Mit tud a székrekedésről?
A széklet mennyiségében, állapotában, és az ürítés gyakoriságában olyan egyéni különbségek vannak, hogy nehéz meghatározni, mi a “normális”.
Általánosságban székrekedésnek nevezzük, ha a széklet ürítése napokat késik (3 nap). Ha szokatlanul kemény és szabályosan ki kell préselni. Betegség? Igen, gyakran a székrekedést a helytelen életmódra vezethetjük vissza. De lehet alkati adottság, vagy szervi betegség az oka. Rostszegény táplálkozásra következtethetünk. Hozzá járul a kevés folyadék fogyasztás, a mozgásszegény életmód, a tartós ágynyugalom, de a széklet gyakori viszszatartása is. A hashajtók rendszeres használata ugyancsak elõidézheti.
A bélsár továbbításának, természetes kiürítésének a képessége elvész, ami a székrekedéshez vezet. Lelki eredetû, ha szorongó, neurotikus tüneteket hordoz a beteg. Gyakran a fájdalmas vastagbelek, a lefûzõ izomösszehúzódások következtében lesz bogyószerû a széklet, aminek szintén lehet szervi oka. Tartós székrekedés esetén orvoshoz kell fordulni.
A tünete étvágytalanság, fejfájás és rossz közérzet, továbbá bûzös lehelet szokott lenni. A tartós székrekedés részleges vagy teljes bélelzáródáshoz vezethet.
Melyek a javasolt terápiák? Befolyásolja a korpa, zöldség, füge, spenót, továbbá elegendõ tiszta víz, napi 1,5-2 liter elfogyasztása, és a rendszeres mozgás. Próbáljuk elérni, hogy naponta azonos idõben történjen az ürítés.
Ha gyógyszer nélkül nem sikerülne, célszerû enyhe hatású készítményeket alkalmazni. Az ideges, feszült egyének esetében a pszichés kezelés javasolt. Csak megjegyzem, a hatvan év felettiek mintegy harminc százaléka szenved ebben a betegségben.
Igyunk reggelente egy pohár vizet. Ágyban izomlazító, naponta fej- és hátgerinc erõsítõ gyakorlatokat végezzünk.
A rendszeres terápia alkalmazása hatásos lehet, ha minden reggel megtesszük azt saját egészségünk érdekében. Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó