Sporttámogatás – Osztottak, szoroztak…
A februári testületi ülésen elfogadták a város 2007. évi költségvetését, amely kevesebb lett, mint az elõzõ évi. Ebbõl automatikusan adódik, hogy a városi sporttámogatásra is kevesebb jut.
Dr. Rébeli Szabó Tamás önkormányzati képviselõvel, a Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság elnökével arról beszélgettünk, hogy mennyi az a felhasználható összeg, amely a városi sportra fordítható.
– 2006. évben mûködésre és rendezvények támogatására a város 47.167.000 Ft-ot biztosított, – kezdte bevezetõjében, majd így folytatta: – Ebben az évben a felosztandó összeg 42.940.000 Ft. Ez is mutatja, hogy a mostani keret, amellyel a bizottság rendelkezhet, jelentõsen lecsökkent. Sajnos nincs inflációkövetés, és ebbõl következõen az egyesületeknek kevesebb összeggel kell számolniuk, mint a 2006-os esztendõben.
– A bizottság tagjai, amikor az osztás-szorzás történt, egyhangúak voltak, vagy akadtak viták?
– Konkrétan vitát nem mondanék. Voltak bizonyos vélemény különbségek, de összességében egy tartózkodás mellett az elfogadott keretszámot az egyes egyesületnél a bizottsági tagok elfogadták. Az a javaslat, amelyet az osztály terjesztett elõ, néhány módosítással jóvá lett hagyva.
– Ez az elfogadott összeg végleges, avagy még módosulhat?
– Ez az összeg annyiban módosulhat még, hogy régebben volt sport kuratóriumi alap, ami a korábbi években több mint tízmillió Ft-tal rendelkezett. Ez az összeg a tavalyi évben közel ennyi volt a sportbizottság részérõl. Most pedig tízmilliós összeget kellene szétosztani a három bizottság között a bizottsági elnököknek. Ez sajnos nem sikerült, mert érvényesült az a szempont, hogy minden bizottsági elnök saját bizottságának szeretne minél több pénzt juttatni, – magyarázta, majd így kommentálta:
– Én már a tavalyi évben sem tartottam helyesnek azt a megoldást, hogy a bizottsági elnökök osszanak egymás közt pénzt, mert nem egymással mérhetõ dolgokról van szó. Konkrétan a sport az oktatás és a szociális ügyrõl beszélek. Ez mind a három nagyon fontos, kiemelt terület a városban, de egy mérleggel a három területet nem lehet úgy megmérni, hogy az említett bizottságok elnökei igazságosan tudjanak dönteni, s ennek kapcsán ezt a tízmilliós keretet majd a képviselõ-testület fogja a bizottságok között felosztani. Innen még valamennyi összegre számíthat a sportbizottság a felosztandó pénzek összegét növelendõen. Ebben az ügyben március 30-án a testületi ülésen döntés születik.
(A képviselõ-testület költségvetési rendeletben biztosított bizottsági keretösszeget az alábbiak szerint javasolja szétosztani. Négy változat közül fognak majd dönteni a város honatyái, mely a következõ:
A.) változat: Bizottságonként három-három millió forint. B.) változat: Szociális és Egészségügyi, Mûvelõdési és Oktatási Bizottság két-kétmillió forint, Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság hatmillió forint. C.) változat: Szociális és Egészségügyi Bizottság, Mûvelõdési és Oktatási Bizottság másfél-másfélmillió forint, Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság hétmillió forint. D.) változat: Szociális és Egészségügyi Bizottság másfélmillió forint, Mûvelõdési és Oktatási Bizottság kétmillió-ötszázezer forint, Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottság hatmillió forint. – szerk.)
E kis kitérõ után dr. Rébeli Szabó Tamás a következõkrõl számolt be:
– A mostani számok ismeretében a legkevesebbet, a kért összeg alapján, a Szentesi Vízisport Klub kapta. Reményeink szerint a majd befolyó összegekbõl a vízisport klubot tudjuk jelentõsen támogatni, – mondta az elnök.
– A diáksportra, a versenysportra és a szabadidõsportra milyen arányban jutott a pénzbõl?
– A 42.940.000 Ft-nak a felosztását tudom mondani: Versenysport támogatására 78% = 33.493.000 Ft. Szabadidõsport támogatására 6% = 2.576.000 Ft. Diáksport támogatására 8% = 3.435.200 Ft. Rendezvénytámogatásra 8% = 3.435.200 Ft. Ezen összegek felosztása is megtörtént.
– Hogy pénzhez jusson egy egyesület, feltétel volt, hogy a 2006-ban kapott és felhasznált összeggel elszámoljon. Minden egyesület megtette?
– 2007. március 1. állapot szerint két sportegyesület nem számolt el.
– Van-e a város egyesületei között olyan, aki nem kap pénzt?
– Akik elszámoltak és igényt nyújtottak be a városhoz, minden egyes diáksport, szabadidõsport és sportegyesület kap pénzt a sportbizottságtól.
– Ennek alapján nem lesz olyan egyesület, amelyik megszûnik?
– Nagyon merem remélni, hogy nem. Minden egyesületnek a megszorítások miatt nehezebb a mûködése. Bízom abban, hogy pénzszûke miatt nem kell egyetlen egyesületnek sem becsuknia a kapuit.
– Az egyesületek a részükre járó pénzösszeget mikor találják a számlájukon?
– Az egyesületek 2007. januárjától kapták azt a pénzt, amire a 2006. évi támogatásuk szerint jogosultak voltak. Annak az 1/12 részét megkapták az elsõ negyedévben. Most történik meg egy elszámolás a hivatal részérõl a következõ negyedéves kiutalásról, vagy idõszakos kiutalásról, (van aki negyedéves, vagy más idõszakba esik), hogy az elkövetkezõ idõszakban milyen öszszeget fognak kapni.
– Most már vissza kell térni az elszámolásnál a 2007-ben megállapított konkrét számhoz, mert innentõl kezdve a megállapított számok ismeretében lesz folyósítva a pénz a részükre, – vázolta.
– Ön már második ciklusban vezeti a Gyermek, Ifjúsági és Sportbizottságot. A két ciklus közül ez tûnik nehezebbnek. Ön is úgy látja?
– Igen. Sajnos a mûködésünk egyik jelentõs részét a pénzek felosztása jelenti, ebben látom a problémát. A számok magukért beszélnek. Kevesebb jut az egyesületek mûködésére, amit elég szomorú tényként kell konstatálnunk. Egy nemzeti sportváros nem tud, nem képes, vagy nem akar több pénzt biztosítani az egyesületek mûködéséhez.
Varga Zoltán
Fotó: dite.