Az ügyvéd válaszol
Olvasói kérdés: “Lakást ajándékoztam rokonomnak. Sajnos amiben szóban megállapodtunk, azt nem teljesítette, ezért a lakást visszakérném. Lehetséges-e ez? ”
Ügyvédi válasz: A jog “ismeri” annak a lehetõségét, hogy az ajándék visszakövetelhetõ legyen, de természetesen erre az ajándékozási jogügylet után nyílik mód. Ingatlan esetében ezen jogügylet írásbeliséghez kötött. Ön egy olyan ajándékozási szerzõdést kötött, amelyben egy – ingyenes – ajándékozással szemben egy meghatározott ellenszolgáltatás áll. Az ajándék visszakövetelése csak komoly ok – okok – miatt történhet meg, illetve csak a meglévõ ajándék követelhetõ vissza. (Teljesen közömbös, hogy az ajándék milyen okból, pl.: eladás, nincs már meg). Kivételt képez a súlyos jogsértés esete, amikor a visszakövetelés nem korlátozódik a meglévõ ajándékra, hanem kiterjed az ajándék helyébe lépõ értékre is. Azon körülmény, miszerint Önök között a viszony megromlott, vagy Önnek szemben tisztességtelenül viselkedett a megajándékozott, nem ad alapot az ajándék visszakövetelésére.
Amennyiben Önnek létfenntartása érdekében van szüksége az odaajándékozott lakásra és perré alakul a vitájuk, akkor a bíróság elõtt kell bizonyítania, hogy azok a feltételek, amellyel odaajándékozta a lakást, azok a megajándékozott részérõl a késõbbiek során nem teljesültek. Az ajándék visszakövetelésére téves feltevés címén is sor kerülhet, amennyiben az ajándékozás körülményeibõl, értékébõl és a szerzõdõ felek viszonyából arra lehet következtetni, hogy az ajándékozásra annak hiányában nem került volna sor. Nem követelhetõ vissza a szokásos mértékû, nem különlegesen értékes ajándék, ilyen pl: a születésnapi vagy névnapi ajándék. Kérdését köszönöm, bár korábban írtam már e témában.
Dr. Dömsödi József
ügyvéd