Ingatlanpiac – lejtmenetben – Lássunk reálisabban!
Ingatlan a termõföld, és mindazok az építmények, amelyeket lakás vagy nem lakás céljára használunk. Ingatlanok a középületek, közösségi terek épp úgy, mint egy-egy vállalkozás gyártelepe vagy raktárbázisa. Az ingatlan a termelés tárgyi alapja és eszköze illetve meghatározó vagyonképzõ, vagyon megõrzõ eszköz
A szektor folyamatos válságáról hallunk tanulságos információkat Szeleczkei Antaltól, a SZE-NA HOUSE KFT. Ingatlanközvetítõ egyik tulajdonosától.
– Az ágazatban a viszszaesés a 2007-es évektõl folyamatos. A lakásépítések 40%-os csökkenésének köszönhetõen a szektor 2010-re több mint ötvenezer munkavállalótól volt kénytelen megválni. Ezzel a foglalkoztatottak száma háromszázezer fõ alá csökkent ebben az ágazatban – sorolta a szomorú statisztikai adatokat, majd így folytatta:
– A lánctartozások mértéke meghaladja a több százmilliárd forintot, az ezzel kapcsolatos gazdasági perek akár három-öt évig is elhúzódnak. Jelen esetben a térségben az ingatlanárak 30-40%-kal csökkentek az elõzõ évekhez képest. Kétségtelen, hogy az ingatlangazdaság meghatározó módon befolyásolja a gazdasági élet egészét és ezáltal az emberek életminõségét – hallhattuk.
– Hogyan csapódik le mindez térségünkre?
– Ez a mikroközösség a hitelállományával maga is szabályozza az árakat. A belsõ fogyasztás hanyatlása, a hitelesek problémái miatt káoszként nehezedik a helyi forgalomra, s talán az alacsonyabb jövedelmek miatt még jobban igaz ez, mint más térségek esetében. Súlyos milliárdokat tesz ki az eladósodottak hitelállománya. A kialakult helyzetben a kereslet hiánya tovább nyomja az árakat. Jelenleg 3-4 milliós ingatlanokra és a termõföldekre van komolyabb kereslet.
–Kik azok, akik most vásárolni szeretnének?
– Még van a társadalomnak egy olyan szûk rétege, akik komolyabb megtakarítást tudtak felhalmozni, de már ezeket a pénzeket nem látják biztonságban a bankban, ezért ingatlanba szeretnék fektetni, de a lehetõ legkedvezõbb áron szeretnének vásárolni. A másik csoport pedig a kis pénzû, családot alapító fiatalok köre. Nos, részükre nagyon jó minõségû ingatlanokat tudunk kínálni, sõt keresünk is további ilyen árkategóriájú ingatlanokat értékesítésre. Készséggel segítünk eladó földterületek ügyleteiben is.
– Mit tudna tanácsolni azoknak, akik értékesíteni szeretnének?
– Kérjenek segítséget az ingatlan jelenlegi reális forgalmi értékének meghatározásában, ne ismerõsöktõl, szomszédoktól tájékozódjanak az ingatlan értékesítésével kapcsolatban. Sajnos, veszteség nélkül nem lehet most értékesíteni ingatlant, ezt tudniuk kell. Az ingatlanok értékbecslését kedvezõ feltételekkel mi is elvégezzük, forduljanak hozzánk bizalommal!
– A folyamatban lévõ kormányzati intézkedések nyomán lendülhet valamelyest a piac?
– Egységesen kellene kezelni a hitelesek problémakörét, melybe nem csak a deviza hitelesek tartoznak, hanem a deviza hitel által generált további forint hitelek, közüzemi tartozások is beleértendõek. Az ingatlan piac éppen ezért akkor mozdulna meg igazán, ha a beígért államilag támogatott forint hitelek mihamarabb megjelennének a jelenleg meglévõ deviza hitelesek végtörlesztési lehetõségével egy idõben. Az államnak vissza kell térni az ingatlanpiacra bérlakás építésekkel, támogatott hitelekkel, egyéb szociális támogatásokkal, még oly módon is, hogy ha ezt egy újonnan létrehozott, 100%-ban magyar tulajdonban lévõ bankon keresztül teszi meg.
– Hogyan lehet Önökkel felvenni a kapcsolatot?
A téli idõszakban idõpont egyeztetés után tudunk találkozni a Szentes, Kossuth u. 30/A sz. alatt lévõ irodánkban. Bejelentkezni a 30/346-7980-as vagy a 30/308-46-16 telefonszámon lehet. dt. (x)