Milyen volt – ilyen lett: építkezzünk, de hogyan?
A következetesség azt kívánja tõlem, hogy miután több cikkben beszámoltunk már a szentesi önkormányzat Panel Plusz programban való részvételérõl, annak is utánanézzünk, az idõ múlásával most hol tartunk. Mi valósult meg a pályázatokból.
Feltûnõen rövid idõ alatt szépült meg a Szent Imre herceg utca 3. szám alatti, harmincnyolc évvel ezelõtt épült huszonnégy lakásos hajdani honvédségi társasház. Azonban, mint érdeklõdésemre kiderült: nem a Panel, s nem is a Panel Plusz program keretében.
Máthé Lajos, az épület közös képviselõje és Erdei István ügyintézõ hosszasan készítette elõ, hogyan tudnának forráshoz jutni a láthatóan igen tönkre ment blokktégla falazat renoválásához. Hõszigetelés, nyílászáró csere és az erkélyek stabilizálása jelentette a legszükségesebb feladatot.
– Miután nem tudtunk beleférni a Panel programba, magunk néztünk a lehetséges megoldások után, – kezdi a történetet Erdei István. – Árajánlatokat kértünk mindenre, s a kínálkozó lehetõségeket ismertettük a lakókkal. Szerencsére mindenki partner volt. Ezután a Nemzeti Energia Programban szerettünk volna pályázni, ám addigra elfogyott a pénz. Szerencsére bank és a lakáskassza segítségével el tudtunk csípni egy kamattámogatásos konstrukciót, amely mindannyiunknak megfelelt.
– Az itt lakók beleegyezésével belevágtunk, – folytatja Máthé Lajos. Az elmúlt év nyarán mintegy másfél hónap alatt teljesen megújult a házunk, igaz a 18,4 milliós bekerülési költséget nyolc éven át fizetjük vissza oly módon, hogy az elsõ öt évben 196 ezer forint a ház törlesztése a bank felé, a kedvezményes kamatnak köszönhetõen, havonta. Ez az összeg az utolsó három évben emelkedik 267 ezer forintra. Ám ami nagy elõny, egyetlen lakáson sincs jelzálog. Ha esetleg valaki nem tud fizetni, akkor ezért a ház többi lakóját nem terheli a felelõsség, – vázolja a közös képviselõ.
Mindössze az hagyott bennük szálkát, említik mindketten, hogy az önkormányzattól annyi támogatást kértek: vállalják át a bank felé a teljes költség tíz százalékát kitevõ garanciát. Ez nem jelentett volna az önkormányzat számára külön terhet, csak a számláján kellett volna elkülönítenie az összeget, – sorolják. Ma ezt az 1,8 millió forintot is törlesztik, havonta 15 ezer forintot jelent a társasháznak.
Mint beszélgetésünk közben kiderült, a két fiatalember egy profilba vágó szolgáltató céget mûködtet. Ez volt mindannyiuk szerencséje, mind az elõkészületekben, mind a lebonyolításban, mind az utómunkálatokban. Bizony, sokszor nem vettek át részmunkákat, és csináltatták azokat újra a fõvállalkozóval, – ezt a házban lakók közül is megerõsítik néhányan. S amit még lehetett, belealkudtak az árba, sõt néhány kisebb belsõ munkát a saját vállalkozásuk végez, végzett el a lakók számára, teljesen ingyenesen.
A pozitív, önerõs példa eredményével mindenki elégedett. Minden elismerésünk a szervezõké és a jó szándékú lakóké.
Ezután nézzük meg, hol tart a városi Panel Plusz program. A polgármesteri hivatalban Báthory István fõtanácsost kerestük.
– Hat nyertes pályázatból kettõ, a Brusznyai sétány 3. és a Klauzál 8/A. elkészült, – mondja, de gyorsan arról is említést tesz, hogy a Kossuth tér 5., a József Attila u. 6. és a Brusznyai u. 12. alatti épületek közbeszerzési eljárása is eredményesen zárult. A napokban indulhatnak az építkezések. A Drahos utcai pályázónál kell a közbeszerzési eljárás harmadik fordulóját is lefolytatni a tényleges eredményhez.
A fõtanácsos a 2006-ban beadott pályázatokról a következõ tájékoztatást adja:
– Tavaly nyolc ilyen igény volt, ezek még folyamatban vannak. Azt már tudjuk, hogy a Brusznyai u. 10. beadványát elutasították. A Cseuz Béla u. 1-11 (páratlan számok – szerk.), a Honvéd u. 16, valamint a Köztársaság u. 8-10, 12-14, 23 és 25. alatti lakások számíthatnak az eredményes elbírálásra. Külön feltételek vonatkoznak a Kossuth utca 30-as ingatlanra, ahol a gyûjtõkémények felújítására kértek segítséget. Az államtól 2 millió 240 ezer forint támogatást nyertek, amelyhez az önkormányzat 1 millió 680 ezer forinttal járul hozzá, – tudjuk meg.
– A pályázati feltételek egyre szigorodnak, – jegyzi meg Báthory István, akit végezetül a lakásbizottsági keret felhasználásáról kérdeztünk.
– Akik még anyagiak hiányában nem tudtak a csatorna hálózatra csatlakozni, számíthatnak segítségre?
– A képviselõ-testület a bizottság által szétosztható összeget 10 millió forintról 7 millióra csökkentette, tekintettel a nehéz költségvetési évre, – hangzott a válasz. – A teljes bekerülési költség 40%-át lehet igényelni. A pénzt érkezési sorrendben osztjuk fel, várhatóan nagyon hamar elfogy a endelkezésre álló keret, – mondotta.
– dite –