Aktualitások horgászoknak – Egy jó, egy rossz hír…

Tisztelt Horgásztársaim! Egyik szemem sír, a másik nevet. Miért is? Túl vagyunk egy-egy sikeres és jó hangulatú horgászversenyen, ahol száz horgász mérte össze tudását, három helyszínen az elsõ Szentesi Szárnyas Napok rendezvénysorozat keretein belül. Ezúton köszönjük a Hungerit Zrt. és a M.I.T. Hungária Kft. támogatását.

A helyszínek a következõk voltak: a Gerecz tavon bojlis versenyre, a Kurca felsõ szakaszán harcsafogó versenyre, illetve a Kurca városi szakaszán a könnyûszerelékes versenyre került sor. Utóbbira volt a legnagyobb érdeklõdés, itt több kategóriában indulhattak a résztvevõk, hiszen a hölgyektõl a versenyzõkig, a gyerekeken keresztül, mindenki megtalálhatta a saját kategóriáját. Meg szeretném köszönni Sallai Imrének, Lengyel Istvánnak, Sóti Szilárdnak,  Gulyás Jánosnak, és mindazoknak, akik segítettek a szervezésben, az elõkészületi munkában, vagy az ebéd lebonyolításában. Köszönöm. Végül hálásak vagyunk Bertók Róbertnek, ugyanis az õ megkeresésére, illetve felajánlásával indult el az egész verseny szervezése. Reméljük, lesz még lehetõségünk a jövõben is részt venni a rendezvényen.

A másik téma nem ilyen örömteli. A sajnálatos hír, amit bizonyára sokan hallottak, hogy 9500 m3 tisztított szennyvíz került az alsó kurcai szakaszba, ami a nagy meleg miatt halpusztulást okozott. A halveszteség mennyisége 7920 kg volt (többségében süllõ, keszeg, amur, de volt benne harcsa és ponty is). A Környezetvédelmi Felügyelettel és a Vízügygyel közösen vízmintavétel történt, valamint oxigén mérést végeztünk, ahol megállapították, hogy a szennyezett területen 0,6 mg/l oxigén szint volt mérhetõ, ami a halak életfenntartásához  nagyon kevés, azaz biztos a halpusztulás.

Sajnos az ammónium ion megengedett tûrhetõ határértéke 2,5 mg/l, a mért adatok 7 mg/l értéket mutattak, ami majdnem háromszorosa a megengedett határértéknek. Ez kopoltyú bénulást okoz a halaknak. Tehát elgondolkodtató a helyzet!

2011. 09. 02-án rendezte meg a MOHOSZ Velencei tavi konferenciáját, ahol Kiss Csaba barátommal volt szerencsénk részt venni, és ilyen jellegû problémák, hasonló esetek is felmerültek. Ezért valószínûleg iszapmintát veszünk, és minden utólagos probléma kizárása érdekében megvizsgáltatjuk, hogy van-e káros anyag lerakódás benne.
A jövõre való tekintettel reménykedjünk, hogy hasonló esetek nem következhetnek be. Ezekkel a reményekkel zárom soraimat és köszönöm a mentésben résztvevõ halõrök, horgászok és Korom Zózi odaadó munkáját. U. i:  Védd a természetet! Horgásztársi üdvözlettel:     
Kalamusz Endre

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.