Kor-határtalanul klubtalálkozó Szentesen
Szentes már a harmincnegyedik város, ahova az elmúlt több mint három és fél év alatt eljutott a Kor-határtalanul „országjáró körútján”.
A szentesi Mûvelõdési és Ifjúsági Ház munkatársai remek munkát végeztek, több mint százan vettek részt a klubtalálkozón.
A beszélgetés résztvevõi dr. Szerb János belgyógyász, dr. Nagy György reumatológus, Pirityi Éva öltözködési és színtanácsadó, valamint Endrei Judit voltak.
A mintegy másfél órás beszélgetés során az volt a cél, hogy a hallottak alapján a jelenlevõk elgondolkozzanak, vajon mindent megtesznek-e hétköznapjaikban azért, hogy szellemileg és fizikailag is minél hosszabban egészségesek maradjanak. Hiszen köztudott, hogy egyre hoszszabb ideig élünk, és ez örvendetes tény. De nem mindegy, hogy ezt a meghosszabbodott életet aktívan, derûsen és egészségesen töltjük el, segítve a családunkat, gyermekeinket, unokáinkat vagy éppen ellenkezõleg, elesetten, szomorúan, másokra szorulva éljük le a hátralévõ éveket.
„Tudatosan élni!” – ezen a napon is ezt hangsúlyozta a beszélgetés valamennyi résztvevõje.
Dr. Szerb János elsõsorban a táplálkozásról, az elhízás veszélyeirõl beszélt, nagyon közérthetõen. A kerekasztal-beszélgetést követõ kötetlen beszélgetésben többen viszszajeleztek, nem gondolták volna, hogy hetven betegség vezethetõ vissza az elhízásra.
Dr. Nagy György témája elsõsorban a csontritkulás volt, új terápiákkal, gyógymódokkal is megismertette a jelenlévõket. Többször külön is hangsúlyozta, milyen fontos az egészségmegõrzésben a megelõzés és az, hogy rendszeresen járjunk szûrõvizsgálatokra. A magyarországi adatok sajnos még mindig elég ijesztõek.
Pirityi Éva szerepe igazán a kerekasztal-beszélgetés végeztével kezdõdött, mindenki tudni akarta, neki melyik szín áll a legjobban, mit viseljen egy „kor-határtalanul” korú nõ, hogy vonzó legyen.
A Kor-határtalanul Közhasznú Egyesület célja segíteni, támogatni, információkat és szolgáltatást nyújtani elsõsorban a középkorúak és „azon túliak” számára. A kerekasztal-beszélgetés sorozat azt kívánja elérni, hogy a középkorúak és az idõsödõk is elfogadják: a változás része az életüknek, sõt lehetõség, hogy megtegyék mindazt, ami a következõ életszakaszban is harmóniát, teljességet teremthet számukra, hogy az egészségükre odafigyelve kiegyensúlyozottabbá váljanak, emberi kapcsolataikban nyitottabbak legyenek, nem utolsósorban pedig megtalálják a koruknak megfelelõ külsõ-belsõ harmóniát.
Szabó Andrea