Szűrés gyermekkorban

A gyermekek szûrõvizsgálatát a házi gyermekorvosok végzik, részben gyermekorvosként, és a szentesi általános iskolákban iskolaorvosként. A középiskolások szûrõvizsgálatát a fõállásban dolgozó iskolaorvos is ellátja a két évenkénti háziorvosi szûrés mellett. 6 éves korig a tanácsadóban a védõnõkkel közösen végezzük a csecsemõgondozás mellett a kisgyermekek szûrõvizsgálatát.

Ebben az idõszakban elsõsorban a gyermekek normálistól elmaradt fizikai, szellemi fejlõdését szoktuk észlelni. Ilyenkor a gyermek-neurológus, gyógytornász segítségével a korai fejlesztés megvalósítása a célunk, mivel minél korábban kezdjük meg a terápiát, annál jobb eredményt lehet elérni a fejlõdésben lemaradt gyermekeknél. A növekedés zavarai is gyakran elõfordulnak, mely miatt hormonvizsgálatra is szükség lehet, amit gyermekek esetében sajnos Szentesen nem tudunk elvégeztetni, csak Hódmezõvásárhelyen vagy Szegeden.
Az egyes szervi eltérések közül több alkalommal észleljük a látás zavarait pl. kancsalságot vagy látásélességbeli zavarokat. Késõbb iskoláskorban szoktak kiderülni a szemüveget igénylõ látászavarok, itt fontos, hogy a szemüveg a szekrényben otthon nem mûködik, fõleg a kamaszok nem hajlandók – hiúságuk miatt –  hordani.
A csecsemõket nagyon gyakran küldjük el csípõvizsgálatra az orthoped szakorvoshoz, így minimálisra csökkent a csípõficamban szenvedõk száma. A lúdtalp is népbetegség. Sajnos már nem járunk mezítláb, mindenki vesz a gyermekének cipõt, ami vagy az olcsó ára, vagy a divatossága folytán orthopediailag alkalmatlan a gyermekek számára. Ezért a szülõknek azt szoktam tanácsolni, hogy a ruhát a gyermek örökölheti, meg lehet venni neki az olcsóbbat is, de a cipõre, ha egy mód van rá, áldozni kell, mert nagyon sok a bokasüllyedéses gyermek. Az iskoláskor elején lehet már szükség betétre is, ezért a 7-8 éves “lúdtalpas” gyermekeket elküldjük ennek érdekében a szakorvoshoz.
Szintén gyakori betegség a gerincferdülés, mely fõleg iskoláskorban alakul ki a sok ülés következtében (iskolapad délelõtt, délután, otthon a lecke és számítógép). Itt nem lehet eléggé hangsúlyozni a mozgás, sport szerepét.
A szûrõvizsgálatok és a normál betegvizsgálatok során is gyakran észlelünk szívzörejeket. Ilyen esetben nem kell azonnal megijedni a szülõknek, mert az esetek többségében ártalmatlan elváltozásról van szó, de ezt mindig csak a kardiológiai szakvizsgálat döntheti el. Nagy probléma a gyermekek esetében a mozgásszegény életmód, amelynek egyenes velejárója a túlsúly és az elhízás. Sajnos a gyermekek csak kis százaléka sportol rendszeresen, amelynek oka az oktatási rendszer, (Egész napos iskola – sportlehetõség biztosítása nélkül!), a szülõk anyagi helyzete (Sajnos már a sporthoz is pénz kell a szülõk részérõl is.), a számítógép és az egyéb szórakozási lehetõségek, amelyek elvonják a mozgástól a gyermekeket. Jellemzõ erre, hogy a korábban idõskorinak tartott II. típusú cukorbetegség az elhízás, mozgásszegény életmód miatt, már tizenéves korban is elõfordul. Az iskolai szûréseknek az a legfõbb gondja, hogy ilyenkor az orvos a szülõvel nem találkozik és így az sokszor nem veszi komolyan az orvos által leírtakat, nem viszi el a gyermeket pl. a szemészetre, orthopediára. Találkoztam pedagógussal is, aki mosolygott azon, hogy ikszed-szerre állapítom meg a gyermekérõl, hogy bokasüllyedése van, és nem vitte el orthopediára. Sajnos amíg a szülõk nem veszik komolyan a szûrõvizsgálatokat, addig az orvosok, védõnõk egymagukban nem tudnak eredményt elérni.
Szerencsére én látom a jó példákat is, mert sportorvosként (Ezt a tevékenységemet Makón folytatom.) sok sportoló fiatallal is találkozom, akik egészségesebbek és sokszor az iskolában is jobb teljesítményt nyújtanak az átlagnál. A szülõk részérõl az egy tévhit, hogy a sport elvonja a gyermeket a tanulástól. Sokszor látom azoknál a gyermekeknél, akik abbahagyják a versenyszerû sportolást, a tanulmányi eredményük is romlik. 
Dr. Németh Jenõ
házi gyermekorvos,
iskolaorvos, sportorvos

 VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!
 VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!
 PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE                             (fizetett közlemény)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.