Nagymágocs: Továbbra is takarékos gazdálkodás
Kedvezõ örökséggel indult a 3400 lakosú Nagymágocs község új képviselõ-testülete. Hogyan élnek helyzeti elõnyükkel? Milyen tervekre, fejlesztésekre spórolnak, ha kell különösebben spórolniuk egyáltalán?
Stibál Róbert polgármestertõl azt is megtudtuk, hogy a térségben náluk a legkevesebb a regisztrált munkanélküliek aránya. Azonban szívesen segítenék a befektetõi szándékot konkrét ingatlanok átengedésével is.
– Igen jelentõs, mintegy ötven milliós készpénztartalékkal vettük át a községet az elõzõ testülettõl, – említi Stibál Róbert polgármester, megerõsítve információim helyességét, hogy a község hosszú idõn át sosem volt forráshiányos település. Majd hozzá tette:
– Az eltelt rövid idõ alatt nem volt arra lehetõségünk, hogy komolyabb beruházásba kezdhettünk volna. A szennyvízcsatorna hálózat kiépítésére még az elõzõ testület kötött megállapodást egy budapesti székhelyû céggel. Mai ismereteink szerint ez a szerzõdés meghiúsulni látszik. Egy csereüzlet lett volna. A község tulajdonában lévõ egy meleg- és egy hidegvíz kút a fürdõ területtel együtt került volna a cég tulajdonába. A tulajdonjog ellentételezéseként megvalósították volna Nagymágocs teljes csatornahálózatának kiépítését a szennyvízteleppel együtt.
– A cég a mai napig nem kezdte meg a munkát, holott erre tavaly októberben határozott ígéretet tett annak vezetése. Így ez a megállapodás a jövõre nézve sem ad alapot túlzott várakozásokra, – nyugtázta.
– Visszatérve a tartalékként örökölt összegre, mintegy harminc millió forintot ismét lekötöttünk, a többit szükség szerint használjuk fel, – mondotta a polgármester.
– Erre az esztendõre milyen célkitûzéseket fogadtak el?
– Január 30-án a testületünk jóváhagyta a község költségvetését, amely 376 millió forintos fõösszeget tartalmaz. Alapvetõ célkitûzésünk, hogy a megszorító intézkedések közepette is mûködõképes maradjon intézményrendszerünk. Ezen kívül a lakosság bevonásával szeretnénk járdafelújítást végezni, kb. 1 millió forint értékben. Be van továbbá ütemezve mintegy félmillió forint erejéig a községháza bejáratának akadálymentesítése, s egyben a fõbejárat arculata is megváltozna, megszépülne. S ha még marad rá pénz, a homlokzatot is újravakoljuk.
Stibál Róbert arról is beszámolt, hogy folytatják a buszváró programjukat. Tavaly már Lajostanyán hármat elkészítettek, azonban Lászlótelken és Ótompaháton is igényli a lakosság ezeket a kis épületeket. A költségvetésbe be is állították, sõt mellé vették a belterületi Kossuth utcán létesítendõ fedett buszmegállóhelyet is.
– A kistérségi együttmûködés keretében milyen pályázatokra van kilátásuk?
– Szegvár, Szentes, Derekegyház, Nagymágocs közösen pályázik kerékpárút tervezésre. Nagymágocson az Autós csárdától a temetõig, ill. Ótompaháttól Derekegyház község közigazgatási határáig készülnek a tervek. A temetõtõl Ótompahátig terjedõen már kivitelezési engedélyünk is van. Megfelelõ pályázatra várunk a kivitelezéshez, az önrészt a költségvetésünkben szerepeltetjük erre a két kilométeres szakaszra.
– A munkanélküliségi mutatóik növekedést jeleznek-e az utóbbi idõben?
– A Munkaügyi Központ rendszeresen küldi a kimutatásokat, – elõ is keresi, és máris látjuk, hogy a többi településsel összehasonlítva a nagymágocsi 8,3% a legalacsonyabb a kistérségben. Erre így reagál a falu elsõ embere:
– Belterületünkön vannak olyan épületek, amelyeket szívesen felajánlanánk olyan vállalkozás számára, amelyik munkahelyeket létesítene nálunk.
Stibál Róbert megerõsítette, hogy továbbra is nagyon körültekintõen terveznek, és óvják forrásaikat, fõleg arra gondolva, hogy a kerékpárút megvalósítása igen költségigényes lesz majd. Emellett nem tettek le a szennyvízhálózat kiépítésérõl sem, amelyhez szintén megfelelõ pályázati lehetõséget keresnek. Az önrész ez esetben nagyon megcsapolhatja a tartalékaikat.
– Látjuk, hogy komoly fakitermelés zajlik a községbe bevezetõ út mentén.
– Igen, a Megyei Közútkezelõ Kht. megkeresett minket, hogy az utak mellett található balesetveszélyes fák, bokrok kitermelésében nyújtsunk segítséget. Tervbe vettük azonban, hogy ezeket a kivágott fákat pótoljuk is. A lakosok örömmel kapcsolódtak be a munkába, mivel a saját maguk által kitermelt fát megkapják otthoni tüzelõnek, – tudtuk meg végezetül.
– dite –
(Fotó: Dömsödi Mihály)