Angyali korona, szent csillag

Saint_Stephen_Crown.jpgA korona szóról mindenkinek más jut eszébe. Lehet fizetõeszköz, föld értékmérõ, lehet uralkodói kellék, de fogunkra is koronát tesz a fogorvos, ha megtámadja a baj.

Hazánk jelképei közé is tartozik a korona. Errõl tartott érdekes elõadást Woth Imre a Koronaõrök Egyesületének elnöke,  Angyali korona, szent csillag  címmel.
Érdekességként említem, hogy Vásárhelyrõl másik koronaõr is, megtisztelte jelenlétével az elõadást. Összesen nyolc vagy tíz koronaõr van hazánkban, s Szentesen kettõ is jelen volt egyszerre február hatodikán.
A koronáknak három típusát különböztetjük meg: házi korona, amit a király családi körben is hordhat, egyszerûen papucsban.
Második típusa az országló korona, országos ügyek intézésekor használható.
A harmadik a beavató korona. Errõl tudunk a legkevesebbet, hiszen Európában a mienk az egyetlen ilyen korona az utolsó másfél évezredben. Egyetlen alkalommal lehet viselni, a koronázáskor.
A magyar Szent Korona nem helyesírási hiba, meg van személyesítve, élõ minõség alakja, felépítése sajátságos, az egyetlen használható analógiát a sámánkoronák szolgáltatják. Valójában ábrázolhatatlan.
Ennyi kis kerülõ után térjünk vissza az elõadáshoz.
Woth Imre foglalkozását tekintve ékszerész, így ilyen szemmel mutatta be Szent Koronánkat, aminek hazaérkezésekor a koronaõrök síri csendben voltak a meghatódottságtól, miközben minden koronaõr imát mondott.
A Szent Korona két részbõl áll, az alsórésze ötvözet, ékszerész technikai megoldás, a korona stabilitásának biztosítása végett. A felsõ része, keresztpántok néven emlegetjük, 0.4 milliméteres színarany, filigrán technikával készült vékonysága miatt.
Saint_Stephen_Crown.jpgA koronát díszítõ zománcképek élethû ábrázolásai sem mindennapos technikával készültek. Ennek titkát Grúziában õrzik ma is. A mai kor legmodernebb megoldásaival sem lehetne ilyen miniatûr képeket készíteni. A tudás titkát érdekesen õrizték meg.
Egy bizonyos kolostorba befogadták a kancsal, azaz közelre nagyon élesen látó embert, akit zománckép készítésére megtanítottak, majd elkészítette a miniatûr képet, használva a speciális módszert. Miután a tudás a birtokában volt, lábát eltörték, így nem tudta elhagyni a kolostort és a tudást tovább adni.
A Szent Korona képei átlátszóak, ami azt jelenti, nincs alaplemezük, ugyanúgy, mint az ólom üvegablakoknak.
Érdekesnek találta mindenki, hogy a Szent Korona megfelelõ szögben világítva, különösen természetes fény esetén, kékes fényben ragyog.
A Szent Korona felsõ részén lévõ keresztrõl megtudtuk, hogy alsó gömbvégzõdését ónozták az ékszerészek, hogy ne mozogjon, ez egy bizonyos hegyesszögben történt, ami talán magyarázhatja a kereszt ferdeségét is. A kereszt eredetileg egyenes volt, tengelye megegyezett a föld tengelyével.
A Szent Korona a sok hányattatás ellenére is egyben maradt, ami szintén egy különleges elkészítésre enged következtetni.
A díszítõ kövek csiszolása sem mindennapi, simára csiszolták, kivétel a kékkõ, ami kidomborodik. Csiszolása a gyémántéval egyezik meg.
Mérése hüvelykkel történik, ez pontos és az egész világon õsidõk óta ismert,  állandó mértékegység.
A koronát ismerni, róla tudni minden magyar kötelessége lenne. Könyvekben olvashatunk róla, de ilyen kis titkokat, érdekességeket csak ritkán. Most szerencsénk volt, mert a Magyar Hagyományon Alapuló Baráti Társaság elõadás sorozatot hirdetett, és nagy tudású, elismert elõadókat hív meg rendszeresen. Ezek az elõadások felérnek egy rendhagyó történelem órával nekünk, felnõtteknek is, mert csak az ott hallottak után jövünk rá, mennyit kellene még megtanulnunk.
Köszönet a szervezõk lelkes munkájáért, és a tudásért, amit ezeken az elõadásokon szerezhetünk meg.
Füredi Zsuzsa      

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.