Fontos tanácsok kisállattartóknak – Mikrosebészet a Kisérben
Évek óta dédelgetett álma valósult meg dr. Dobos András állatorvosnak, ez pedig a mikrosebészet. A kiséri állatambulancia tulajdonosa azt sem titkolja, hogy ez a szakterület rendkívül eszközfüggõ, különösen a szemmûtétek esetében. Többek között speciális mikroszkópot igényel…
– Olyan mikroszkópot, amelyben mind az orvos, mind a neki segítõ asszisztens ugyanazt a képet látja. Lábbal vezérelhetõ az élesség-, mélységállítás, hogy a kezek szabaddá váljanak, és ne kelljen elmozdítani a azokat a mûtéti felületrõl.
– Miért tartotta ezt a fejlesztést fontosnak, és éppen most?
– A magyarázat egyszerû. A kutyákat, macskákat ugyanolyan környezeti hatások érik, mint minket, embereket. Õk azonban még nálunk is védtelenebbek. A szembetegségek sokszor észrevétlen alakulnak ki. Arra leszünk figyelmesek, hogy kedvencünk agreszszívabb, kezelhetetlenebb lett, mint máskor. A kutya látása megváltozik, zavarodottabbá válik. Nem ismeri fel a saját gazdáját sem, emiatt megmagyarázhatatlan tüneteket képes produkálni.
A szakember arról is beszélt, hogy az elmúlt évben elkezdte az ilyen esetek kiszûrését. A szürke hályog hat év fölött olyan kutyáknál, amelyek állandóan a szabadban vannak, 25-30%-ban, nyolc év fölött 50%-ban jelentkezik. Különös figyelmet tulajdonít a munkát végzõ kutyák, köztük vakvezetõ-, mentõkutyák, vagy a vadászebek egészségére, hiszen ha ezeknek az állatoknak a szeme sérül, nagyon korán értéktelenné válnak.
– Nagyon sokat köszönhetek dr. Gyenes Ágotának, aki az ország egyik vezetõ szemsebésze. Õ segített a mikroszkóp beüzemelésében, tanított (tanít folyamatosan) a technika helyes alkalmazására.
– A gyakorlatban is használta már pl. szemlencse beültetésnél, ezt az új eljárást?
– Vágóhídi sertésszemeken végeztem a gyakorlást. Rendkívül hasznos volt. Most például Szegedrõl hoztak mosómedvéket. Tudni kell, hogy ezeknek az állatoknak a szemlencséje nagyon könnyen leszakad, ettõl ingerlékennyé válnak. A doktornõvel kidolgoztuk, hogy milyen módon lehet a szemlencsét kiemelni és a mûtéttel rendbe hozni. Ez a következõ lépés.
– Egyébként mi mondható el a most jellemzõ kisállat betegségekrõl?
– Sajnos, az idei tél nagyon enyhe, rendkívül hamar jelentkeztek az influenzaszerû tünetek. Érdemes tudni, hogy az influenza ellen a kutyát, macskát is be lehet oltani. Ez különösen fontos, ha a lakásban tartjuk õket, mert fenn áll az oda-viszsza fertõzõdés esélye. A kutya, macska az influenza vírusát tovább üríti, mint az ember.
Folyamatosan van továbbá kullancsfertõzés. Döbbenetes, hogy most is, ez azt bizonyítja, hogy nem pusztultak el a kártevõk. Az állatorvosokat már most keressék fel a kisállat tulajdonosok a kullancs elleni védõoltás érdekében. A baktérium ürítésével az embert is meg tudják ugyanis fertõzni.
A Kiséri Állatorvosi Rendelõben Dobos doktortól a 06-30/357-4468-as telefonon kérhetõ további felvilágosítás és a vizsgálathoz idõpont.
Kép és szöveg: D. T.