel beláthatatlan következményekkel járna, ha a jogtalan támadás elhárításának lehetõségeit bõvítve, a lakosság fölfegyverkezne.
Kérdését köszönve, tisztelettel:
Dr. Dömsödi József
ügyvéd