Továbbadják az értékeket – Egy pályázat utóélete
A Szivárvány Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény november 28-án zárja a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a „Hagyományõrzõ mûvészeti, kézmûves és természetismereti programok szervezése 54 különbözõ tematika alapján” címû programját. Kálmánné Szabó Erzsébet projektvezetõ segítségével foglaljuk össze, mi is volt az augusztus 28-án rendezett szakmai záró program üzenete, milyen hatása lesz az elvégzett munkafolyamatnak az intézmény jövõbeni terveire.
– Mi volt a szakmai záró rendezvény rendeltetése? – kérdezzük elsõként.
– Olyan szakmai napot terveztünk, és sikerült is megvalósítani, amely teljes keresztmetszetet mutatott meg abból a sokrétû és sok embert megmozgató alkotói tevékenységbõl, amely megvalósult a projekt keretében. Ezáltal betekintést nyertek a látogatók mûvészeti iskolánk tevékenységébe is. Kiváló kézmûvesek és mûvészek – nemezkészítõ, üvegmûves, bõrmûves, fazekas, grafikus …- engedett bepillantást hagyományõrzõ mûhelyeink munkájába, irányításukkal bárki próbálkozhatott 1-1 szép tárgy vagy alkotás elkészítésével. Állandó népzenei partnerünk, a Hírös Zenekar néptáncosaink közremûködésével táncházat rendezett, bevonva a látogatókat.
– Vendégeink megtekinthették továbbá azt a tanulóink munkáiból készült kiállítást, amely a projekt megvalósítása során készült kézmûves tárgyakból, mintegy ezres nagyságrendben mutatott be válogatást.
– Kik vettek részt ezen a rendezvényen?
– A jelenléti ívet közel háromszázan írták alá, azonban ennél lényegesen többen eljöttek. Itt voltak elsõsorban a célcsoportot alkotó gyerekek, kísérõ pedagógusaik, szüleik, szakmai vezetõik, a sajtó képviselõi és nagyon sok vendég felnõtt és gyermek is megtisztelte érdeklõdésével nyílt rendezvényünket.
– Kinek mit hozott ez a pályázat?
– A gyerekeknek a konkrét mûvészeti tudás átadása mellett, reméljük, hogy a szemléletük, gondolkodásmódjuk pozitív formálásához is hozzájárultunk. Arra törekedtünk, hogy megértessük, a múlt értékeinek ismerete és tisztelete, az alkotó tevékenység iránti igény jobbá, tartalmasabbá teszi a mindennapjaikat.
– A programban részt vevõ pedagógusok máshol el nem sajátítható új ismeretekre tettek szert, amelyeket most már saját tanítási óráikon tudnak tovább adni egy szélesebb gyermek közösség számára. De a programnak nyertese Szentes városa is, hiszen 46 millió forintot tudunk speciális tudás, értékközvetítés címén hozzátenni a város oktatásához. Iskolánk is nyert ezáltal, hiszen sokan ismerték meg a tevékenységünket, és idén jóval többen iratkoztak be hozzánk, mint a korábbi években, köztük olyan tanulók, akik a projekt résztvevõi voltak.
– Hogyan vette ki a részét a sikeres megvalósításból a Mûvészetek Háza?
– Itt egyedülállóan igényes környezetben tanulhattak a gyerekek. A kézmûves mûhelyeink magas színvonalon felszereltek és kiválóak az adottságok a képzõmûvészeti oktatáshoz is. A színmûvészeti órákon pedig a Bácskai Mihály tanár úr által meghonosított szentesi hagyományokat követjük. A múlt és a hagyományok ismeretén túl célunk a szentesi identitástudat és tanulóink személyiségének fejlesztése, amire a nálunk folyó néptánc oktatás is kiválóan alkalmas. Intézményünk adottságai, céljaink és eredményeink olyan egységet alkotnak, amely magas színvonalú közszolgálati tevékenység megvalósulásáról tanúskodik, ami ráadásul önfenntartó módon történik.
(dite) x.
Előzmény cikkünk: http://www.varosivisszhang.hu/?p=11922