Projektzáró a Művészetek Házában – Értékteremtő szabadidő
A Szivárvány Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény augusztus 25-én tartotta projektzáró rendezvényét a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében “Hagyományõrzõ mûvészeti, kézmûves és természetismereti programok szervezése 54 különbözõ tematika alapján” c. pályázatának befejezésérõl.
A megvalósult programról Kálmánné Szabó Erzsébet projektvezetõ az alábbiakat ismertette: a projekt 27 x 2 alprogramjában 562 tanuló vett részt és 1500 tanítási óra keretében több ezer képzõmûvészeti tárgyi alkotás készült, valamint színpadi, színjátszó és néptánc foglalkozásokon vettek részt az arra fogékony gyerekek. A pályázat a tanulók “Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidõs tevékenységét” támogatta, egyben mozgósította a Mûvészetek Háza meglévõ kapacitásait. Kiegészítõ tevékenységként a gyerekek heti, havi szakkörökön, témanapokon, témahét jellegû foglalkozásokon, valamint tehetséggondozó és napközis programokban vettek részt.
A pályázaton elnyert 46 millió forint támogatást az intézmény a fentiek szerint, a hagyományõrzés jegyében használta fel a kulturális örökségünk megismertetése, természetes anyagok használatával tárgyi alkotások létrehozása céllal. Az intézmény saját humán erõforrása mellett külsõ hagyományõrzõk, képzõmûvészek, néptánc-, drámatanár, kísérõ pedagógusok bevonásával valósította meg a gyermekek élményszerû foglalkoztatását. A szakmai megvalósításban 63 felnõtt közremûködõ vett részt.
A gyerekek Bokroson bepillantást nyertek a szõlõtermesztés, borkészítés fortélyaiba, tanultak hulladékból alkotást létrehozni, ásványokkal ismerkedtek, kézmûves tárgyakat készítettek. Kirándulásaik úti célja más települések hagyományainak feltárása volt, kétszer Pécsen, egyszer Mezõkövesden bõvítették ismereteiket, láthatták a Mártélyi alkotó táborban folyó munkát, s még számos kiállítást.
A programban résztvevõ intézmények: a Petõfi Sándor Általános Iskola heti, havi szakkörök és témanap, valamint ásványgyûjtõ tábor keretében, a Damjanich János Tagintézmény heti szakkör, témanap, hagyományõrzõ kézmûves tábor, a Deák Ferenc Általános Iskola havi, heti szakkör, a Koszta József Általános Iskola havi, heti szakkör mellett hagyományõrzõ kézmûves tábor formájában vett részt a projektben. A Klauzál Gábor Általános Iskola diákjai napközis foglalkozásokra jártak. Szentesen kívüli intézményként a szegedi Madách Imre Általános Iskola volt a közremûködõ, ahol heti szakkörök, témahét és tehetséggondozó programok valósultak meg. A Bartha János Kertészeti Szakképzõ Iskola volt a projekt középiskolai partnere, tehetséges tanulóival, továbbá a Klauzál utcai és a dr. Mátéffy óvodában heti szakkör formájában formálták a kicsik kézügyességét.
A programban résztvevõ gyerekek érzelmi, szellemi fejlõdésén túl gazdagodott, elmélyült a kapcsolat az intézmények és a szülõk között, a pályázatban részt vevõ egyes iskolák, így a Mûvészetek Háza ismertsége és elismertsége is tovább nõtt. A Szivárvány Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény újabb nyertes pályázatokkal bizonyítja elkötelezettségét a 6-22 éves korosztály mûvészeti oktatása, a hagyományõrzés, tehetséggondozás iránt.
(dt.)