A bioetanol az ország kitörési pontja lehet

Dr. Nyújtó Ferenc Szentesen.jpgDr. Nyújtó Ferenc a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium stratégiai elemzõ fõosztályának uniós ügyekkel foglalkozó szakembere nem rég ismét városunkban járt. Dr. Dobos András állatorvosnál  vendégeskedett, majd együtt keresték fel a Pankotai Agrár ZRt. munkatársait. Idõközben válaszolt néhány kérdésünkre.

– Melyek azok a reformlépések, amelyeken gõzerõvel dolgoznak manapság? – tudakoltuk.
– Példaként említhetem, hogy a húsmarhára járó támogatás bázis alapon kerül a gazdálkodókhoz, míg az anyaállatokhoz adható támogatás termeléshez kötött lesz a jövõben. Ez az év a területalapú támogatásból összevont gazdaság alapú támogatásra átállás éve. A napokban jelenik meg a rendelet, valamint a támogatást igénylõ lapok is, – mondotta, majd hozzá tette: – Marad elég idõ az egyes támogatások igénylésére.
Dr. Nyújtó Ferenc azt is elmondta, hogy a 2007-2013-as Új Magyarország vidékfejlesztési program Brüsszelben van, az egyeztetés aprólékos folyamata zajlik. Júniusra várható, hogy a teljes pályázati struktúra meghirdetése megtörténhet. A tárca szándéka az, hogy a gépvásárlási, az állattenyésztõ telepek felújítását célzó környezetkímélõ programok, valamint a vidék vállalkozásainak élénkítése érdekében április, májusban pályázatokat lehessen benyújtani.
– A gabona intervenció területén lehet-e változásokra számítani?
– A gabona termesztés versenyképes, ezt tudjuk, amit a korszerû raktárbázisok is elõmozdítottak. Az elkövetkezõ idõszakban arra van szükség, hogy olyan, a termelõk tulajdonában lévõ, jelentõs anyagi bázissal bíró termelõi csoportok jöjjenek létre, amelyek képesek több millió tonna gabonát finanszírozni, és az értékesítésrõl a piaci helyzethez igazodva minél elõbb dönthessenek, intervenció nélkül. A brüsszeli bizottságban él az a pénzügyi lobbi, amely a kiadásokat le szeretné faragni, egyben magát az intervenciót megszûntetné, míg az agrár lobbi fenntartaná azt. A legutóbbi vitából is az derült ki, hogy a tagállamok többsége az intervenció mellett foglalt állást.
Dr. Nyújtó Ferenc Szentesen.jpg– A német elnökség kompromisszumos javaslatot tett, amely szerint az intervenció fenntartása mellett a kukorica mennyiségét korlátoznák. A német elnökség kvóta javaslata, mint kompromisszumra törekvés, értékelhetõ, de kevésbé hatékony, mint piaci intézkedés, – nyugtázta a szakember. – A szóban forgó kvóta a teljes kukorica piacra nézve jó szerével nem éri el a hét százalékát a Romániát és Bulgáriát is magában foglaló huszonhetek kukorica termelésének. Mi olyan szakmai érveket szeretnénk felsorolni, amelyekkel ezt a kvótát növelni lehet. Ez a következõ hetek legfontosabb tennivalója.
– Mennyire van jelen az európai döntéshozók gondolatmenetében a klímaváltozás, és annak következmény rendszere?
– A 2005-ös brit elnökség idején a miniszteri találkozó fõ témájául választotta ezt a kérdést. A brüsszeli döntéshozók tudatában vannak annak, hogy milyen komoly kihívás a klímaváltozás, ezért fõ célkitûzés, hogy a megújuló energiaforrások elõállítását a közös agrárpolitika (KAP) karolja fel. Idén hazánkban is lehetõvé válik, hogy e célból a 45 eurós külön támogatást a termelõk megkapják. A széndioxid kivonásával energiát elõállítani, azaz a bioetanol program a magyar mezõgazdaság egyik jövedelmezõ lehetõsége is. Amerika nagyot lépett elõre ebben, most Európán a sor. A koncepció készen áll, a pénzügyi eszközök megteremtése és a szabályozás kidolgozása is elkezdõdött. Több olyan vállalkozásról tudunk már, amely az elsõ “kapavágások” elõtt áll bioetanol üzem létesítésében. Minden százalék megújuló energia részarány növelés az energia mérlegünkben a klímaváltozás mérséklését szolgálja, – nyugtázta.
– Tudomásul kell venni, hogy a leginkább széndioxid kibocsátó államok a kõszénnel energiát termelõk. Ezek Kína, India, ahol hat-hétszeres energiamennyiséget használnak fel 1 dollár GDP elõállításához, mint az amerikai gazdaság.                         
– D. T. –
(Fotó: Dobos)

Hozzászólások lezárva.